Nowosolska Straż Miejska i Policja podsumowały wspólną akcję patrolowania ulic miasta pod kątem wjeżdżania do Nowej Soli samochodów ciężarowych powyżej 15 ton.

Od 5 lat obowiązuje organizacja ruchu która zakazuje wjazdu ciężkim samochodom do miasta. Jej głównym założeniem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, przepustowości, ochrony dróg oraz zmniejszenia szkodliwego oddziaływania ruchu samochodów ciężarowych na infrastrukturę miejską w centrum Nowej Soli.
Możliwy jest jednak wjazd w obszar strefy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 15 ton świadczących usługi komunalne związane z:
- oczyszczaniem miasta wywozem nieczystości bytowych
- zaopatrzeniem w wodę i odbiór ścieków
- zaopatrzenia w energię elektryczną, gaz, ciepło
- wykonywaniem prac związanych z remontem dróg i usuwaniem awarii infrastruktury technicznej na obszarze strefy
- dojazdów do podmiotów gospodarczych ( zakładów, firm, sklepów) zlokalizowanych w strefie zakazu wjazdu dla pojazdów powyżej 15 ton.
W wyniku wspólnych patroli Straży Miejskiej i Policji, od stycznia do marca tego roku, zatrzymano do kontroli 100 kierowców samochodów ciężarowych. Nałożono 11 mandatów karnych, a 6 wniosków skierowano do Sądu Rejonowego.
Naszą ideą jest, aby w mieście było ograniczenie wjazdu samochodom ciężarowym powyżej 3,5 – 5 ton. Jesteśmy w ścisłym kontakcie w tej sprawie z Policją i mamy wstępną jej zgodę na doprowadzenie do takiej sytuacji – mówi wiceprezydent Jacek Milewski. Wprowadzone przed 5 laty ograniczenie powyżej 15 ton było elementem pośrednim, ponieważ najpierw musieliśmy dokończyć budowę dróg. Nie sztuką jest zamknąć wjazd do miasta samochodom ciężarowym, nie dając im alternatywy. Przez ostatnie 12 lat bardzo mocno zainwestowaliśmy w infrastrukturę drogową – w zasadzie mamy pełen ring wokół miasta. Brakuje tylko jednego elementu, czyli przedłużenia południowej obwodnicy do mostu. Wówczas ten ring będzie pełny.
Wiceprezydent Milewski podkreślił jednak, że aby mówić w 100% o tym, że miasto jest wolne od tirów wymagana jest jeszcze jedna inwestycja – tzw. droga przez Dozamet, czyli od ronda Dozametu, poprzez ulicę Brzozową i Wyspiańskiego, do skrzyżowania ulicy Wyspiańskiego z Hutniczą. Dziś przygotowujemy się do wyłonienia wykonawcy dokumentacji tego zadania, będziemy szukać pieniędzy w budżecie. Chcielibyśmy, aby ta dokumentacja była gotowa do połowy przyszłego roku. Umożliwi to starania o środki finansowe w ramach tzw. schetynówek. Podkreślam jednak, że teren Dozametu jest terenem prywatnym i musimy się porozumieć z właścicielem co do przekazania gruntu. Rozmowy w tej sprawie trwają. Dopiero po zrealizowaniu tej inwestycji będziemy mogli rozmawiać o wprowadzeniu ścisłego zakazu w centrum miasta. Czy będzie to 3,5 tony czy 5 ton – na tej chwilę nie wiemy. Wierzę jednak, ze w ciągu 2-3 następnych lat uda nam się te inwestycje zrealizować.
Wiceprezydent Milewski podziękował funkcjonariuszom Straży Miejskiej i Policji za zaangażowanie we wspólne patrole, które kontrolowały ulice pod kontem wjazdu tirów do miasta.
Chciałbym bardzo podziękować Policji, w tym również byłemu komendantowi Sławomirowi Tomal, za zaangażowanie i współpracę w sprawie tirów. Myślę, że sytuacja w mieście znacznie się poprawiła. Proszę równocześnie mieszkańców o wyrozumiałość – nie można na każdym skrzyżowaniu ustawić służb mundurowych, które wyłapałyby niemal każdego kto łamie przepisy i wjeżdża do miasta samochodem powyżej 15 ton. Mam jednak nadzieję, ze dokończymy zadania inwestycyjne i będziemy mogli powiedzieć, że Nowa Sól jest wolna od samochodów ciężarowych powyżej 3.5 lub 5 ton.

Zobacz także

Uwaga, mogą wystąpić utrudnienia

Urząd Miejski Nowa Sól informuje, że w związku z odbywającym się w dniu 26 maja br. Półmaratonem Solan im. Romana Terlikowskiego, w godzinach od 1200 do 1800 mogą wystąpić utrudnienia w komunikacji miejskiej.

Więcej…

Naturalnie...nad Odrą!

Zapraszamy na dwudniowe święto pn."Naturalnie nad Odrą". Miejsce: Harcerska Góra w Nowej Soli. Będzie taniec, muzyka, zabawa, śpiew i animacje dla dzieci.

Więcej…

Oświadczenie Urzędu Miejskiego w Nowej Soli

Po wykorzystaniu wszelkich możliwych narzędzi mobilizujących wykonawcę rozbudowy ulic Towarowej i Zjednoczenia w Nowej Soli, Prezydent Miasta Nowa Sól Wadim Tyszkiewicz, podjął 18 maja br. decyzję o odstąpieniu od umowy z firmą na realizację zadania.

Więcej…