Podczas uroczystej gali na rydzyńskim zamku Fundacja Orła Białego nagrodziła 15 laureatów statuetkami Godła Promocyjnego Fundacji Orła Białego. Otrzymali je wybitni samorządowcy i przedsiębiorcy, ludzie kultury, sportu i społecznicy. Wśród nich znalazł sie prezydent Wadim Tyszkiewicz.

Gala, zorganizowana już po raz szósty, odbyła się w piątek, 9 czerwca, w sali balowej Zamku w Rydzynie. Przybyli na nią laureaci wyłonieni przez Kapitułę Fundacji Orła Białego, liczne grono zaproszonych gości, a wśród nich laureaci z poprzednich lat, przedstawiciele władz samorządowych Leszna oraz gmin i powiatów Śremu, Kościana i Rawicza.

Uroczystość rozpoczęła się od uczczenia pamięci Zbigniewa Wodeckiego minutą ciszy. Ten wielki artysta otrzymał statuetkę Orła Białego dwa lat temu, podczas uroczystej gali w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Po powitaniu przybyłych gości, głos zabrał prezes Fundacji Orła Białego Jan Ludwiczak. W swoim wystąpieniu powiedział:- Nie mają dla nas znaczenia zapatrywania czy poglądy polityczne osób, które nagradzamy. Szanujemy je, ale nie są one dla nas kryterium, według którego oceniamy ludzi. Dla nas ważne jest, by te osoby wyróżniały się spośród innych swoją twórczą pracą i dokonaniami, które mogą być przykładem i wzorem dla innych. Z których możemy być po prostu dumni.

Wyróżniamy najlepszych. Tych, którzy wyprzedzają swoją epokę, tworzą coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, bez względu na czas i okoliczności w jakich przyszło im żyć i działać.

Uważamy, że Polska jest jedna, z jej burzliwą historią, która liczy sobie już 1050 lat. Na jej dorobek i dzisiejszą pozycję w Europie i świecie pracowało wiele pokoleń Polaków. Byli wśród nich zarówno bezimienni bohaterowie, jak i jednostki wybitne, będące wzorem i przykładem dla innych. To dzięki nim przetrwaliśmy czasy zaborów, najazdów i wojen.

Ta sztafeta pokoleń, to są nasze korzenie, to jest fundament, na którym można i trzeba budować dalej. Dziś też są potrzebnewzorce. Są potrzebne osoby, które swoją pracą i postawą społeczną mogą być godnym przykładem do naśladowania.

Fundacja nagradza statuetkami Godła Promocyjnego „Orła Białego” wybitnych samorządowców, którzy na co dzień wcielają w życie szczytne idee samorządności i demokracji w swoich lokalnych społecznościach. Nagradzamy wybitnych naukowców, liderów biznesu i przedsiębiorczości, wybitnych ludzi kultury i mistrzów sportu. Honorujemy też polskie firmy, które wyrastają ponad przeciętność, są liderami w swoich branżach, a ich produkty z powodzeniem konkurują na światowych rynkach.

Podczas dzisiejszej gali już po raz szósty nagrodzimy Godłem Promocyjnym Orła Białego ludzi niezwykłych. Ludzi, którzy już odcisnęli swój trwały ślad w naszej rzeczywistości, zapisali się złotymi zgłoskami w naszej historii. Jedni w historii swojego miasta, czy regionu, a są i tacy, którzy zapisali się już w historii całej naszej Polski – podkreślił prezes Ludwiczak.

Głos zabrał też przewodniczący Kapituły prof. nadzw. dr hab. Aleksander Barinow- Wojewódzki, który mówił o zasadach i kryteriach, jakimi kierowała się kapituła nominując laureatów VI edycji Godła Promocyjnego Fundacji Orła Białego.

Potem nastąpiło wręczenie statuetek i dyplomów honorowych tegorocznym laureatom. Dorobek i zasługi każdego z laureatów przypominany był w okolicznościowych laudacjach. Statuetki Orła Białego i dyplomy honorowe laureatom wręczali: prezes fundacji Jan Ludwiczak i członkowie Kapituły: jej przewodniczący prof. nadzw. dr hab. Aleksander Barinow- Wojewódzki, jego zastępca prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski oraz Jerzy Głowacki.

Po wręczeniu laurów, głos zabrali gen. pilot Mirosław Hermaszewski i prezes polskiego sportu Andrzej Kraśnicki.

W części artystycznej gali wystąpiła krakowska grupa „Pod budą” z Andrzejem Sikorowskim. Artyści zaprezentowali publiczności swoje największe przeboje, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem przez widownię.

Uroczystą galę zakończył bankiet.

Przypomnijmy, że Fundacja Orła Białego powstała w 2003 roku. Jej głównym celem jest krzewienie idei przedsiębiorczości, popularyzacja osób, instytucji i firm, które mają szczególne zasługi dla rozwoju samorządności, nauki, kultury i sportu, a także polskiego biznesu i promocji polskich produktów w Polsce i na świecie.

Osoby, instytucje i firmy szczególnie zasłużone w tym względzie Fundacja honoruje statuetkami Godła Promocyjnego „Orła Białego”. Przydziela je niezależna Kapituła powołana przez władze Fundacji . Są one co dwa lata wręczane na uroczystych spotkaniach.

W dotychczasowych sześciu edycjach otrzymało je łącznie 76 osób, firm i instytucji.

Laureaci tegorocznej edycji:**

*Franciszek Pieczka*- wybitny aktor teatralny i filmowy.

*Andrzej Kraśnicki*– Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego; **

*Firma Kaczmarek Malewo*Spółka Jawna;

 

*Adam Małysz*– wybitny polski sportowiec.

 

*Siostra Małgorzata Chmielewska*– przełożona Wspólnoty „Chleb życia”;

 

*Dr inż. Marian Nickel *– twórca Nickel Technology Park Poznań Sp. z o.o.;

 

*Wadim Tyszkiewicz*- Prezydent Nowej Soli;

 

*Gen. pilot Mirosław Hermaszewsk*i – pierwszy polski kosmonauta;

 

*Firma Logis Sp. z o.o.*Komorniki;

 

*Bogdan Królik *– właściciel firmy i hurtowni ogrodniczej w Chrzypsku Wielkim;

 

*Aleksander Doba*– polski podróżnik, kajakarz, który dwukrotnie pokonał Atlantyk na kajaku;
 

*Firma Dawtona Sp. z o.o*. Błonie k. Warszawy

 

*Janusz Żmurkiewicz*– Prezydent Świnoujścia;

 

*Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.; *

 

*/Andrzej Sikorowsk/*/i- piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta, lider grupy „Pod Budą”./

Zobacz także

Uwaga, mogą wystąpić utrudnienia

Urząd Miejski Nowa Sól informuje, że w związku z odbywającym się w dniu 26 maja br. Półmaratonem Solan im. Romana Terlikowskiego, w godzinach od 1200 do 1800 mogą wystąpić utrudnienia w komunikacji miejskiej.

Więcej…

Naturalnie...nad Odrą!

Zapraszamy na dwudniowe święto pn."Naturalnie nad Odrą". Miejsce: Harcerska Góra w Nowej Soli. Będzie taniec, muzyka, zabawa, śpiew i animacje dla dzieci.

Więcej…

Oświadczenie Urzędu Miejskiego w Nowej Soli

Po wykorzystaniu wszelkich możliwych narzędzi mobilizujących wykonawcę rozbudowy ulic Towarowej i Zjednoczenia w Nowej Soli, Prezydent Miasta Nowa Sól Wadim Tyszkiewicz, podjął 18 maja br. decyzję o odstąpieniu od umowy z firmą na realizację zadania.

Więcej…