Rocznica wybuchu II wojny światowej jest okazją do przypomnienia i uczczenia bohaterów oraz ofiar tego najkrwawszego w dziejach ludzkości wydarzenia - tymi słowami przewodniczący Rady Powiatu Nowosolskiego, Jarosław Suski, rozpoczął uroczystości upamiętniające 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wieńce i kwiaty złożyły władze miasta i powiatu, przedstawiciele nowosolskich zakładów pracy, szkół oraz kombatanci. W imieniu władz miasta wieniec złożył wiceprezydent Jacek Milewski oraz radni Rady Miasta Nowa Sól. Dla świadków i uczestników tamtych wydarzeń, czas apokalipsy spełnionej, jak nazwano w okresie powojennym lata II wojny światowej, to wciąż żywe i bolesne wspomnienie. Zwracamy się dzisiaj do nich z pytaniem o to, jaką mądrość na przyszłość możemy wynieść z tego dramatycznego doświadczenia. Spośród wielu odpowiedzi , warto podkreślić tę moim zdaniem najważniejszą- abyśmy pamiętali o naszej prawdziwej historii, abyśmy ją poznawali, bo to historia jest nauką dla przyszłości. Dzisiaj żyjemy w przekonaniu, że współczesne mechanizmy demokracji i zasady polityczne uchronią nas od podobnych kataklizmów. Współczesne społeczeństwa opierają się na zasadach wolności, równości i sprawiedliwości. Te wartości zawsze były gwarantem pokoju, a zaprzeczanie im, zawsze prowadziło do krwawych konfliktów. Pamiętajmy o tym teraz, gdy tworzymy przyszłość naszego narodu i ojczyzny" mówił w swoim przemówieniu J. Suski.

 

Zobacz także

Komitet już pracuje

W poniedziałek 25 września o godzinie 9.00 odbyło się pierwsze spotkanie komitetu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Więcej…

Uczniowie, zapraszamy was do zabawy!

Zapraszamy uczniów wszystkich nowosolskich szkół do wzięcia udziału w naszej facebookowej zabawie: dokończ zdanie napisane na tablicy: "Kocham Nową Sól, bo..."

Więcej…

Ważna informacja PSZOK

Informujemy, że 31 października i 10 listopada 2017 roku, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) będzie czynne do godziny 16.00. 2 listopada, 22 grudnia, 23 grudnia 2017 roku PSZOK będzie nieczynny.

Więcej…