Rocznica wybuchu II wojny światowej jest okazją do przypomnienia i uczczenia bohaterów oraz ofiar tego najkrwawszego w dziejach ludzkości wydarzenia - tymi słowami przewodniczący Rady Powiatu Nowosolskiego, Jarosław Suski, rozpoczął uroczystości upamiętniające 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wieńce i kwiaty złożyły władze miasta i powiatu, przedstawiciele nowosolskich zakładów pracy, szkół oraz kombatanci. W imieniu władz miasta wieniec złożył wiceprezydent Jacek Milewski oraz radni Rady Miasta Nowa Sól. Dla świadków i uczestników tamtych wydarzeń, czas apokalipsy spełnionej, jak nazwano w okresie powojennym lata II wojny światowej, to wciąż żywe i bolesne wspomnienie. Zwracamy się dzisiaj do nich z pytaniem o to, jaką mądrość na przyszłość możemy wynieść z tego dramatycznego doświadczenia. Spośród wielu odpowiedzi , warto podkreślić tę moim zdaniem najważniejszą- abyśmy pamiętali o naszej prawdziwej historii, abyśmy ją poznawali, bo to historia jest nauką dla przyszłości. Dzisiaj żyjemy w przekonaniu, że współczesne mechanizmy demokracji i zasady polityczne uchronią nas od podobnych kataklizmów. Współczesne społeczeństwa opierają się na zasadach wolności, równości i sprawiedliwości. Te wartości zawsze były gwarantem pokoju, a zaprzeczanie im, zawsze prowadziło do krwawych konfliktów. Pamiętajmy o tym teraz, gdy tworzymy przyszłość naszego narodu i ojczyzny" mówił w swoim przemówieniu J. Suski.

 

Zobacz także

Wyniki wyborów uzupełniających

19 listopada br. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miasta Nowa Sól, w wyniku których nową radną została Monika Zofia Owczarek, zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz.

Więcej…

Włodarze średnich lubuskich miast zorganizowali się w jedną drużynę

W nowosolskim Interiorze spotkali się szefowie sześciu lubuskich miast, aby wspólnie zakomunikować swoje potrzeby rozwojowe.

Więcej…

Lekcja obywatelska w urzędzie

Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Soli odwiedzili dziś Urząd Miasta.

Więcej…