Średnie miasta województwa lubuskiego z szansą na większy i bardziej skuteczny rozwój? Tego chcą Nowa Sól, Żary, Żagań, Międzyrzecz, Słubice oraz Świebodzin, których włodarze spotkali się 25 października w Nowosolskim Domu Kultury.

Miasta te są wg Ministerstwa Rozwoju w największym stopniu zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych w województwie lubuskim.Taki raport został opublikowany przed kilkoma tygodniami i zawiera informacje o122 ośrodkach miejskich w Polsce które zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Akademię Nauk w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Dla takich miast ministerstwo tworzy pakiet opierający się przynajmniej na kilku elementach m.in. dedykowaniu funduszy z UE, preferencjach w lokowaniu inwestycji i dostępu do Funduszu Inwestycji Samorządowych. Prezydent Wadim Tyszkiewicz oraz wiceprezydent Jacek Milewski zaproponowali włodarzom aby stworzyć grupę roboczą, składającą się z przedstawicieli miast, którzy będą na bieżąco wymieniać się informacjami i doświadczeniami w korzystaniu z tego pakietu.

Każde miasto ma swoją specyfikę, jednak możemy znaleźć tę część wspólną, która pozwoli nam skorzystać ze środków na takie projekty, które dadzą sześciu lubuskim średnim miastom szansę na realny rozwój infrastruktury, gospodarki czy kapitału ludzkiego – mówili jednym głosem włodarze gmin Żary, Żagań, Międzyrzecz, Słubice, Świebodzin i Nowa Sól. Będą oni także zabiegali o zorganizowanie konferencji prasowej w listopadzie, podczas której przedstawią stanowisko dotyczące wspólnej pracy na rzecz dalszego rozwoju w oparciu o Pakiet Dla Miasta Średnich.

Zobacz także

Uwaga, będą utrudnienia w ruchu!

W środę 26 września w godzinach 7.00-18.00 wystąpią bardzo duże utrudnienia w ruchu na skrzyżowaniu ulicy Towarowej i Wojska Polskiego.

Więcej…

Nagroda dla prezydenta Tyszkiewicza

Podczas odbywającego się w Poznaniu Polskiego Kongresu Samorządności, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz otrzymał nagrodę Ikona Samorządu „Za skuteczną realizację strategii rozwoju gospodarczego i propagowanie nowoczesnego modelu zarządzania samorządem”.

Więcej…

Uczniowie szyli Kokardy Narodowe

Z inicjatywy Rady Miejskiej w Nowej Soli w poniedziałek 24 września odbyło się w Urzędzie Miejskim szycie Kokard Narodowych.

Więcej…