Średnie miasta województwa lubuskiego z szansą na większy i bardziej skuteczny rozwój? Tego chcą Nowa Sól, Żary, Żagań, Międzyrzecz, Słubice oraz Świebodzin, których włodarze spotkali się 25 października w Nowosolskim Domu Kultury.

Miasta te są wg Ministerstwa Rozwoju w największym stopniu zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych w województwie lubuskim.Taki raport został opublikowany przed kilkoma tygodniami i zawiera informacje o122 ośrodkach miejskich w Polsce które zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Akademię Nauk w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Dla takich miast ministerstwo tworzy pakiet opierający się przynajmniej na kilku elementach m.in. dedykowaniu funduszy z UE, preferencjach w lokowaniu inwestycji i dostępu do Funduszu Inwestycji Samorządowych. Prezydent Wadim Tyszkiewicz oraz wiceprezydent Jacek Milewski zaproponowali włodarzom aby stworzyć grupę roboczą, składającą się z przedstawicieli miast, którzy będą na bieżąco wymieniać się informacjami i doświadczeniami w korzystaniu z tego pakietu.

Każde miasto ma swoją specyfikę, jednak możemy znaleźć tę część wspólną, która pozwoli nam skorzystać ze środków na takie projekty, które dadzą sześciu lubuskim średnim miastom szansę na realny rozwój infrastruktury, gospodarki czy kapitału ludzkiego – mówili jednym głosem włodarze gmin Żary, Żagań, Międzyrzecz, Słubice, Świebodzin i Nowa Sól. Będą oni także zabiegali o zorganizowanie konferencji prasowej w listopadzie, podczas której przedstawią stanowisko dotyczące wspólnej pracy na rzecz dalszego rozwoju w oparciu o Pakiet Dla Miasta Średnich.

Zobacz także

Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego.

Więcej…

Wyniki wyborów uzupełniających

19 listopada br. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miasta Nowa Sól, w wyniku których nową radną została Monika Zofia Owczarek, zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz.

Więcej…

Włodarze średnich lubuskich miast zorganizowali się w jedną drużynę

W nowosolskim Interiorze spotkali się szefowie sześciu lubuskich miast, aby wspólnie zakomunikować swoje potrzeby rozwojowe.

Więcej…