W Narodowym Dniu Niepodległości 11 listopada, przed pomnikiem Bohaterom Walk o Polskę, zebrali się nowosolanie, którzy wraz z przedstawicielami władz Miasta, Powiatu radnych obu Rad,uczcili ideę wolnego państwa, odzyskanego 1918 roku.

Uroczystości zgromadziły wielu mieszkańców Nowej Soli, a także przedstawicieli Policji, Służby Więziennej, kombatantów, dyrektorów i pracowników wielu instytucji oraz młodzieży nowosolskich szkół. W sposób niezwykle dostojny dowódca Samodzielnej Jednostki Strzeleckiej Strzelec odczytał uroczysty apel pamięci. „Droga do tego dnia, okupiona została jednak wieloma ofiarami: między innymilicznymi powstaniami narodowowyzwoleńczymi, rusyfikacją i germanizacją ludności, przymusową emigracją, zsyłkami Polaków na Syberię a także przymusowym wcielaniem ludności polskiej do armii zaborców” – mówił w swoim przemówieniu przewodniczący Rady Miasta Piotr Szyszko. Obchody tegorocznej uroczystości 11-listopadowej otwierają rok obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. O szczegółach będziemy na bieżąco informować na miejskiej stronie internetowej.

Przemówienie przewodniczącego Rady Miasta Piotra Szyszko

Panie Starosto, Panie Prezydencie, Kombatanci , Mieszkańcy Nowej Soli, Zaproszeni Goście

11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.

Marzenie wielu pokoleń Polaków owolnej Ojczyźnie, stało się faktem.

Droga do tego dnia, okupiona została jednak wieloma ofiarami: między innymilicznymi powstaniami narodowowyzwoleńczymi, rusyfikacją i germanizacją ludności, przymusową emigracją, zsyłkami Polaków na Syberię a także przymusowym wcielaniem ludności polskiej do armii zaborców.

Na ponad sto lat, Polska zniknęła z mapy geograficznej i politycznej świata.

Szanowni Państwo postawmy sobie wspólnie pytanie?

Czy dzisiaj współczesny Polak, jest w stanie sobie wyobrazić, że nie ma Państwa Polskiego, że nie można mówić po polsku a nawet myśleć, że za demonstracje Polskości, obchodzenie polskich świąt narodowych, chodzenie do polskiego kościoła, Polacy byli karani, zmuszani do emigracji, zsyłani na Syberię, osadzani w więzieniach, że polskie dzieci były germanizowane czy rusyfikowane, że nie było polskiej szkoły, książki, gazety, że nie było polskich władz?

Każdy z nas uczył się o tymna lekcjach historii, czytaliśmy o tym w książkach i wielokrotnie słyszeliśmy w środkach masowego przekazu.

A przecież nasi dziadkowie, pradziadkowie jeszcze rodzili się podzaborami: pruskim, rosyjskim, austriacko – węgierskim.

Przecież doświadczali tego na co dzień.

Oglądając archiwalne fotografie, filmy dokumentalne lub czytając zapisy z dzienników z chwil odzyskiwania przez Polskę niepodległości, dowiadujemy się o niesamowitej euforii i radości jaką przeżywali Polacy tamtych dni.

Oddajmy na chwilę głos pożółkłym kartom historii:

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów." ("Powstawanie II Rzeczypospolitej. Wybór dokumentów").

Tak Polacy cieszyli się w listopadzie 1918 r. z odzyskanej niepodległości i wolności.

Niepodległość wywalczona w 1918 r.została brutalnie Polsce odebrana 1 września 1939 r. przez hitlerowskie Niemcy i 17 września 1939 r. przez sowiecką Rosję na prawie pięćdziesiąt lat.

Jednak niepodległość wywalczona w roku 1918, dała kolejnym pokoleniom Polaków siłę w walce i upominaniu się o wolność, niepodległość i demokrację. Nasiokupanci a następnie władze komunistyczne zdawały sobie z tego sprawę.

W okresie okupacji hitlerowskieji sowieckiej jawne świętowanie tego dnia było niemożliwe i karane śmiercią. Po wojnie Święto to zostało zniesione w 1945 roku decyzjąKrajowej Rady Narodowej a oficjalne jego obchodzenie było srogo karane przez władze PRL- u. Polacy nigdy nie wyrzekli się tego święta i kultywowania tradycji niepodległościowych nawet wbardzo trudnych czasach.

Po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił ten dzień jako Święto Państwowe.

Szanowni Państwo !!!

Dziewięćdziesiąt dziewięćlat, od tamtego symbolicznego dnia w wigilię 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, przyszliśmypod Pomnik Bohaterom Walk o Polskę aby oddać cześć wszystkim Polakom, którzy przezponad 100 lat nie szczędzili krwi, zdrowia,życia potrafili zachować Polskość aby odzyskać niepodległość Ojczyzny.

Dowódca jednostki strzeleckiej 3006, za chwilę w apelu pamięciw jakże wyraźny i majestatyczny sposób to wypowie.

Stoimy tu przed orłem białym, krzyżem Virtuti Militarii aby pokłonić się Twórcom Państwa Polskiego roku 1918, którzy potrafili odsunąć na bok swoje ambicje polityczne, swary, interesy partii i stronnict aby powstałoPaństwo Polskie jako spełnieniemarzenia wielu pokoleń Polaków.

Szanowni Państwo !!!

Dzisiejszą uroczystością rozpoczynamy w Nowej Soli obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prezydent Miasta powołał Komitet Obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Komitet wspólnie z instytucjami miasta, szkołami, stowarzyszeniami, związkami, parafiami i osobami fizycznymi przygotowuje całoroczny kalendarz obchodów, które mają uświetnić ten rok oraz przypomniećwydarzenia i Bohaterów.

Czas jubileuszu ma nam również uświadomić czym jest dar wolności, który otrzymaliśmy jako nasze dziedzictwo.Nasz wielki rodak Jan Paweł II uczył nas, że wolność to wielkie zadanie na teraz i na zawsze. To niesamowite, że los dał nam możliwość doczekać takich czasów.

Szanowni Państwo !!!

Dziękuję, wszystkim Polakom, którzy przez 123 - lata niewoli izaborów potrafili utrzymać i przkazać polskość kolojnym pokoloniom, które doczekały niepodległości.

Zobacz także

Nowosolskie firmy nagrodzone

Portal Nowa Praca oraz Omni Modo nagrodzone, a firma Jost wyróżniona podczas gali Konkurs Biznes Wrażliwy Społecznie - spotkania lubuskich firm, które swoją wrażliwością zarażają innych i które niczym kula śnieżna wywierają wpływ na swoje otoczenie, realizując projekty na rzecz społeczności lokalnej, wykraczając poza zwykłe obowiązki i schematy.

Więcej…

Komunikacja miejska w okresie świąteczno-noworocznym

Biuro ds. Transportu Zbiorowego Urzędu Miejskiego Nowa Sól informuje, że w okresie świąteczno-noworocznym autobusy komunikacji miejskiej kursować będą w następujący sposób:

Więcej…

Uwaga, ważna informacja

Informujemy, że w poniedziałek 24 grudnia, Urząd Miejski w Nowej Soli będzie nieczynny.