Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz objął honorowym patronatem zespół CanIntoSpace - sześcioosobowy zespół uzdolnionych uczniów pochodzących z Nowej Soli i Zielonej Góry na codzień uczących się w I LO im. E. Dembowskiego oraz III LO im.prof. Kotarbińskiego w Zielonej Górze.

Polską edycję konkursu CanSats in Europe organizuje Europejska Agencja Kosmiczna, Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz firmami Bowman Dynamics i Boeing.

Jego celem jest stworzenie tzw. ,CanSata’, czyli minisatelity mieszczącego się w puszce o objętości odpowiadającej pojemności popularnych napojów (ok. 330ml), który spełni założenia dwóch misji: podstawowej (pomiar temperatury i ciśnienia powietrza w trakcie spadania, a potem wysłanie tych danych do stacji naziemnej przy użyciu radia) jak i dodatkowej (według uznania każdego z zespołów).

Finał ogólnopolski odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2018 roku na poligonie wojskowym w Nowej Dębie, a zwycięska drużyna będzie miała prawo startu w finałach europejskich, reprezentując tym samym narodowe barwy.

Misja

Minisatelita zostanie dwa razy wyniesiony w przestrzeń powietrzną. Pierwszy raz przy użyciu drona (poprzednio były zrzucane z samolotu) osiągnie pułap 200 - 300 m. Drugi raz wzniesie się na pułap ok. 3 km z pomocą rakiety. Podczas spadku na spadochronie będzie on przeprowadzał szereg pomiarów i badań atmosfery ziemskiej.

Naszym zadaniem jest zmieszczenie w nim wszystkich systemów, które są niezbędne do jego funkcjonowania – system zasilania, czujniki, moduł komunikacji, komputer pokładowy czy system odzyskiwania. Muszą się one znajdować w pojemniku specjalnie przystosowanym do tego celu, potrafiącym wytrzymać duże przeciążenia i pozwalającym na bezpieczne lądowanie. Wszystkie zebrane przez nas informacje będą wykorzystane do celów naukowych.

Poza tym jednym z kluczowych elementów potrzebnych w konkursie jest samodzielne poszukiwanie partnerów i sponsorów, aby móc wcielić w życie wszystkie nasze plany i założenia.

Zespół powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNaFi, które sprawuje nad nami pieczę i pomaga w najtrudniejszych sytuacjach i sprawach formlnych.

Do tej pory nawiązaliśmy współpracę z naszymi szkołami (I LO i III LO w Zielonej Górze), z Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus, z firmą Audit Doradztwo Personalne z siedzibą w Nowej Soli, z firmą Gedia Poland z siedzibą w Nowej Soli, z Uniwersytetem Zielonogórskim, Miastem Zielona Góra oraz z Miastem Otyń.

Prowadzimy stronę na portalu Facebook o nazwie ,,CanIntoSpace'', gdzie relacjonujemy nasze poczynania i umieszczamy kolejne informacje.

Wartym zauważenia może być fakt, że w naszym zespole znajduje się Szymon Butkiewicz - członek zespołu Phoenix Rescue Team, który zajął piąte miejsce na świecie w konkursie UAV Airborne Challenge Delivery i był w Australii na finałach tego konkursu.


Skład zespołu:

Dominik Zaborniak - lider zespołu, konstruktor obudowy minisatelity i człowiek zajmujący się analizą danych.

Szymon Butkiewicz - elektronik i programista zespołu, człowiek który wszelkie pomysły stara się wcielić w życie, projektuje i wykonuje potrzebne komponenty elektroniczne i mechaniczne minisatelity oraz stacji naziemnej przechwytującej sygnał z minisatelity.

Dawid Konarczak - programista zespołu, człowiek odpowiedzialny za pisanie programów do systemu.

Maksymilian Kozakowski - tłumacz zespołu, specjalista od języka angielskiego, który tłumaczy raporty i dokonuje poprawek tłumaczeń

Mieszkańcy Nowej Soli:

Aleksandra Derda - konstruktor spadochronu, osoba odpowiedzialna za analizę danych i ogólnie za system odzyskiwania sprzętu

Jakub Derda - przedstawiciel zespołu, człowiek odpowiedzialny za relacje publiczne i kontakty z wszelkimi instytucjami i firmami. Poza tym zajmuje się także elektroniką wewnątrz minisatelity, jej wykonaniem do spółki z Szymonem i jej opisem.

 

Zobacz także

Kontrolujemy jakość powietrza

Od dziś na miejskiej stronie internetowej, w zakładce "sprawdź jakość powietrza" można sprawdzić jakość powietrza w Nowej Soli. Wszystko to za sprawą 5 czujników, które umieszczone są w różnych częściach naszego miasta (Północna strefa przemysłowa, Stare Żabno, Pleszówek, Zatorze oraz centrum miasta).

Więcej…

Zapraszamy do kibicowania!

Już w tę niedzielę pobiegniemy dla nowosolskich adopcji. Wigilijny Bieg Charytatywny odbędzie się 16 grudnia 2018 r.

Więcej…

Publiczny konkurs ofert

Gmina Nowa Sól – Miasto podaje do publicznej wiadomości, że ogłasza publiczny nieograniczony otwarty konkurs ofert na najem trzech pawilonów handlowych na Targowisku Miejskim przy ul. Królowej Jadwigi w Nowej Soli.

Więcej…