Urząd Miejski Nowa Sól zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w akcji grabienia i zbiórki liści z kasztanowców.

Informujemy, że worki do zbiórki liści można nabyć w tut. Urzędzie pokój 208 w godzinach pracy Urzędu tj. w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 7.30 do 15.30, a w środy od 9.00 do 17.00. Zebrane liście - po uprzednim zgłoszeniu powyższego faktu do tut. Urzędu nr tel (068) 459 03 39 - odbierane będą przez firmę zajmującą się utrzymaniem czystości i porządku w mieście.

Jak możemy pomóc kasztanowcom jesienią?

Jedną z najprostszych i najtańszych metod zwalczania szkodnika jest jesienne grabienie i utylizacja liści kasztanowca, w których wylęgają się i zimują poczwarki. Skuteczna walka ze szrotówkiem uzależniona jest jednak od skali działania. Musi mieć ona masowy charakter, aby motyl nie przemieszczał się z jednego obszaru na drugi.

Zgrabić spod kasztanowca liście powinno się najlepiej od razu po ich opadnięciu, bowiem w ciągu kilkunastu dni larwy szrotówka wejdą pod ziemię, skąd wiosną wrócą na drzewa.

Co wiemy o kasztanowcowiaczku?

Warto przypomnieć, że szrotówek kasztanowcowiaczek – maleńki motylek z rzędu kibitnikowatych, odkryty w Macedonii w 1985 r., opanował już niemal całą Europę. Gradacja tego owada, najdłuższa ze znanych w historii entomologii, nie ustępuje. Mimo wprowadzania coraz nowych sposobów walki z tym pasożytem szrotówek jest on wciąż w ekspansji.

Jego larwy zżerają miękisz liści kasztanowców, uszkadzając cały aparat asymilacyjny. Na jednym liściu potrafią utworzyć do 300 „min" – pustych korytarzy ogołoconych z tkanki. Ubytek zdrowych liści prowadzi do osłabienia drzew, powodując różne choroby, czasami doprowadzając nawet do uschnięcia. Liście kasztanowców opanowanych przez szrotówka brązowieją już w sierpniu, a w październiku opadają. W efekcie te piękne drzewa nie zdobią naszych parków, ale raczej straszą swoim wyglądem

 

Zobacz także

Dzień otwarty MZGK

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Nowej Soli zaprasza mieszkańców na dzień otwarty Stacji Uzdatniania Wody przy ulicy Wojska Polskiego w Nowej Soli.

Więcej…

Wybory do EUroparlamentu

O czym warto pamiętać i jakie są najważniejsze nowości dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.? Przedstawiamy poradnikowy skrót najczęściej zadawanych pytań dotyczących eurowyborów.

Więcej…

Fundacja nagrodziła już kolejny raz uczniów

W Parku Interior Fundacja Ukryte Talenty związana z firmą Alumetal wręczyła stypendia zdolnym młodym uczniom z nowosolskich szkół podstawowych i klas gimnazjalnych.

Więcej…