Prezydent Wadim Tyszkiewicz podpisał dzisiaj umowę z marszałek województwa lubuskiego Elżbietą Anną Polak na dofinansowanie utworzenia Muzeum Odry mającego promować walory historyczne, kulturowe, przyrodnicze i turystyczne Środkowego Nadodrza.

Siedzibą tej samorządowej instytucji kultury będzie zabytkowy magazyn solny, który wraz z otoczeniem zostanie podany renowacji. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 11 mln zł. , natomiast dofinansowanie to 7,3 mln złotych.

To modelowy przykład projektu regionalnego. W Muzeum Odry znajdą się eksponaty od Głogowa po Kostrzyn. Jest to także element budowania produktu turystycznego o co zawsze walczyliśmy. Pojedyncze perełki naszego województwa , jak np. szlak miodu i wina województwa lubuskiego, są piękne, ale dopiero ułożone w koronę dają niesamowity efekt. Takimi działaniami zyskuje turystycznie cały region lubuski –uważa prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Ten projekt jest szczególnie ważny nie tylko dla Nowej Soli ale także dla całego naszego regionu. Ten projekt znakomicie łączy tradycję z nowoczesnością. Będzie to muzeum bardzo kreatywne i innowacyjne – powiedziała marszałek Polak.

Przedsięwzięcie obejmuje adaptację dawnego magazynu solnego z końca XVIII stulecia oraz jego otoczenia na cele ekspozycji Muzeum Odry.

Na placu Solnym ma powstać parking, a podwórze magazynu ma zostać zagospodarowane do celów edukacyjnych oraz rehabilitacyjno-zdrowotnych. Planuje się tam m.in. budowę konstrukcji tężni z miejscami dla odpoczynku oraz prowadzenia działań edukacyjnych dotyczących zdrowotnych właściwości soli.

W muzeum powstanie stała wystawa, której narracja skupiona będzie wokół trzech zasadniczych osi tematycznych. Pierwsza to dziedzictwo kulturowe środkowej Odry, drugi element ma stanowić prezentacja walorów przyrodniczo-geograficznych, a ostatni dział ma być poświęcony tradycjom warzelniczym w Nowej Soli i ukazywać proces powstawania soli, warzenia soli morskiej na przykładzie warzelni w Nowej Soli oraz rolę soli w dziejach człowieka.

Dodatkowym atutem obiektu, oprócz jego walorów historycznych, jest położenie w odległości ok. 150 m od przystani turystycznej w nowosolskim porcie, gdzie cumuje jeden z samorządowych statków turystycznych pływających po Odrze.

 

Zobacz także

Sesja Rady Miejskiej

W czwartek 28 marca o godzinie 10.00 odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Nowej Soli.

Więcej…

Uwaga, ważna informacja

W związku z rozpoczęciem I etapu przebudowy ul. Fredry, na odcinku od bloku nr 8 do ul. Korczaka informujemy mieszkańców o utrudnieniach w ruchu drogowym.

Więcej…

Nakręć film i wygraj LEGO o wartości 1800 zł

Startujemy z nowym konkursem pt. „Czy jesteśmy EUropejczykami? Nowa Sól już 15 lat w UE”.

Więcej…