1 września przed pomnikiem Bohaterom Walk o Polskę, aby dać świadectwo pamięci. Tego dnia 80 lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa.

Dziękujemy, że możemy żyć w Niepodległej Polsce, że możemy odważnie patrzeć w przyszłość, uczyć się, pracować, realizować swoje marzenia, poznawać świat – mówiła w swoim wystąpieniu starosta nowosolski, Iwona Brzozowska. Kombatanci, władze Miasta i Powiatu oraz przedstawiciele zakładów pracy, instytucji, szkół i wielu nowosolskich środowisk, oddali hołd wszystkim tym, którzy oddali życie za naszą Wolność. Podniosłość uroczystości nadał zespół śpiewaczy Wrzosy, który zaśpiewał hymn państwowy, orkiestra dęta Elektryk oraz dziewczęta z Teatru Avis przy NDK, które recytowały m.in. wiersz Tadeusza Różewicza.

A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym - walka aż do zwycięstwa!". Tak brzmiał komunikat odczytany we wrześniu 1939 r. w Polskim Radiu. Zebrani podczas uroczystości przed pomnikiem wyrazili tę samą myśl: nigdy więcej wojny!

 

Zobacz także

Zapraszamy na maraton filmowy

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Nowej Soli realizuje zadanie publiczne pod nazwą „Senior w Unii Europejskiej wczoraj – dziś i jutro” w formie wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach działania na rzecz seniorów w 2019 r. Projekt związany jest z 15 – tą rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 

Więcej…

Mija 80 lat od sowieckiej agresji

W 80 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę spotykamy się tu, aby uczcić pamięć o naszych bliskich doświadczonych tragiczną historią, o bohaterach i obrońcach Wolnej Polski - tymi słowami Danuta Cygan, prezes nowosolskiego koła Związku Sybiraków rozpoczęła wustąpienie. Nowosolanie upamiętnili dziś smutną datę w polskiej historii -80 rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Dzień bez samochodu

W niedzielę 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Już dziś serdecznie Państwa zachęcamy do rezygnacji z użytkowania auta i skorzystanie z komunikacji miejskiej, która tego dnia będzie dla wszystkich darmowa.

Więcej…