Blisko 150-letni dąb który rośnie na terenie Szkoły Podstawowej nr 1, przeszedł w ostatnich tygodniach zabiegi pielęgnacyjne.Kilka miesięcy temu jedna z gałęzi drzewa odpadła, wprost przed idącą matkę z dzieckiem, dlatego wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego zdecydował o natychmiastowym przeprowadzeniu badania dendrologicznego w celu sprawdzenia stanu zdrowotnego drzewa.

Ekspertyza wykazała, że ze względu na swój wiek i rozmiar, dąb musiał być przycięty, a korona została wsparta specjalistycznymi wiązaniami w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Prace zostały przeprowadzone jednak dopiero, kiedy sierpówka (gatunek gołębia) wykarmiła swoje młode, bowiem na dębie jest jej gniazdo.  
Warto dodać, że dąb przed SP1 posadzono po roku 1871. Wtedy to po zwycięskiej wojnie Prus nad Francją masowo sadzono dęby pokoju. W Nowej Soli mamy 18 drzew które są pomnikami przyrody, w większości są to dęby.

Zobacz także

3 przypadki koronawirusa w Nowej Soli

W przedszkolu nr 5 przy ulicy Krętej zostały wykryte 3 zakażenia koronawirusem. W związku z tym przedszkole zostało zamknięte, a dzieci, rodzice oraz personel został skierowany na kwarantannę.

Więcej…

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag

Nowosolskie Stowarzyszenie Nasza Polska 2015 z siedzibą w Nowej Soli (67-100) przy ul. Piłsudskiego 59/4 (KRS 0000599929), złożyło dnia 06.07.2020 r., w trybie  art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. 2020 r., poz. 1057 ze zm.) ofertę dotyczącą realizacji zadania publicznego pn. 100 lecie Bitwy Warszawskiej.

Więcej…

Konkurs: 9 miesięcy pełnych miłości

Dział profilaktyki i promocji zdrowia w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli zaprasza kobiety w ciąży zamieszkujące na terenie Nowej Soli do udziału w konkursie fotograficznym „9 miesięcy pełnych miłości”.

Więcej…