Średnie miasta województwa lubuskiego z szansą na większy i bardziej skuteczny rozwój - tego chcą Nowa Sól, Żary, Żagań, Międzyrzecz, Słubice oraz Świebodzin. Włodarze spotkali się 26 listopada w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli.

Nasz miasto reprezentował pełniący funkcję prezydenta Maciej Jankowski, dyrektor generalny UM Jacek Milewski oraz naczelnik WIEiP Beata Kulczycka.

Miasta te są wg Ministerstwa Rozwoju w największym stopniu zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych w województwie lubuskim. Taki raport został opublikowany  w 2017 roku i zawiera informacje o 122 ośrodkach miejskich w Polsce które zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Akademię Nauk w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Dla takich miast ministerstwo tworzy pakiet opierający się przynajmniej na kilku elementach m.in. dedykowaniu funduszy z UE, preferencjach w lokowaniu inwestycji i dostępu do Funduszu Inwestycji Samorządowych. Na wtorkowym spotkaniu włodarze wytypowali przedstawicieli gmin, które będą pracowały w pracach Zespołu konsultacyjno - doradczego ds. RPO.

Wyznaczono również termin następnego spotkania, na którym włodarze spotkają się na roboczo w większym gronie wraz ze swoimi pracownikami. Powstanie wówczas wstępny raport określający skalę oraz katalog potrzeb, a także kierunki rozwoju gmin.
Każde miasto ma swoją specyfikę, jednak możemy znaleźć tę część wspólną, która pozwoli nam skorzystać ze środków na takie projekty, które dadzą sześciu lubuskim średnim miastom szansę na realny rozwój infrastruktury, gospodarki czy kapitału ludzkiego – mówili włodarze gmin

 

Zobacz także

List do byłych prezydentów i przewodniczących RM

Rocznica 30-lecia samorządu terytorialnego jest okazją do wspomnień i podziękowań. W środę 27 maja prezydent Jacek Milewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Petreczko podpisali listy z podziękowaniami do byłych prezydentów Nowej Soli oraz przewodniczących Rady Miejskiej.

Więcej…

30 lat samorządu

27 maja mija 30 lat polskiego samorządu - tego dnia odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe.

Więcej…

Stacja do dezynfekcji dłoni dla MOPS

Wiceprezydent ds. społecznych Natalia Walewska-Wojciechowska, przekazała na ręce dyrektor nowosolskiego MOPS Grażyny Wlazły, stację do dezynfekcji dłoni, którą Miasto otrzymało od firmy Melaco.

Więcej…