W wieku 78 lat zmarł Zdzisław Rola, wieloletni prezes klubu sportowego MKST Astra. Za zbudowanie i wykształcenie wielu pokoleń nowosolskich sportowców, otrzymał w roku 2014 statuetkę  Odrzany, najważniejszej nowosolskiej nagrody.

Od wielu lat osiągnięcia sportowe Nowej Soli ale również województwa lubuskiego kojarzyły  się z osobą Zdzisława Roli - Prezesa Międzyszkolnego Klubu Sportowo Turystycznego "Astra".
Był najdłużej społecznie sprawującym funkcję prezesa Klubu .
Za jego kadencji Klub MKST Astra odnotował wiele sukcesów sportowych. Wymienić należy choćby kilkanaście tytułów Mistrza Polski w kategoriach młodzieżowych,  a także mistrza i wicemistrza Europy w lekkiej atletyce. Jednak największym osiągnięciem Klubu pod wodzą Zdzisława Roli było uczestnictwo wychowanka klubu, Radosława Popławskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004r.
O ile przyzwyczaił mieszkańców Nowej Soli do sukcesów w sportach indywidualnych, to Nowa Sól i jej mieszkańcy oczekiwali sukcesu w grach zespołowych, czegoś co przyciągnie setki sympatyków sportu przez trochę większe "S".
Tak się stało w 2013 roku, najpierw juniorzy zdobyli Mistrzostwo Województwa lubuskiego w piłce siatkowej, po nich przyszła kolej na seniorów, którzy awansowali do II ligi, stając się rewelacją rozgrywek. Na mecze piłki siatkowej przychodzi po kilkuset zwolenników piłki siatkowej.
 Sukcesy w sporcie kwalifikowanym nie przesłoniły jego zdrowego spojrzenia na wychowanie fizyczne i sport dzieci i młodzieży. Z jego inicjatywy Nowa Sól jako pierwsza i jedyna skorzystała z oferty PZLA i od wielu lat organizuje tzw. "Czwartki Lekkoatletyczne", w których uczestniczą uczniowie szkół podstawowych z miasta i powiatu nowosolskiego. Każdorazowo jest to udział kilkuset uczestników. Dla młodzieży starszej wspólnie z nauczycielami wychowania fizycznego zaproponował współzawodnictwo sportowe w 12 dyscyplinach sportowych w ramach tzw. "Nowosolady". Obydwie imprezy realizowane są przez cały rok szkolny.
Zdzisław Rola po ukończeniu studiów w 1965 roku podjął pracę w Nowej Soli jako nauczyciel wychowania fizycznego, szybko dał się poznać jako dobry szkoleniowiec i organizator życia sportowego. Szczególnie docenić należy jego zaangażowanie i dokonania po przemianach ustrojowych.
W 1990 roku reaktywował działalność MKST Astra, przejmując sekcje sportowe upadających klubów działających przy dużych zakładach pracy jak DZM Dozamet CPBP czy NFN Odra, z małego niedocenianego klubu stworzył wielosekcyjny, prężnie działający klub zrzeszający setki sportowców.
W połowie lat dziewięćdziesiątych służąc radą i swoim doświadczeniem przyczynił się do powstania nowych organizacji sportowych, szczególnie tzw. UKS.
Nawiązując ścisłą współpracę z samorządem a szczególnie z jego jednostką jaką jest MOSiR, Nowa Sól stała się prężnie działającym ośrodkiem w zakresie upowszechniana kultury fizycznej wchodząc do władz LZPS, LZPR czy LFS.
Na zmodernizowanej nowosolskiej bazie sportowej wspólnie z MOSiR, wykorzystując jego doświadczenie, wspólnie podejmują się organizacji wielu prestiżowych imprez sportowych.   
Co roku jako współorganizator wchodził do ścisłego sztabu organizacyjnego Półmaratonu Solan, prestiżowej imprezy na stałe wpisanej do centralnego kalendarza PZLA.
Pomimo znaczących osiągnięć w dziedzinie sportu powszechnego i kwalifikowanego był osobą skromną, życzliwą, zawsze gotową do pomocy i współpracy szczególnie dla dobra sportu nowosolskiego i lubuskiego.

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…