Zobacz także:

Spektrum w NDK

"Spektrum” to spektakl nowego cyrku, łączący w sobie elementy akrobatyki, teatru, żonglerki, pantomimy oraz iluzji optycznej.

Więcej…

Krawiec Niteczka

Akcja teatralnej adaptacji baśni Kornela Makuszyńskiego rozpięta została pomiędzy pracownią krawiecką a… niebem.

Więcej…

Spotkanie z wybitnym himalaistą

W piątek 31 sierpnia gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli będzie wybitny himalaista Krzysztof Wielicki, którego dokonania przeszły do historii światowego himalaizmu.

Więcej…

Z kawałka papieru potrafi wyczarować wycinankowe cuda. Od 18 września w Galerii pod Tekstem wystawa prac Eriki Schirmer.

Koniecznie musisz to zobaczyć! Od poniedziałku 18 września zapraszamy Państwa do Galerii pod Tekstem na baśniową wystawę wycinanek Eriki Schirmer. Jest ich ponad 20, w większości są czarno-białe, a inspiracją przy ich tworzeniu były najpiękniejsze bajki Braci Grimm (m.in. ,,Żabi Król", ,,O wilku i siedmiu koźlątkach", ,,Kopciuszek", ,,Jaś i Małgosia", ,,Czerwony Kapturek") i H. Ch. Andersena (też m.in. ,,Najpiękniejsza róża świata", ,,Latający kufer", ,,Choinka" czy ,,Mała syrena").

Wycinanki są wyjątkowe, oglądając je trudno nie zadać sobie pytania, jakim cudem z kawałka papieru można wyczarować tak piękne obrazy.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy i to szybko, bo potrwa ona tylko do 5 października. Zapraszamy codziennie w godzinach pracy biblioteki, po wystawie oprowadzi Małgorzata Tatuśko.

Erika Schirmer zajmuje się sztuką wycinanek od kilkudziesięciu lat. Urodziła się w 1926 r. W Nietkowie pod Zieloną Górą. Po wojnie znalazła swój nowy dom w Nordhausen w Górach Harzu. Pracowała tam z dziećmi i młodzieżą jako przedszkolanka i rehabilitantka. Jako pedagog specjalny opracowała specjalny elementarz z piosenkami, grami i tekstami dla dzieci spcjalnej troski. Od blisko 50 lat pisze i komponuje piosenki dla najmłodszych. Jedna z nich o ,,małym białym gołąbku pokoju" zyskała światową sławę. Inspiracją były gołąbki pokoju rysowane przez Pabla Picassa. Piosenkę tę śpiewały kolejne pokolenia przedszkolaków i młodych chórzystów.

E. Schirmer jest też autorką licznych opowiadań i rymowanek dla dzieci. Jej teksty ukazywały się w renomowanych wydawnictwach, a wykonane przez nią wycinanki posłużyły jako ilustracje do książek, kalendarzy i śpiewników. Charakteryzuje je niebywała fantazja i precyzja, emanuje z nich optymizm oraz wielka miłość do człowieka i przyrody.

Artystka otrzymała wiele nagród, w 2007 r. prezydent Niemiec Horst Koehler dziękował jej za wybitne zasługi. Od 2014 r. Jest honorową obywatelką Nordhausen oraz gminy i miasta Czerwieńsk. Podczas 10. Dni Niemieckich na Uniwersytecie Zielonogórskim jej prace były prezentowane w formie wystawy. Centrum Kultury i Języka Niemieckiego UZ otrzymało od niej zbiór wycinanek – ilustracji do bajek Braci Grimm i J. Ch. Andersena.

KRÓTKA HISTORIA WYCINANKI

Sztuka wycinanki liczy parę tysięcy lat i wywodzi się z Chin. W XVI wieku znana była w Turcji, sto lat później dotarła do Europy. W Niemczech była moda na utrwalanie wizerunków słynnych postaci właśnie techniką wycinanki. Znanymi autorami wycinanek byli m.in. Poetka Anete von Droste-Huelshoff i Pablo Picasso.

O narodzinach tej sztuki opowiada wzruszająca hinduska historia. Pewna para małżonków musiała się rozstać na dłuższy czas. Żona poprosiła męża, żeby przed wyjazdem zostawił jej przynajmniej swój cień na skale. Spełniając jej prośbę mąż trwał przez jakiś czas nieruchomo w słońcu na tle skały i jego cień został tam na wieki. 

 

Instytucje kultury w mieście:

Nowosolski Dom Kultury

Kontakt:

ul. M. J. Piłsudskiego 49

Tel: +48 68 387 90 15

www.ndk.kom.pl

Muzeum Miejskie

Kontakt:

ul. Muzealna 20

Tel: +48 68 387 36 40

www.muzeum-nowasol.pl

Biblioteka Miejska

Kontakt:

ul. ul. Bankowa 3

Tel: +48 68 355 34 28

www.biblioteka.nowasol.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna

Kontakt:

ul. Zjednoczenia 42

Tel: +48 68 387 36 05

psm.wer.pl/