Zobacz także:

Botoks w NDK

Kino Europa zaprasza na film "Botoks".

Więcej…

DKF zaprasza

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na film "Frantz".

Więcej…

Malarstwo Haliny Maszkiewicz

Muzeum zaprasza na wystawę malarstwa Haliny Maszkiewicz. Potrwa ona do 30 grudnia tego roku. Kurator wystawy: Krystyna Szmek-Bakalarz. 

Więcej…

Nikt tak nie zna świata jak Wojciech Jagielski! 13 października spotka się on z czytelnikami, których zabierze w fantastyczną podróż do Afryki, Azji Środkowej i Kaukazu.

W piątek 13 października o godz. 18.00 (zapewniamy, że dzień ten będzie szczególnie udany) zapraszamy Państwa do Galerii pod Tekstem na wyjątkowe tej jesieni spotkanie. Dwie godziny spędzimy z Wojciechem Jagielskim, dziennikarzem i reportażystą (Polska Agencja Prasowa i ,,Gazeta Wyborcza"), o którym Ryszard Kapuściński kiedyś napisał, że ,,osiągnął wyżyny reportażu, które zdobył pasją, wytrwałością, wiedzą, talentem i sercem".

Gość nasz jest przede wszystkim wybitnym znawcą problematyki Afryki oraz Azji Środkowej, Zakaukazia i Kaukazu. Relacjonował najważniejsze wydarzenia polityczne przełomu wieków na całym świecie. Debiutował książką Dobre miejsce do umierania (1994) o Zakaukaziu i Kaukazie, potem wydał Modlitwę o deszcz (2002) poświęconą Afganistanowi, która uzyskała nominację do Nagrody Literackiej "Nike" 2003, oraz Wieże z kamienia (2004) o Czeczenii.
Jagielskiego interesują przewlekłe konflikty, w których sprzeczne racje rozmaitych stron splątują się w gordyjski węzeł, dlatego pisze o małych kaukaskich narodach, które od momentu rozpadu ZSRR nieomal bezustannie walczą między sobą, czy o Afganistanie. Reportażysta nie koncentruje się jednak na politycznych analizach, danych i suchych faktach. Zajmują go przede wszystkim ludzie, których wciąga kołowrót nienawiści i zemsty, zarówno przywódcy krajów czy narodów, jak i zwykli ludzie, których zazwyczaj najmocniej dotykają wojenne zawieruchy. Poprzez ich historie stara się przybliżyć polityczno-społeczne realia opisywanych miejsc, nie szczędząc przy tym szczegółów, dzięki którym czytelnik może dobrze poznać specyfikę życia w Czeczenii czy Afganistanie.
Jagielski w swoich książkach mnoży punkty widzenia, zestawia opinie ludzi stojących po różnych stronach konfliktów. Nie stara się na siłę porządkować zebranych materiałów, zamykać ich w publicystycznych, prostych formułkach, zdając sobie doskonale sprawę, że dotyka problemów na dobrą sprawę nierozwiązywalnych. Jest wytrawnym obserwatorem, który dba o to, żeby czytelnicy dowiedzieli się, jak naprawdę wygląda życie w miejscach, które znamy jedynie z telewizyjnych newsów, ukazujących najczęściej jedynie „okropności wojny”.
Klasyk światowego reportażu, Ryszard Kapuściński, stwierdził: „Pisarstwo Jagielskiego to świetna kontynuacja, doskonałe rozwinięcie i wzbogacenie wszystkiego, co najlepsze w polskim i europejskim reportażu”.

Bibliografia: ,,Modlitwa o deszcz", ,,Wieże z kamienia", ,,Dobre miejsce do umierania", ,,Nocni wędrowcy", ,,Wypalanie traw", ,,Trębacz z Tembisy", ,,Wszystkie wojny Lary".

Przed i po spotkaniu z W. Jagielskim będzie okazja, żeby kupić książki naszego gościa.

Serdecznie zapraszamy!

 

Instytucje kultury w mieście:

Nowosolski Dom Kultury

Kontakt:

ul. M. J. Piłsudskiego 49

Tel: +48 68 387 90 15

www.ndk.kom.pl

Muzeum Miejskie

Kontakt:

ul. Muzealna 20

Tel: +48 68 387 36 40

www.muzeum-nowasol.pl

Biblioteka Miejska

Kontakt:

ul. ul. Bankowa 3

Tel: +48 68 355 34 28

www.biblioteka.nowasol.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna

Kontakt:

ul. Zjednoczenia 42

Tel: +48 68 387 36 05

psm.wer.pl/