Zobacz także:

Książki na święta

Nie wiesz co czytać? W Biblusiu czeka na Ciebie książka niespodzianka! Wypożycz ją w ciemno, może to początek nowej przyjaźni?

Więcej…

Kawiarenki językowe w styczniu

Oto styczniowy ,,rozkład jazdy" kawiarenek językowych:

Więcej…

Ikona - oblicze wiary XVIII - XX wieku

W piątek 14 grudnia o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Ikona - oblicze wiary XVIII - XX w”. ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Więcej…

16 listopada wystawa artystyczno-literacka, czyli „Teksty inspirowane" Elżbiety Bielskiej-Kajzer do grafik z kolekcji Artura i Mateusza Buttlerów

To będzie wyjątkowa wystawa. Taka, na której znajdziemy ,,dwa w jednym". Z jednej strony eseje, impresje, wiersze i teksty Elżbiety Bielskiej-Kajzer, z drugiej rysunki inspirowane grafikami artystów polskich i zagranicznych XX wieku, pochodzące z kolekcji Artura i Mateusza Buttlerów.

Urok tej ekspozycji polega przede wszystkim na tym, że jej autorom udało się połączyć dwie piękne rzeczy – teksty i rysunki. Tylko że te pierwsze powstały z inspiracji tych drugich. Zostały napisane przez autorkę pod wpływem i w związku z pracami graficznymi czternastu artystów polskich i zagranicznych użyczonymi jej sukcesywnie przez wspomnainych dwóch kolekcjonerów. Inspiracjami były prace autorów wybitnych i wyjątkowych - Pabla Picassa, Pierre'a Renoir'a, Konstantego Brandela, Hansa Bellmera, Leonora Finiego, Jana Lebensteina, Franciszka Starowieyskiego, Marii Hiszpańskiej-Neumann, Georgesa Braque'a, Roberto Matty, Jerzego Nowosielskiego, Andre Massona, Andrzeja Juchniewicza i Beaty Walkowiak.
Końcowy efekt jest niesamowity. Warto to zobaczyć, kiedy prace graficzne mogą inspirować i jednoczesnie prowokować, kiedy są przedmiotem ciekawej i dającej do myślenia analizy literackiej.

Artur Buttler, który użyczył część prac ze swojej prywatnej kolekcji, uchylił rąbka tajemnicy i tak o tej wystawie powiedział: ,,Jedyne co wiem - to, że będą grafiki z mojego zbioru i teksty Elżbiety. Jedno i drugie efektowne i bogate w wszechstronności, kalejdoskop prac dobranych pod kątem istotności dla kolekcji - obok klasyków o światowej renomie także prace „małych mistrzów„ i debiutantów, pokazanych w subiektywnym wyborze. Dobór artystów i ich prac oparty świadomie na konfrontacji postaw i form artystycznych, z zachowaniem kryterium ich wysokiego poziomu wykonania. Zestawienie graficznych technik, motywów, konceptów itp. inspirujący do osobistych przemyśleń i poszukiwań w świecie sztuki.

Jej „teksty inspirowane" będą współgrały i ujawnią jakąś ogólną myśl i konstatacje dotyczące życia i sztuki . Sztuki wizualne i sztuka słowa razem i przeciw sobie. Pozwolą na całkiem nowe spojrzenie i przemyślenia? I właśnie o to chodzi…

Otwarcie wystawy w czwartek 16 listopada o godz. 17.00 w Galerii pod Tekstem. Już teraz serdecznie do jej obejrzenia zapraszamy!

 

Instytucje kultury w mieście:

Nowosolski Dom Kultury

Kontakt:

ul. M. J. Piłsudskiego 49

Tel: +48 68 387 90 15

www.ndk.kom.pl

Muzeum Miejskie

Kontakt:

ul. Muzealna 20

Tel: +48 68 387 36 40

www.muzeum-nowasol.pl

Biblioteka Miejska

Kontakt:

ul. ul. Bankowa 3

Tel: +48 68 355 34 28

www.biblioteka.nowasol.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna

Kontakt:

ul. Zjednoczenia 42

Tel: +48 68 387 36 05

psm.wer.pl/