Zobacz także:

Listopad w Bibliotece

Zapraszamy do kawiarenek językowych, dwa spotkania autorskie, dyskusje o książkach, pojedynki szachowe, konkurs wokalny, czytanie na dywanie i Bal Misia

Więcej…

Świat oczami reporterek

22 listopada zapraszamy na spotkanie podróżnicze ,,Świat oczami reporterek", którego bohaterkami będą Urszula Jabłońska i Karolina Sulej

Więcej…

Opowieści z niepamięci

Prasłowiańska mitologia, wraz z niezwykłymi legendami i zamieszkującymi je magicznymi istotami powoli odchodzi w niepamięć.

Więcej…

Mija dziesięć lat od debiutu powieściowego Krzysztofa Koziołka. W ten czwartek w Galerii pod Tekstem opowie nam o dwóch najnowszych książkach - ,,Góra Synaj” i ,,Imię Pani”

W czwartek 30 listopada o godz. 17.00 zapraszamy czytelników do Galerii pod Tekstem na wieczór autorski z nowosolskim pisarzem Krzysztofem Koziołkiem.
 
Tym razem powodów, żeby spotkać się z naszym gościem, jest co najmniej trzy. Po pierwsze K. Koziołek obchodzi (jak ten czas szybko leci!) okrągłą dziesiątą rocznicę swojego debiutu pisarskiego. W czasie jednej dekady do rąk czytelników trafiło trzynaście jego powieści. Drugi i trzeci powód to dwie jego najnowsze książki - ,,Góra Synaj” i ,,Imię Pani”. Ta pierwsza – klasyczny kryminał retro - ukazała się niedawno na rynku księgarskim. Jej akcja rozgrywa się w przedwojennej Nowej Soli (Neusalz) i Głogowie (Glogau) i występują w niej bohaterowie znani już czytelnikom z „Furia rodzi się w Sławie”. Natomiast ,,Imię Pani”, najnowsze „dziecko” Koziołka i też kryminał retro, przenosi nas na teren opactwa benedyktyńskiego w Krzeszowie (Grüssau) na Dolnym Śląsku.
 
Z opisu „Imienia Pani” na okładce:
 
,,Jest 18 grudnia 1934 roku. Komisarz kryminalny Gustav Dewart wypoczywa w Grüssau, korzystając z gościny opata benedyktynów. Urlop ma mu pomóc w odzyskaniu sił nadwątlonych rodzinnym dramatem, ale pobyt wśród mnichów zaczyna go męczyć. Żeby nie robić przykrości opatowi, policjant bierze udział w Dniu Światła, corocznej mszy odprawianej na pamiątkę odnalezienia cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej ukrytej przed husytami i odzyskanej w nadprzyrodzonych okolicznościach po 196 latach. Niemal zaraz po nabożeństwie jeden z mnichów zostaje znaleziony martwy w klasztornej toalecie. Kiedy opat prosi swego gościa o dyskretną pomoc, ten traktuje to jako uśmiech losu i odskocznię od monotonii.
 
Jednak wkrótce mury opactwa stają się świadkami kolejnych zagadkowych zgonów. Gdy miejscowa policja uznaje je za nieszczęśliwe wypadki, Dewart postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Nie zdaje sobie przy tym sprawy, że wkrótce przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z tajemniczym sprawcą, ale i własnymi lękami, przed którymi stara się uciec”.
 
Obejrzyj film:
 
https://www.youtube.com/watch?v=lmg8-EUZ7f8&feature=youtu.be

 

Instytucje kultury w mieście:

Nowosolski Dom Kultury

Kontakt:

ul. M. J. Piłsudskiego 49

Tel: +48 68 387 90 15

www.ndk.kom.pl

Muzeum Miejskie

Kontakt:

ul. Muzealna 20

Tel: +48 68 387 36 40

www.muzeum-nowasol.pl

Biblioteka Miejska

Kontakt:

ul. ul. Bankowa 3

Tel: +48 68 355 34 28

www.biblioteka.nowasol.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna

Kontakt:

ul. Zjednoczenia 42

Tel: +48 68 387 36 05

psm.wer.pl/