Zobacz także:

Kim jestem?

Zabawna i wzruszająca opowieść o szukaniu swojego miejsca i akceptacji inności. Jestem duży czy mały? Włochaty czy łysy? Mam dwie nogi czy cztery? Latam czy pełzam?…

Więcej…

Koncert Jubileuszowy - Big Band Nowosolski

Zapraszamy do Nowosolskiego Domu Kultury na koncert z okazji 10-lecia Big Bandu Nowosolskiego.

Więcej…

Miejski Teatr Miniatura zaprasza

W ramach cyklu spektakli zapraszamy starsze dzieci i młodzież  do NDK na przedstawienie pt. "Kasieńka".

Więcej…

Wypożycz grę planszową w Miejskiej Bibliotece Publicznej. To fajny pomysł na spędzenie świąt z całą rodziną.

W te święta Bożego Narodzenia zostawcie telewizory i komputery! Wypożyczcie u nas gry planszowe. Niech cała rodzina usiądzie przy stole i odda się dobrym emocjom!
 
Wkrótce święta, a z nimi atmosfera bliskości i wyciszenia. Wolne od nauki i pracy dni wykorzystamy na spotkania z bliskimi i wzajemne okazywanie serdeczności. Będzie wspólne biesiadowanie, będą spacery. A po tym wszystkim proponujemy zasiąść wspólnie - jak za starych czasów – do... gier planszowych.
 
Z myślą o swoich czytelnikach biblioteka na początku tego roku poszerzyła swoją ofertę o najnowsze i najatrakcyjniejsze gry. Te dzisiejsze w niczym już nie przypominają ,,chińczyka” czy warcaby. Są wielobarwne, integrują grających, rozwijają wyobraźnię i budzą zdrowego ducha rywalizacji. A przy tym rodzą dobre emocje i poczucie wspólnoty.
 
Zasady korzystania z gier planszowych są bardzo proste. Wystarczy, że dorosły czytelnik okaże nam ważną kartę biblioteczną. W przypadku gier dla dzieci mogą je wypożyczyć ich rodzice lub prawni opiekunowie, którzy są czytelnikami biblioteki dla dorosłych. Jednorazowo można zamówić dwie gry, nie dłużej niż na dwa tygodnie. Oczywiście, zabawa jest bezpłatna! Gry wypożyczamy w czytelni regionalnej, która jest otwarta codziennie, w poniedziałki od 12.00 do 18.00, od wtorku do piątku od 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 16.00.
 
Te gry wypożyczysz:
 
1. Magnaci: gra o Rzeczpospolitą
 
Nowoczesna gra planszowa dla 2 – 5 graczy, szybka, pozbawiona losowości, a w zamian pełna sarmackiego klimatu i interakcji. Przeniesie Cię w świat magnackich intryg i walki o władzę, które targały Rzeczpospolitą Obojga Narodów od jej rozkwitu w okresie Unii Lubelskiej, aż po Targowicę i upadek państwa polsko – litewskiego.
 
2. Pierwsza pomoc
 
Edukacyjna gra planszowa. Celem gry jest zebranie kompletnego Łańcucha Przeżycia.
 
3. Cywilizacja: poprzez wieki
 
Gra planszowa odwołująca się mocno do legendarnej gry komputerowej Sid Meier's Civilization. Zarówno miłośnicy tego tytułu jak i po prostu zwolennicy dobrych, strategicznych gier planszowych - znajdą tutaj wszystko czego szukają w grze o rozwoju cywilizacji.
 
4. Czarne historie: głupia śmierć: 50 czarnych jak kruk opowieści, pełnych absurdalnych przypadków śmierci
 
Najbardziej spektakularne wydanie w całej serii. Ich szczególną cechą jest to, że wszystkie te groteskowe, makabryczne i wręcz niewiarygodne opowieści, które są przedstawione na kartach, wydarzyły się naprawdę. Opisane wydarzenia brzmią absurdalnie i wydają się nieprawdopodobne, wyglądały jednak dokładnie tak, jak je opisano.
 
5. Dobble
 
Spójrz na pierwszą kartę, którą trzymasz w ręku oraz na tę, która leży na środku stołu. Znajdź na nich wspólny symbol, nazwij go i szybko pozbądź się swojej karty. Teraz następna!
 
6. Na farmie
 
Wesoła i dynamiczna gra, w której dzieci rywalizują z rodzicami. Ciekawe i zabawne pytania wprowadzają dzieci we wspaniały świat zwierząt, upraw i życia na farmie.
 
7. Gra o tron: gra karciana (druga edycja)
 
Pozwala graczom wziąć udział w politycznych intrygach, zdradach i wojnach osadzonych w uniwersum bestsellerowych powieści z cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” autorstwa George’a R.R. Martina.
 
8. Ogonek: dodatek do Kolejki
 
„Ogonek” wprowadza do gry nowe kolejkowe emocje. Dzięki rozszerzeniu dla szóstego gracza będzie mogli zmierzyć się z rzeczywistością lat osiemdziesiątych w jeszcze większym gronie.
 
9. Przebiegłe wielbłądy: superpuchar (rozszerzenie gry)
 
Cztery niezależne dodatki do Waszej ulubionej gry! Możecie grać z jednym, dwoma, trzema lub z wszystkimi naraz. Rozszerzenie posiada również komponenty, dzięki którym możecie zagrać w 9 a nawet 10 osób!
 
10. Gierki małżeńskie: gra planszowa ilustrowana rysunkami Andrzeja Mleczki
 
Sprawdźcie się w rozmaitych zadaniach i porównajcie z innymi parami. Udowodnijcie sobie nawzajem, że jesteście dla siebie stworzeni. Przed wami dziesiątki zadań i wyzwań, którym możecie stawić czoło tylko we dwoje!
 
11. Kolejka
 
„Kolejka” jest grą planszową opowiadającą o realiach życia codziennego w latach schyłkowego komunizmu w Polsce. Zadanie graczy wydaje się proste - muszą wysłać swoją rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste. W tej realistycznej grze planszowej trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar.
 
12. Stawka większa niż życie
 
Kultowy serial „Stawka większa niż życie” doczekał się swojej adaptacji na grę planszową. Ta rozbudowana gra o unikalnej mechanice pozwala pokierować losami bohaterów, organizować zasadzki, inicjować rozmowy, zamachy. Klimat podkreślają niezwykłe ilustracje, ale także unikalne tajne misje.
 
13. Zmiennicy
 
Gra na bazie popularnego serialu o peerelowskiej rzeczywistości ukazanej poprzez pryzmat perypetii taksówkarzy fikcyjnego przedsiębiorstwa taksówkowego.
 
14. Mafia
 
Wciągająca gra psychologiczna oparta na schemacie popularnej gry towarzyskiej. Mogą bawić się w nią dorośli i dzieci, doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju imprezach, wyjazdach integracyjnych, obozach, w świetlicach itp.
 
15. Monopoly: Game of Thrones (edycja kolekcjonerska)
 
Najnowsza kolekcjonerska edycja Monopoly od Winning Moves przenosi nas w świat znanego na całym świecie serialu HBO – „Gra o Tron”. Plansza gry przedstawia serialowy świat czyli Westeros. Na tradycyjnych polach nieruchomości mamy zamki i miasta takie jak Winterfell, Czarny Zamek, Quarth czy Królewska Przystań.
 
16. Poznaję Europę
 
Zestaw gier, które uczą i bawią! Gracze podróżują po naszym kontynencie odpowiadając na pytania znajdujące się na dociąganych kartach i starając się jak najszybciej dotrzeć do mety.
 
17. Poznaję Polskę
 
Zestaw gier, które uczą i bawią! W grze „Na Skrzydłach Orła Mieszka” gracze podróżują po naszej ojczyźnie odpowiadając na pytania znajdujące się na dociąganych kartach i starając się jak najszybciej dotrzeć do mety.
 
18. Poznaję świat
 
Zestaw gier, które uczą i bawią! W grze „Dookoła Świata” gracze podróżują odpowiadając na pytania znajdujące się na dociąganych kartach i starając się jak najszybciej dotrzeć do mety.
 
19. Przebiegłe wielbłądy
 
Trwa szalony wyścig wielbłądów wokół piramidy! Gonitwa garb w garb, łeb w łeb! Kopyta aż dymią! To ściągnięte do Egiptu przez arabskiego szejka NAJSZYBSZE WIELBŁĄDY ŚWIATA! Bardzo biegłe w bieganiu i przebiegłe w wyprzedzaniu!
 
20. Robinson Crusoe: przygoda na przeklętej wyspie
 
Wspaniała gra kooperacyjna, która ożywia młodzieńcze marzenia, rozpala wspomnienia z lektury powieści Juliusza Verne’a czy Daniela Defoe. Proste reguły wspaniale komponują się z pasjonującym tematem i porywają was ku wspaniałej przygodzie.
 
21. Sabotażysta
 
Gracze wcielają się w rolę kopaczy poszukujących bryłek złota w głębokich tunelach wijących się w trzewiach góry lub w sabotażystów, którzy na każdym kroku utrudniają pracę kopaczom.
 
22. Rory's story cubes
 
Prosta w założeniach i jednocześnie genialna gra, która dostarczy wam masę radości, stanowiąc przy tym doskonały trening pomysłowości i wyobraźni.
 
23. Szalona misja
 
Gracze wcielają się w bohaterów, którzy przemierzać będą królestwo w poszukiwaniu chwały i chwalebnych czynów. Jako jeden z nich chwyć do ręki zmywalny pisak. Spójrz na krainę, do której się wybieracie. Masz 30 sekund na to, by narysować trasę, którą będziesz podążał!
 
24. Świat Dysku: Sekary
 
Gra planszowa z fantastycznego uniwersum Świata Dysku. W grze wcielacie się w role operatorów wież sekarowych – optycznych telegrafów, używających skomplikowanego systemu lamp i migawek do przekazywania liter. Zadaniem operatora jest jak najszybsze przesłanie słownej wiadomości – swojej wiadomości!
 
25. Wsiąść do pociągu: dookoła świata
 
Gracze zaczynają z biletami w ręce, które pokazują im dwa miasta. W trakcie gry uczestnicy zbierają kolorowe karty, które pozwolą im zająć wybrane trasy na planszy, przy wykorzystaniu własnych znaczników pociągów i statków. Działania te umożliwiają im gromadzenie punktów zwycięstwa.
 
26. Wsiąść do pociągu: Europa
 
Gracze zbierają karty przedstawiające wagony i używają ich by budować dworce, pokonywać tunele, wsiadać na promy i zajmować trasy kolejowe jak Europa długa i szeroka.
 
27. Zamki szalonego króla Ludwika
 
Stajesz się budowniczym cudownych komnat planowanego zamku króla Ludwika II Bawarskiego, zwanego szalonym. Przyjmując najtańsze kontrakty musisz stawiać kolejne segmenty zamku w międzyczasie oferując swe usługi innym konstruktorom. Sale wpływają na te sąsiednie więc będzie to wyzwaniem, a ten kto wybuduje największy zamek z największą ilością punktów za komnaty wygrywa!
 
 
 
Dziewięć zasad korzystania z gier planszowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli:
 
 
 
1. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli umożliwia czytelnikom korzystanie z gier planszowych na miejscu oraz wypożyczenie ich na zewnątrz.
 
2. Biblioteka wypożycza gry planszowe w Czytelni Regionalnej, w siedzibie głównej przy ul. Bankowej 3.
 
3. Prawo do wypożyczania gier planszowych mają wyłącznie czytelnicy Biblioteki dla dorosłych.
 
4. Gry przeznaczone dla dzieci mogą wypożyczyć ich rodzice lub prawni opiekunowie, którzy są czytelnikami biblioteki dla dorosłych.
 
5. Poza Bibliotekę można wypożyczyć jednorazowo 2 gry na okres 2 tygodni. Po upływie ustalonego terminu zwrotu gry, Biblioteka postępuje tak, jak w przypadku przetrzymania przez czytelnika innych zbiorów.
 
6. Przed wypożyczeniem gry należy sprawdzić jej stan i zauważone braki zgłosić bibliotekarzowi. Jeżeli czytelnik nie zgłosi zauważonych przez siebie uszkodzeń gry podczas wypożyczania, musi ponieść koszty tych uszkodzeń przy zwrocie.
 
7. Przy zwrocie, bibliotekarz w obecności zdającego grę czytelnika, sprawdza stan gry, dlatego zwrotu gry należy dokonać na co najmniej pół godziny przed zamknięciem biblioteki.
 
8. Za szkodę wynikającą z zagubienia bądź uszkodzenia gry odpowiada czytelnik, który zobowiązany jest wnieść opłatę, w wysokości odpowiadającej cenie gry lub odkupić taką samą grę.
 
9. W razie zagubienia lub zniszczenie nawet jednego elementu, jeżeli odkupienie tego elementu nie jest możliwe, czytelnik reguluje należność za całość gry.
 
Uwaga! Opłata za przetrzymanie gry wynosi 1 zł za 1 dzień.
 
Katalogi On-line
 
 
 

 

Instytucje kultury w mieście:

Nowosolski Dom Kultury

Kontakt:

ul. M. J. Piłsudskiego 49

Tel: +48 68 387 90 15

www.ndk.kom.pl

Muzeum Miejskie

Kontakt:

ul. Muzealna 20

Tel: +48 68 387 36 40

www.muzeum-nowasol.pl

Biblioteka Miejska

Kontakt:

ul. ul. Bankowa 3

Tel: +48 68 355 34 28

www.biblioteka.nowasol.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna

Kontakt:

ul. Zjednoczenia 42

Tel: +48 68 387 36 05

psm.wer.pl/