Zobacz także:

75 rocznica likwidacji nowosolskiej filii obozu Gross Rosen

75 lat temu zlikwidowano nowosolską filię obozu Gross Rosen. 26 stycznia 1945 r. w obliczu zbliżających się wojsk radzieckich władze SS zarządziły ewakuację więźniów podległych im obozów.

Więcej…

Trzygodzinne dyżury komputerowe

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli, mając na uwadze fakt, iż coraz więcej wiadomości przekazywanych jest za pomocą nowych technologii (komputer, internet), wychodzi naprzeciw potrzebom swoich czytelników (szczególnie tych starszych w wieku 60+) i zaprasza na cykl trzygodzinnych dyżurów komputerowych.

Więcej…

Co nas czeka w lutym w Bibliotece?

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w lutym do kawiarenek językowych, dyskusyjnego klubu filmowego, a także na gry planszowe i spotkania autorskie. Szczegóły:

Więcej…

Gala wręczenia nagród 11. Solanin Film Festiwal za nami! Jury w składzie reżyserka Marta Prus, aktorzy Katarzyna Zawadzka, Artur Barciś, Rafał Mohr i krytyk filmowy Ryszard Jaźwiński, ogłosiło długo wyczekiwany werdykt.

Dodatkowo wręczone zostały nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.

W tym roku twórcy filmowi przysłali na nasz festiwal prawie 200 produkcji. Po selekcji organizatorzy wybrali 37 filmów, które walczyły o nagrody w 3 kategoriach: konkurs niezależny, konkurs animacji, konkurs offowy z podziałem na dokument i fabułę.

Najważniejszą nagrodę otrzymał Rafał Łysak.

GRAND PRIX 11. SOLANIN FILM FESTIWAL

Miłość bezwarunkowa, reż. Rafał Łysak

Obraz opowiada o relacji między 80-letnią skrajnie religijną kobietą i jej wnukiem gejem. Czy są stanie sie porozumieć i przekroczyć swoje przekonania w imię miłości?

10 lat temu - na pierwszej edycji Solanin Film Festiwal - Grand Prix zdobył obraz "Mata, tata, Bóg i szatan", który portretował Polskę katolicką i lewicową pod postacią dwóch, skłóconych i rozwiedzonych rodziców. Nie przepuszczałem, że dzisiaj Polskę możne podzielić na ludzi, którzy kochają prawidłowo i nieprawidłowo. Dzisiaj nie myśli się o uczuciach i relacjach rodzinny i przyjaciół, którzy zostali nagle postawieni po dwóch stronach barykad. Zapomniano o miłości. Dziękuję reżyserowi Rafałowi Łysakowi i całemu składu jury, za pokazanie, że Miłość powinna być bezwarunkowa - podsumował Grand Prix tegorocznego Solanina Konrad Paszkowski - dyrektor Festiwalu.

KINO NIEZALEŻNE - NAJLEPSZY FILM

Wzium, reż. Karolina Cybulska, Anastasiya Dokish, Dominika Nowicka

Humorystyczny mockument o dwójce dubbingerów, którzy wracają w połowie lat 80. do Polski, by kolejny raz zmierzyć się na wydawane przez siebie dźwięki mieczy świetlnych Dartha Vadera i Obiego-Wana Kenobiego w klasycznej trylogii Star Wars George'a Lucasa.

KINO OFFOWE - NAJLEPSZY DOKUMENT

Jazda obowiązkowa, reż. Ewa Kochańska

10-letnia Julia Polniuk trenuje łyżwiarstwo figurowe. Ma coraz mniej czasu, aby odnieść sukces i spełnić oczekiwania swoich bliskich. Po wybuchu Euromajdanu jej rodzina wyemigrowała do Polski. Decyzję o przeprowadzce podjęła mama Julii, Marina. W dwa tygodnie spakowała walizki, wypisała dzieci ze szkoły, a nowo wyremontowane mieszkanie wystawiła na sprzedaż. Teraz rodzina Polniuków stara się o obywatelstwo polskie i rozpoczyna całkiem nowe życie w Warszawie. Bez pracy, zabezpieczenia finansowego i dobrej znajomości języka. Marina rzuca losowi wyzwanie, szukając w Polsce lepszych perspektyw na przyszłość dla swoich dzieci. Zrobi wszystko, aby miały lepsze życie niż ona.

KINO OFFOWE - NAJLEPSZA FABUŁA

Zgniłe uszy, reż. Piotr Dylewski

Zgniłe uszy to opowieść o wczesnym kryzysie małżeńskim spowodowanym niespełnionymi oczekiwaniami i brakiem komunikacji. Janek i Marzena zmierzają się ze swoimi najskrytszymi demonami pod okiem niekonwencjonalnego terapeuty, któremu plan terapii wymyka się spod kontroli. Rzeczywistość wydaje się zacierać, a tłumione pretensje i niedopowiedzenia obrócą się przeciwko bohaterom.

KONKURS ANIMACJI - NAJLEPSZA ANIMACJA

III, reż. Marta Pajek

Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni i natychmiast zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, pod którym ona jest naga. Tak rozpoczyna się wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie i która z czasem staje się coraz bardziej brutalna. III to portret kobiety w wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą.

WYRÓŻNIENIA JURORSKIE

Target Earth, reż. Kamil Janko.

WYRÓŻNIENIA OD ORGANIZATORÓW FESTIWALU

Elizabeth, reż. Wojciech Klimala.

Match, reż. Urszuli Taraszki.

NOMINACJE DO NAGRÓD POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO IM. JANA MACHULSKIEGO

- reżyseria: Zgniłe uszy, reż. Piotr Dylewski

- scenariusz: Też coś dla ciebie mam, scenariusz i reżyseria Iwo Kondefer

- zdjęcia: Tama, reż. Natalia Koniarz, zdjęcia Stanisław Cuske

- montaż: Jazda obowiązkowa, reż. Ewa Kochańska, montaż Piotr Wójcik

- aktorka: Anna Moskal w Też coś dla ciebie mam, reż. Iwo Kondefer

- aktor: Julian Świerzewski w Zwykłe losy Zofii, reż. Dominika Gnatek

- dokument: Miłość bezwarunkowa, reż. Rafał Łysak

- animacja: III, reż. Marta Pajek

Organizatorzy przyznali rownież nagrody: PRZYJACIELE SOLANINA

- Winnicy Kinga – Kindze Kowalewskiej-Koziarskiej i Robertowi Koziarskiemu

- Filipowi Kudeli

- Annie Krzyżańskiej

Na gali obecni byli goście specjalni: przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze z Joanną Malon na czele, Mariusz Stoklosa - członek zarządu powiatu nowosolskiego, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oraz Andrzej Petreczko - przewodniczący rady miasta Nowa Sól.

Galę rozdania nagród przeczytał na żywo niezwykły lektor filmowy Maciej Gudowski.

  1. SOLANIN FILM FESTIWAL 2019

21-25 SIERPNIA 2019 NOWA SÓL

www.solanin-film.pl // Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OFF TO MOC!

 

Instytucje kultury w mieście:

Nowosolski Dom Kultury

Kontakt:

ul. M. J. Piłsudskiego 49

Tel: +48 68 387 90 15

www.ndk.com.pl

Muzeum Miejskie

Kontakt:

ul. Muzealna 20

Tel: +48 68 387 36 40

www.muzeum-nowasol.pl

Biblioteka Miejska

Kontakt:

ul. ul. Bankowa 3

Tel: +48 68 3553430

www.biblioteka.nowasol.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna

Kontakt:

ul. Zjednoczenia 42

Tel: +48 68 387 36 05

psm.wer.pl/