Zobacz także:

Kino Europa: 25 lat niewinności

Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat sensacyjny przedstawiający życie Tomasza Komendy - młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki.

Więcej…

Zajęcia w nowej rzeczywistości

Zajęcia w Nowosolskim Domu Kultury w sezonie 2020/21 będą odbywać się od 21 września 2020 do 18 czerwca 2021.

Więcej…

Wystawa z biegiem rzeki

Od 18 września do 10 grudnia tego roku w Muzeum Miejskim w Nowej Soli gościć będziemy wystawę stworzoną przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej pt.: "Z biegiem rzeki".

Więcej…

Koncert z udziałem renomowanych wykonawców specjalizujących się w wykonawstwie muzyki baroku na historycznych instrumentach.

KUP BILET

 

19.10 o godz. 18:00

Sala widowiskowa
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 49
67-100 Nowa Sól

Gatunek: koncert

Orkiestra Arte dei Suonatori w swojej, już ponad 25-letniej, historii dała kilkaset koncertów w Europie, Chinach i USA i wydała 17 albumów płytowych wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną licznymi nagrodami, w tym Gramophone Award, Diapason D’Or, BBC CD of the Month i Choc du Monde de la Musique. Solista wieczoru Marcin Świątkiewicz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów młodego pokolenia, laureat Paszportu Polityki 2015. Premierowy album Marcina Świątkiewicza i AdS z koncertami klawesynowymi niemieckiego kompozytora Johanna Gottfrieda Muthela to „doskonały dobór repertuaru, jakość wykonania i dźwięk” (American Record Guide) i „polot, olbrzymia muzyczna erudycja, swoboda, techniczna doskonałość (Muzyka 21), a „Marcin Świątkiewicz to...prawdziwa osobowość” (Dorota Szwarcman, Polityka).

Wykonawcy:
Marcin Świątkiewicz – klawesyn
Orkiestra Arte dei Suonatori

Program
G.F. Telemann - Concerto polonais G-dur TWV 43:G7
J.G. Goldberg – Koncert klawesynowy d-moll DürG 16
J.S. Bach – Suita Orkiestrowa nr 3 D-dur BWV 1068

O programie:
Inspiracją do powstania programu są związki z Polską trzech wspaniałych kompozytorów epoki baroku. Georg Philipp Telemann był w pierwszej połowie XVIII wieku bez wątpienia kompozytorem najbardziej poważanym i popularnym. Nawet Johann Sebastian Bach nie cieszył się taką renomą i był znany głównie w kręgach koneserów i melomanów. Z kolei Johann Gottlieb Goldberg, który należy do kolejnej generacji twórców, był szczególnie ceniony jako wirtuoz klawesynu. Ścieżki tych trzech indywidualności przecięły się zarówno w życiu osobistym, jak i muzycznym.

Telemann pracując w młodości jako Kapelmistrz dworu Księcia Erdmanna II Promnitza przebywał wielokrotnie w Pszczynie i Żarach, gdzie zetknął się z lokalną muzyką ludową. W Concerto Polonoise, bez wątpienia, słychać inspiracje polską muzyką ludową, z której czerpał motywy rytmiczne i melodyczne. Bach od 1736 roku posiadał tytuł nadwornego kompozytora Elektora Saksonii i Króla Polski. Jego Suita Orkiestrowa nr 3 jest dzisiaj najczęściej wykonywana z trąbkami, obojami i fagotem, ale jej pierwsza, oryginalna wersja najprawdopodobniej przeznaczona była na orkiestrę smyczkową. Ostatni z prezentowanych kompozytorów, Johann Gottlieb Goldberg, urodził się w Gdańsku, ale już jako dziesięciolatek udał się w podróż do Lipska, gdzie pobierał nauki u Johanna Sebastiana oraz jego najstarszego syna Wilhelma Friedmanna Bacha. Koncert klawesynowy d-moll to bezsprzecznie niezwykła kompozycja. Jego rozbudowana forma czyni go jednym z najdłuższych koncertów swojej epoki, ale nie powoduje to bynajmniej rozcieńczenia muzycznej treści. Napisany w stylu galant, trafia do dzisiejszego słuchacza pełnymi energii i wirtuozerii częściami zewnętrznymi i emocjonalnymi melodiami części środkowej.

 

 

Instytucje kultury w mieście:

Nowosolski Dom Kultury

Kontakt:

ul. M. J. Piłsudskiego 49

Tel: +48 68 387 90 15

www.ndk.com.pl

Muzeum Miejskie

Kontakt:

ul. Muzealna 20

Tel: +48 68 387 36 40

www.muzeum-nowasol.pl

Biblioteka Miejska

Kontakt:

ul. ul. Bankowa 3

Tel: +48 68 3553430

www.biblioteka.nowasol.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna

Kontakt:

ul. Zjednoczenia 42

Tel: +48 68 387 36 05

psm.wer.pl/