Odrzanę 2016 - nagrodę dla osoby która uosabia najpiękniejsze cechy człowieka: pokorę, pracowitość i skromność, a przy tym jest przyjacielem Nowej Soli i na wiele sposobów ją wspiera -  otrzymał mecenas Zdzisław Biegański.

Uroczysta gala odbyła się w niedzielę 20 listopada.  Nagrodę z rąk prezydenta Wadima Tyszkiewicza odebrała żona laureata, Barbara Biegańska. Radni Rady Miasta wręczyli na ręce p. Biegańskiej kopię uchwały z 1989 roku, która powoływała go na stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Nowa Sól.  Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przyznania mężowi tej prestiżowej statuetki Odrzany. Proszę państwa, warto czynić dobro i warto wierzyć, że dobro zwycięży - powiedziała żona laureata, odbierając nagrodę.

Laudacja o laureacie Odrzany, mecenasie Zdzisławie Biegańskim, którą wygłosił prezydent Wadim Tyszkiewicz

"Szanowni Państwo

Po raz trzynasty mam zaszczyt wręczać  prestiżową statuetkę Odrzany, naszego nowosolskiego Oskara, którą obdarzamy osoby niezwykłe, pełne pasji i zaangażowania. To osoby o wielkim sercu, wyjątkowe,  a zarazem  bardzo skromne. Tak to już jest, że ci najwięksi pozostają w swoim życiu skromni. I to jest ich największa siła!

W tym roku, decyzją  członków Kapituły Odrzany, obecnych na spotkaniu 11 października: Zdzisława Roli, Stanisława Dąbrowskiego, Edwarda Gramonta, Grażyny Graszki, Aleksandra Tomaszewskiego, Ryszarda Żmijowskiego, Krystyny Bakalarz, Jerzego Ceglarka, Tadeusza Rybnickiego, Andrzeja Gabryszewskiego oraz  moim,  Odrzanę 2016 otrzyma dziś  mecenas Zdzisław Biegański .

Pan  Zdzisław Biegański urodził się 1 maja 1931 roku w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Jest synem legionisty, Sybiraka. Absolwent prawa na Uniwersytecie Poznańskim. Od 1961 roku wykonywał zawód adwokata, a mieszkańcem Nowej Soli jest ponad 50 lat. Aktywnie wspierał związek zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” będąc doradcą członka organu krajowego RI „S” – Jarosława Nanowskiego z Modrzycy. Po 13 grudnia 1981r. do czerwca 1989r., występował jako obrońca w sprawach przeciwko działaczom Solidarności zarówno przed Kolegium ds. Wykroczeń, przed sądami, a także gdy byli tymczasowo aresztowani. Był również obrońcą grupy młodzieżowej o kryptonimie „ministranci”. Z inicjatywy członków Solidarności, został powołany na przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Nowej Soli i był członkiem Prezydium Komitetu Obywatelskiego „S” woj.  zielonogórskiego. Podczas wyborów  w 1989 roku do Sejmu X kadencji i Senatu I kadencji, był pełnomocnikiem list wyborczych K.O. „S” woj. zielonogórskiego w okręgu wyborczym nr 108 w Żarach. Uczestniczył aktywnie w przeprowadzeniu pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Nowej Soli. W latach 1990-1994 był przewodniczącym Rady Miasta w Nowej Soli. W 2009 mec. Zdzisław Biegański został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za działalność społeczną.

O przyznanie statuetki Odrzany Zdzisławowi Biegańskiemu wnioskowała Powiatowa Komisja Koordynacyjna NSZZ Solidarność w Nowej Soli.

Szanowni Państwo,

Po kilkunastu latach wręczania  Odrzany mam taką refleksję, że ta statuetka skupia w sobie to, co najpiękniejsze w człowieku: pracowitość, czystość przekonań, autentyczność i najpiękniejszą z tych cech: POKORĘ.  Wszystkie te cechy skupia w sobie jak w soczewce nasz dzisiejszy gość.

W uznaniu zasług na rzecz rozwoju naszego miasta pragnę wręczyć tę statuetkę Panu Zdzisławowi Biegańskiemu. To dla mnie honor i zaszczyt. Gratuluję Panu i serdecznie dziękuję."
Po części uroczystej spotkania, przyszedł czas na koncert Big Bandu Nowosolskiego z trio Wojciecha Karolaka, który był drugim już koncertem z serii występów big bandu wspólnie z wielkimi polskimi jazzmanami. Podczas koncertu usłyszeliśmy aranżacje stworzone przez Wojciecha Karolaka napisane zarówno na big band jak i na mniejsze składy. W repertuarze znalazły się  zarówno znane swingujące standardy w ciekawych opracowaniach oraz muzyka nowsza, nawiązująca do jazzu i funku.

Zobacz także:

Podatki, opłaty lokalne i druki

Przygotowaliśmy dla Państwa kompendium wiedzy o podatkach i opłatach lokalnych wysokość stawek, potrzebne formularze które można wydrukować i wypełnić w domu, a także informacje o numerze konta na które należy  wpłacać podatki na rok 2018.

Więcej…

Wygrajmy pieniądze na cele charytatywne!

Nowa Sól bierze udział w plebiscycie na Świetlną Stolicę Polski. Pomóż nam wygrać 10 tysięcy złotych na cele charytatywne.

Więcej…

Opera nowojorska na żywo w NDK

W sezonie artystycznym 2017/18 Nowosolski Dom Kultury przystąpił do transmisji oper z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Więcej…