Odrzanę 2016 - nagrodę dla osoby która uosabia najpiękniejsze cechy człowieka: pokorę, pracowitość i skromność, a przy tym jest przyjacielem Nowej Soli i na wiele sposobów ją wspiera -  otrzymał mecenas Zdzisław Biegański.

Uroczysta gala odbyła się w niedzielę 20 listopada.  Nagrodę z rąk prezydenta Wadima Tyszkiewicza odebrała żona laureata, Barbara Biegańska. Radni Rady Miasta wręczyli na ręce p. Biegańskiej kopię uchwały z 1989 roku, która powoływała go na stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Nowa Sól.  Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przyznania mężowi tej prestiżowej statuetki Odrzany. Proszę państwa, warto czynić dobro i warto wierzyć, że dobro zwycięży - powiedziała żona laureata, odbierając nagrodę.

Laudacja o laureacie Odrzany, mecenasie Zdzisławie Biegańskim, którą wygłosił prezydent Wadim Tyszkiewicz

"Szanowni Państwo

Po raz trzynasty mam zaszczyt wręczać  prestiżową statuetkę Odrzany, naszego nowosolskiego Oskara, którą obdarzamy osoby niezwykłe, pełne pasji i zaangażowania. To osoby o wielkim sercu, wyjątkowe,  a zarazem  bardzo skromne. Tak to już jest, że ci najwięksi pozostają w swoim życiu skromni. I to jest ich największa siła!

W tym roku, decyzją  członków Kapituły Odrzany, obecnych na spotkaniu 11 października: Zdzisława Roli, Stanisława Dąbrowskiego, Edwarda Gramonta, Grażyny Graszki, Aleksandra Tomaszewskiego, Ryszarda Żmijowskiego, Krystyny Bakalarz, Jerzego Ceglarka, Tadeusza Rybnickiego, Andrzeja Gabryszewskiego oraz  moim,  Odrzanę 2016 otrzyma dziś  mecenas Zdzisław Biegański .

Pan  Zdzisław Biegański urodził się 1 maja 1931 roku w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Jest synem legionisty, Sybiraka. Absolwent prawa na Uniwersytecie Poznańskim. Od 1961 roku wykonywał zawód adwokata, a mieszkańcem Nowej Soli jest ponad 50 lat. Aktywnie wspierał związek zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” będąc doradcą członka organu krajowego RI „S” – Jarosława Nanowskiego z Modrzycy. Po 13 grudnia 1981r. do czerwca 1989r., występował jako obrońca w sprawach przeciwko działaczom Solidarności zarówno przed Kolegium ds. Wykroczeń, przed sądami, a także gdy byli tymczasowo aresztowani. Był również obrońcą grupy młodzieżowej o kryptonimie „ministranci”. Z inicjatywy członków Solidarności, został powołany na przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Nowej Soli i był członkiem Prezydium Komitetu Obywatelskiego „S” woj.  zielonogórskiego. Podczas wyborów  w 1989 roku do Sejmu X kadencji i Senatu I kadencji, był pełnomocnikiem list wyborczych K.O. „S” woj. zielonogórskiego w okręgu wyborczym nr 108 w Żarach. Uczestniczył aktywnie w przeprowadzeniu pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Nowej Soli. W latach 1990-1994 był przewodniczącym Rady Miasta w Nowej Soli. W 2009 mec. Zdzisław Biegański został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za działalność społeczną.

O przyznanie statuetki Odrzany Zdzisławowi Biegańskiemu wnioskowała Powiatowa Komisja Koordynacyjna NSZZ Solidarność w Nowej Soli.

Szanowni Państwo,

Po kilkunastu latach wręczania  Odrzany mam taką refleksję, że ta statuetka skupia w sobie to, co najpiękniejsze w człowieku: pracowitość, czystość przekonań, autentyczność i najpiękniejszą z tych cech: POKORĘ.  Wszystkie te cechy skupia w sobie jak w soczewce nasz dzisiejszy gość.

W uznaniu zasług na rzecz rozwoju naszego miasta pragnę wręczyć tę statuetkę Panu Zdzisławowi Biegańskiemu. To dla mnie honor i zaszczyt. Gratuluję Panu i serdecznie dziękuję."
Po części uroczystej spotkania, przyszedł czas na koncert Big Bandu Nowosolskiego z trio Wojciecha Karolaka, który był drugim już koncertem z serii występów big bandu wspólnie z wielkimi polskimi jazzmanami. Podczas koncertu usłyszeliśmy aranżacje stworzone przez Wojciecha Karolaka napisane zarówno na big band jak i na mniejsze składy. W repertuarze znalazły się  zarówno znane swingujące standardy w ciekawych opracowaniach oraz muzyka nowsza, nawiązująca do jazzu i funku.

Zobacz także:

Zapraszamy na festiwal krasnala!

W piątek, 1 czerwca zapraszamy wszystkie dzieci do Parku Krasnala na 2 Festiwal Krasnala.

Więcej…

Wolne miejsca w klasach pierwszych

Prezydent Miasta Nowej Soli informuje, że są jeszcze wolne miejsca w klasach pierwszych na rok szkolny 2018/2019 w Szkołach Podstawowych: Nr 2, Nr 3, Nr 5, Nr 6, Nr 8.

Więcej…

100-lecie Niepodległości

Komitet organizacyjny obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele lokalnych grup społecznych wybrali znak graficzny, którym Nowa Sól będzie posługiwała się podczas jubileuszowego roku.

Więcej…