Z okazji 80. rocznicy ataku Związku Sowieckiego na Polskę zapraszamy na muzyczną opowieść o waleczności naszych przodków. „Klęska – Walka – Chwała”  to unikalna kompozycja słowno-muzyczna oddająca szacunek i hołd naszym dziadkom, którzy ginęli w imię naszej wolności.

Widowisko składa się z trzech tytułowych części. Całość jest ułożona chronologicznie, a teksty piosenek współgrają z muzyką, oddając klimat wojennych czasów. Na początku przenosimy się do pierwszych dni września w Zatoce Gdańskiej. Finał koncertu to zakończenie wojny w 1945 r.

Za słowa odpowiada dr Ewa Lukas-Janowska, historyk sztuki. Za muzykę Jakub Kotowski, kompozytor i koncertmistrz zielonogórskiej filharmonii. Ich wspólne dzieło zagra żagańska Orkiestra Wojskowa pod batutą Adama Dudzika. Wesprą ich soliści, Monika Jóźwik i Szymon Rzeszowski. Narratorem będzie Grzegorz Bugaj.

– Oni zrobili to wszystko nie dla siebie. Ale dla przyszłości, w której my żyjemy. Na historię należy szeroko spojrzeć. Nie przez pryzmat polityki, ta tylko niszczy nasz pogląd na przeszłość. Dziś zapominamy o szacunku do minionych lat. Do ludzi, dzięki którym jesteśmy wolni. Przestajemy właściwie rozumieć słowa takie jak „Bóg. Honor. Ojczyzna” – tłumaczą Ewa Janowska i Jakub Kotowski.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie NDK. 17 września, godzina 19.00

***

Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz zaprasza Mieszkańćów do wzięcia udziału w uroczystości upamiętniającej 80 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Odbędą się one 17 września o godzinie 12.00 przed pomnikiem Sybiraków w Nowej Soli.

Zobacz także:

22 września jeździmy za darmo SubBusem

W niedzielę 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Już dziś serdecznie Państwa zachęcamy do rezygnacji z użytkowania auta i skorzystanie z komunikacji miejskiej, która tego dnia będzie dla wszystkich darmowa.

Więcej…

Kręcę dla Nowej Soli!

W niedzielę 1 września startuje wielka rowerowa rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. Przyłącz się i kręć dla Nowej Soli!

Więcej…

Dobry start (300+)

 

Świadczenie Dobry start (300+) jest realizacją rządowego programu „Dobry start”. Jego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.

 

Więcej…