Z okazji 80. rocznicy ataku Związku Sowieckiego na Polskę zapraszamy na muzyczną opowieść o waleczności naszych przodków. „Klęska – Walka – Chwała”  to unikalna kompozycja słowno-muzyczna oddająca szacunek i hołd naszym dziadkom, którzy ginęli w imię naszej wolności.

Widowisko składa się z trzech tytułowych części. Całość jest ułożona chronologicznie, a teksty piosenek współgrają z muzyką, oddając klimat wojennych czasów. Na początku przenosimy się do pierwszych dni września w Zatoce Gdańskiej. Finał koncertu to zakończenie wojny w 1945 r.

Za słowa odpowiada dr Ewa Lukas-Janowska, historyk sztuki. Za muzykę Jakub Kotowski, kompozytor i koncertmistrz zielonogórskiej filharmonii. Ich wspólne dzieło zagra żagańska Orkiestra Wojskowa pod batutą Adama Dudzika. Wesprą ich soliści, Monika Jóźwik i Szymon Rzeszowski. Narratorem będzie Grzegorz Bugaj.

– Oni zrobili to wszystko nie dla siebie. Ale dla przyszłości, w której my żyjemy. Na historię należy szeroko spojrzeć. Nie przez pryzmat polityki, ta tylko niszczy nasz pogląd na przeszłość. Dziś zapominamy o szacunku do minionych lat. Do ludzi, dzięki którym jesteśmy wolni. Przestajemy właściwie rozumieć słowa takie jak „Bóg. Honor. Ojczyzna” – tłumaczą Ewa Janowska i Jakub Kotowski.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie NDK. 17 września, godzina 19.00

***

Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz zaprasza Mieszkańćów do wzięcia udziału w uroczystości upamiętniającej 80 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Odbędą się one 17 września o godzinie 12.00 przed pomnikiem Sybiraków w Nowej Soli.

Zobacz także:

Grudniowa promocja na gadżety

Jak co roku przygotowaliśmy na grudzień promocję na gadżety promocyjne: -20% - to dobra okazja, aby zaopatrzyć się w niepowtarzalne przedmioty związane z Nową Solą.

Więcej…

ASF w powiecie nowosolskim

Uwaga aktualizacja! Zmienił się zasięg obszaru objęty ograniczeniami (kolor czerwony na mapie) oraz obszaru ochronnego (kolo żółty). Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2019/1952 z dnia 25 listopada 2019 r.), która dotyczy m.in. powiatu nowosolskiego, można na bieżąco obserwować TUTAJ

Więcej…

Maciej Jankowski pełni funkcję prezydenta Nowej Soli

Z dniem 5 listopada pełniącym funkcję prezydenta Miasta Nowa Sól został Maciej Jankowski. W środę 6 listopada wicewojewoda lubuski  Wojciech Perczak przywitał M. Jankowskiego w budynku Urzędu Miejskiego. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektor generalny UM Jacek Milewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Petreczko.

Więcej…