Zgodnie z koncepcją w parku stanie parterowy budynek o powierzchni 150 mkw. Będą się tam odbywały prelekcje i zajęcia edukacyjne. Budynek wyposażony zostanie w panele fotowoltaiczne, a źródła ogrzewania i ciepłej wody będą pochodziły z natury.
– Ekologia to temat szczególnie mi bliski. Nowa Sól jest pięknie położna, a mieszkańcy na co dzień obcują z przyrodą, m.in. spacerując brzegiem rzeki, która ostatnio pokazała nam swoje ciemniejsze oblicze, czy korzystając z rowerowych tras. Dzięki adaptacji przestrzeni Nadodrzańskiego Parku Rekreacyjnego nie tylko najmłodsi w innowacyjny sposób poznają sposób działania odnawialnych źródeł energii. Nowosolanie dowiedzą się także, co w trawie piszczy – wyjaśnia Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli.
Nowy budynek pasywny poza funkcją dydaktyczną będzie też miejscem ekspozycji lokalnej flory i fauny. Znajdą się tam m.in. wystawy, gabloty makiety i plakaty prezentujące różnorodności przyrody. W ramach zagospodarowania terenu powstanie również miejsce dla tzw. leśnych przedszkoli. Maluchy zyskają ławki, stoły, a nawet hamaki, ścieżki sensoryczne i błotną kuchnię. Dla starszych przewidziano natomiast społeczny otwarty ogród warzywno – zielarski oraz miniszkółkę roślinną, gdzie z pewnością będzie smacznie i aromatycznie.
– Tak wygląda przyszłość. Odnawialne źródła energii, nowatorskie metody nauczania oraz bogata oferta rekreacyjna dla mieszkańców. Nowa Sól musi wyznaczać standardy, a zagospodarowanie obszaru Parku Krasnala II, to dobry kierunek – mówi Dariusz Gusta, wiceprezydent Nowej Soli. I dodaje: – Wiemy, jak dużym zainteresowaniem ciszy się Park Krasnala oraz doceniany w kraju Park Fizyki, dlatego poszerzamy ofertę, ale co ważne wyraźnie akcentujemy nasze ekologiczne aspiracje.
O tym, jak dokładnie będzie wyglądała nowa przestrzeń, przekonamy się już w ciągu najbliższych miesięcy. 15 listopada w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli nastąpi oficjalnie otwarcie ofert na wykonanie dokumentacji projektowej budowy budynku pasywnego wraz z zagospodarowaniem terenu w ramach zadania pn. „Adaptacja przestrzeni miejskiej dla potrzeb Nadodrzańskiego Parku Rekreacyjnego” – Obszar Park Krasnala II. Zwycięzca tej procedury będzie miał 12 miesięcy na wykonanie projektu.