Sprawy społeczne

Seniorzy

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

dotyczy wszystkich mieszkańców Polski również Seniorów. Poniżej przedstawiamy parę porad spisowych ważnych dla Seniorów opracowanych przez GUS.

Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie

Fundacja Digital Poland, która jest organizacją non-profit, a której celem działania jest przybliżenie społeczeństwu, w tym osobom starszym, wiedzy na temat nowych technologii i cyfryzacji przygotowała z myślą przede wszystkich o SENIORACH, darmowy przewodnik „Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie„. Powstał on z myślą o wprowadzeniu starszego pokolenia krok po kroku w cyfrową, internetową rzeczywistość.

Z uwagi na pandemię wiele osób zostało zmuszonych do komunikowania się na odległość czy załatwiania swoich spraw urzędowych przez internet. Publikacja jest źródłem wiedzy na temat internetu i jego możliwości, a także bezpieczeństwa w sieci.

Przewodnik można pobrać bez opłaty ze strony Fundacji Digital Poland pod adresem https://www.digitalpoland.org/publikacje lub

https://www.digitalpoland.org/assets/publications/nowoczesny-senior/nowoczesny-senior-przewodnik-po-cyfrowym-swiecie.pdf

Wspieraj Seniora! Dołącz do projektu E-wolontariusz!

W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów została uruchomiona infolinia dla Seniorów, w ramach której dzwoniąc pod numer telefonu 22/505 11 11 osoby starsze mogą poprosić o pomoc w codziennych czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię.

Program został poszerzony o możliwość zgłoszenia chęci pomocy w kwestiach podnoszenia kompetencji cyfrowych u Seniora.

Każdy z nas może poprzez akcję „Wspieraj Seniora” pomagać osobom starszym w korzystaniu z narzędzi do komunikowania się na odległość czy załatwiania spraw urzędowych przez internet. Dzięki pomocy wolontariuszy osoby starsze będą mogły nauczyć się obsługi narzędzi cyfrowych co ułatwi np. komunikację z urzędami bez wychodzenia z domu.

Aby zostać Cyfrowym Wolontariuszem wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie www.wspierajseniora.pl.

Osoby, które przyczynią się do podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród Seniorów będą nagradzane cyfrowym certyfikatem. Za każdy wypełniony Certyfikat, Lasy Państwowe zasadzą dodatkowe drzewa na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Pomagajmy Seniorom i chrońmy przyrodę!

Afisz z napisem Wspieraj seniora, dołącz do projektu e-wolontariusz.

Seniorze! Zadbaj o siebie!

Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności, a gdy potrzebujesz wsparcia poproś o pomoc!

Seniorze, zostań w domu!

W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, został uruchomiony nowy program dla seniorów.Seniorzy, aby chronić swoje zdrowie, nie powinni wychodzić z domu bez potrzeby. W sytuacji
gdy nie posiadają rodziny, ani wsparcia od osób bliskich lub swoich sąsiadów, seniorzy powyżej 70 roku życia, mogą zadzwonić na numer infolinii 22 505 11 11, gdzie zgłoszą potrzebę zrobienia im zakupów spożywczych, środków higieny lub leków.Zgodnie z wytycznymi Programu, koszty zakupów pokrywa senior.

SENIORZE, ABY OTRZYMAĆ WSPARCIE, MUSISZ:
1.Zadzwonić na infolinię – numer 22 505 11 11,
2.Podać swoje dane oraz określić pomoc, o którą prosisz:
zrobienie i dostarczenie zakupów z podstawowymi artykułami spożywczymi, zakup i dostarczenie niezbędnych środków czystości,
zakup i dostarczenie leków (senior musi otrzymać od lekarza numer recepty).
3.Oczekiwać na telefon pracownika socjalnego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Soli w celu uzgodnienia szczegółów.
Pracownik przyjdzie o umówionej godzinie oraz okaże legitymację pracownika MOPS.

*****

Baner informujący o szczepieniu na COVID-19
plakat koronawirus - ważne informacje
Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn (jeden starszy, drugi młodszy) oraz dwie młode kobiety, są usmiechnięci. Nad nimi napis: narodowy spis powszechny ludności i mieszkań 2021

Dla mieszkańca

Urząd Miejski

Edukacja

Kultura

Organizacje pozarządowe

Samorząd

Sport

Turystyka

Sprawy społeczne

Komunikacja

Jak segregować śmieci?

O Nowej Soli