Sprawy społeczne

Uzależnienia/profilaktyka

Konkurs „9 miesięcy pełnych miłości 2021”

Wydział Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli zaprasza kobiety w ciąży zamieszkujące na terenie miasta Nowa Sól do udziału w konkursie fotograficznym „9 miesięcy pełnych miłości 2021”.

Zadaniem konkursowym jest zrobienie zdjęcia z dłońmi ułożonymi w kształcie serca na ciążowym brzuszku i opisie „dlaczego wybieram 9 miesięcy bez alkoholu”.
Do wygrania są atrakcyjne nagrody! Zdobywczyni I miejsca wygra fotelik samochodowy dla dziecka, II miejsca sesję zdjęciową wraz z wizażem, III miejsca sesję zdjęciową. Kobiety będą mogły same zdecydować czy chcą sesję ciążową, noworodkową czy też rodzinną, ważne jedynie, aby wykorzystać wygraną w terminie do 20 grudnia 2021r.
Makijaż zapewni nam Madlen Make up & Lashes a zdjęcia zrobi FotoMinio. Partnerem konkursu jest nowosolska firma „Wszystko dla dziecka”, która już drugi rok z rzędu wspiera naszą inicjatywę.
Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie poniżej oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego, ul. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól, pokój 118, który następnie należy dostarczyć za pomocą skanu na adres mailowy promocjazdrowia@nowasol.pl lub w formie tradycyjnej na adres siedziby Urzędu Miejskiego. Zdjęcie w formie cyfrowej, w formacie JPG należy wysłać mailowo na adres promocjazdrowia@nowasol.pl.
Zgłoszenia przesyłać można od 6 lipca do 15 sierpnia 2021r. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki w dniu 29 sierpnia 2021r. w Parku Krasnala w Nowej Soli.
Konkurs ma na celu zwiększenie liczby kobiet, które deklarują zachowanie abstynencji w czasie ciąży oraz upowszechnienie wiedzy o szkodliwych skutkach picia alkoholu podczas ciąży z uwzględnieniem Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).

Formularz zgłoszeniowy:

formularz-zgloszeniowy-konkurs-9-mcy-2021Pobierz

Regulamin:

regulamin-konkursu-fotograficznego-FAS-3Pobierz

Informator miejski

Nowy, uaktualniony Informator Miejski dotyczący placówek pomocowych na terenie miasta Nowa Sól już jest. Można go bezpłatnie pozyskać w instytucjach pomocowych i szkołach podstawowych na terenie miasta, a także niedługo zostanie dołączony do każdego zakupionego Tygodnik Krąg. W informatorze zawarte są informacje na temat bezpłatnej pomocy psychologicznej, psychiatrycznej, socjalnej, prawnej i terapeutycznej dla dzieci i dorosłych.

Punkt konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin w nowej siedzibie

Punkt dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin, po rocznej przerwie ponownie zostaje uruchomiony od 19 kwietnia 2021r. w nowej siedzibie przy ul. Drzymały 4 w Nowej Soli.

Punkt będzie funkcjonował w siedzibie Stowarzyszenia „Odrodzenie”, w każdy poniedziałek i środę tygodnia w godzinach  17:00 -19:00. W punkcie konsultacji udzielać będzie Pani Sylwia Tasarek – specjalista terapii uzależnień, która na co dzień pracuje w Lubuskim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Zielonej Górze. Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w zakresie problemu alkoholowego lub członków ich rodzin.

na różówym tle widać trzymające się dłonie, napis: Punkt konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin w nowej siedzibie

Bezpłatne narkotesty

Miasto Nowa Sól zakupiło 125 sztuk narkotestów, w tym także są testy na dopalacze (ABP – ABP-PINACA oraz SPC – Spice/K2). Narkotesty zostaną przekazane do Punktu Konsultacyjnego Przeciwdziałania Narkomanii przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli i będą dostępne bezpłatnie dla dorosłych mieszkańców miasta oraz instytucji pomocowych na terenie miasta. Narkotesty firmy nal von minden posłużą do identyfikacji substancji psychoaktywnych takich jak: amfetamina, buprenorfina, benzodiazepiny, kokaina, metaamfetamina, ekstazy, morfina/opiaty, metadon, oksykodon, kanabinoidy. Szeroki zakres badanych substancji pozwala na szybsze zdiagnozowanie zażywanego środka.

na tle różowego rolapa z logo z napisem Profilaktyka jestem na tak, widnieją kartoniki z testami na wykrywanie obecności narkotyków w organizmie.

Edytuj stronę

Dodaj tytułUzależnienia/profilaktyka

Bezpłatne narkotesty

Miasto Nowa Sól zakupiło 125 sztuk narkotestów, w tym także są testy na dopalacze (ABP – ABP-PINACA oraz SPC – Spice/K2). Narkotesty zostaną przekazane do Punktu Konsultacyjnego Przeciwdziałania Narkomanii przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli i będą dostępne bezpłatnie dla dorosłych mieszkańców miasta oraz instytucji pomocowych na terenie miasta. Narkotesty firmy nal von minden posłużą do identyfikacji substancji psychoaktywnych takich jak: amfetamina, buprenorfina, benzodiazepiny, kokaina, metaamfetamina, ekstazy, morfina/opiaty, metadon, oksykodon, kanabinoidy. Szeroki zakres badanych substancji pozwala na szybsze zdiagnozowanie zażywanego środka.

na tle różowego rolapa z logo z napisem Profilaktyka jestem na tak, widnieją kartoniki z testami na wykrywanie obecności narkotyków w organizmie.

Dzień Bezpiecznego Internetu!

Jak co roku miasto Nowa Sól przyłącza się do akcji „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Celem wydarzenia, które odbywa się 9 lutego, jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Celem realizacji działań związanych z propagowaniem bezpieczeństwa w internecie wśród dorosłych i młodzieży, jako miasto Nowa Sól zaplanowaliśmy realizację: diagnozy treści i modelu korzystania z internetu przez dzieci (na podstawie ankiet klas I-VIII szkół podstawowych), zajęć edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa w internecie (szkoły podstawowe), zajęć warsztatowych ukierunkowujących ciekawości uczniów na edukacyjne zasoby internetu, zajęć edukacyjnych dla dzieci i rodziców na temat niebezpiecznych zjawisk w internecie (patostream, mikropłatności). Materiały do realizacji powyższych działań pozyskaliśmy przyłączając się, jako miasto Nowa Sól w kampanię profilaktyczno – edukacyjną „SMART-to znaczy mądrze”. W dniu 5 lutego br. odbyło się spotkanie pracowników wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli wraz z koordynatorami kampanii z każdej ze szkoły podstawowej w Nowej Soli. Szkoły otrzymały pakiet materiałów do realizacji zajęć edukacyjnych zarówno z dziećmi jak i rodzicami na temat bezpieczeństwa w internecie.Jesteśmy zdania, że „jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów, jak i samych dzieci i młodzieży, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji” – DZIAŁAJMY RAZEM!

na białym tle, po lewej stronie znajduje się sylwetka smartfona, który jest usmiechnięty i w prawej dłoni trzyma kulę ziemską, po prawej stronie napis dzień bezpiecznego internetu 9 lutego 2021

Uchwała w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 r.

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Soli nadal działa

Pomimo zawieszenia bezpośredniej obsługi klientów Urzędu Miejskiego w Nowej Soli informujemy, że Komisja RPA nie zawiesiła swojej działalności i nadal podejmuje działania zmierzające do zobowiązania osób nadużywających alkoholu i spełniających przesłanki art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.Komisja RPA podejmuje działania wobec osób (dotyczy tylko mieszkańców miasta Nowa Sól), które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują: rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny, systematycznie zakłócają spokój i porządek publiczny. Wnioski o podjęcie działań wobec takich osób należy złożyć bezpośrednio w skrzynce podawczej umieszczonej przy wejściu do Urzędu Miejskiego adresując do Komisji RPA lub wysyłając pocztą na adres: Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w nowej Soli, ul. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól. W obecnej sytuacji, tak trudnej dla wielu z Nas jesteśmy dla Państwa: 68/ 4590305; profilaktyka@nowasol.pl Dyżur członka Komisji RPA w każdy czwartek w godz. 16.00 – 18.00 w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli.

UCHWAŁA NR XIX/163/19 RADY MIEJSKIEJ W NOWEJ SOLI
z dnia 12 grudnia 2019 r.
w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 rok.

GPPiRPA-2020

pobierz Uchwałę


UCHWAŁA NR XXXVI/305/20 RADY MIEJSKIEJ W NOWEJ SOLI
z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie: Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Miasta Nowej Soli na lata 2021 – 2024.

plakat wakacje w mieście, zabudowania charakterystyczne dla Nowej Soli, latawiec
Baner informujący o szczepieniu na COVID-19
Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn (jeden starszy, drugi młodszy) oraz dwie młode kobiety, są usmiechnięci. Nad nimi napis: narodowy spis powszechny ludności i mieszkań 2021

Dla mieszkańca

Urząd Miejski

Edukacja

Kultura

Organizacje pozarządowe

Samorząd

Sport

Turystyka

Sprawy społeczne

Komunikacja

Jak segregować śmieci?

O Nowej Soli