Dla mieszkańca
Sprawy społeczne
Zdrowie
Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży – poradnik dla pracowników szkół i placówek oświatowych oraz rodziców
W miesiącu wrześniu obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Według statystyk WHO co 40 sekund z powodu samobójstwa ginie na świecie jedna osoba. Daje to około 800 tysięcy ofiar na rok, większość z nich to mężczyźni.
W ciągu dekady samobójczą śmiercią umiera około 8 milionów ludzi. W Polsce codziennie odbiera sobie życie około 15 osób, 12 z nich to mężczyźni.
W 2022 roku w Polsce aż 14.520 osób dokonało zamachu samobójczego z czego 5.108 osób zmarło w wyniku samobójstwa, w tym 150 dzieci w wieku 7-19 lat. (www.statystyka.policja.pl).
Urząd Miejski w Nowej Soli wiosną 2023r. zrealizował badania ankietowe wśród dzieci i młodzieży, nowosolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, z których wynika, że 54% przebadanych uczniów myślało kiedykolwiek o samobójstwie. Młodzież poproszono dodatkowo o informację czy kiedykolwiek w życiu podjęła próbę samobójczą. Twierdząco odpowiedziało 14% badanych uczniów.
W związku z realizacją działań na terenie naszego miasta w ramach Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego przekazał publikację do szkół podstawowych na terenie miasta pt. „Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży – poradnik dla pracowników szkół i placówek oświatowych oraz rodziców” a także publikację do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, pt. „Zapobieganie samobójstwom – poradnik dla lekarzy pierwszego kontaktu”.
Informujemy również, że odpowiadając na potrzeby mieszkańców, Wydział Spraw Społecznych uruchomił w styczniu br. bezpłatne konsultacje psychologiczne dla osób z zachowaniami samobójczymi oraz dla osób, które przeżywają żałobę po stracie kogoś bliskiego w wyniku samobójstwa w PsychoCentrum, mieszczącym się przy ul. Wrocławskiej 2 w Nowej Soli.
Konsultacje odbywają się w każdy czwartek miesiąca w godzinach 14:00-16:00.



Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób w wieku 65-74 lata
Od 4 września 2023 r. rusza rejestracja na bezpłatne szczepienia w ramach Programu Polityki Zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej jako profilaktyki zachorowań w populacji osób w wieku 65 lat i więcej.
Z programu mogą skorzystać osoby powyżej 65 roku życia do ukończenia 74 roku życia, zamieszkałe na terenie miasta Nowa Sól (pobyt stały lub czasowy).
Rejestracja odbywać się będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 pod numerami telefonu:
800 808 006
780 614 245
Szczepienia realizowane będą w Centrum Medycznym Allmed przy ulicy Kościuszki 1D w Nowej Soli.
Liczba szczepionek jest ograniczona!
Program finansowany jest z budżetu Gminy Nowa Sól – Miasto oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Lubuskiego.
Przypominamy także, że osobom powyżej 75 roku życia przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie – więcej informacji na ten temat można uzyskać u swojego lekarza POZ.

Wyniki konkursu 9 miesięcy pełnych miłości – edycja 2023
Szanowni Państwo, musimy przyznać, że Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie.
Po pierwsze – w tym roku spłynęła do nas rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu!
Po drugie – wszystkie zdjęcia były przepiękne a opisy przeróżne i ciekawe co nie ułatwiało wyboru.
Jednak po burzliwych obradach komisji konkursowej przyznano następujące miejsca:
I miejsce – Pani Agnieszka Sąsiadek wygrała bon na 500 zł do sklepu Wszystko dla dziecka sesję zdjęciową u Aneta Pater Photography a wraz z makijażem od AnnaOpłotna MakeUpArtist
II miejsce – Pani Anna Hladii wygrała sesję zdjęciową u Aneta Pater Photography wraz z makijażem od AnnaOpłotna MakeUpArtist
III miejsce – Pani Aleksandra Kubala wygrała sesję zdjęciową od Aneta Pater Photography
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród w dniu 27 sierpnia 2023r. do Parku Krasnala (wiata piknikowa/drewniana) o godz. 15:30 podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki.
Jednocześnie zaznaczamy, że wszystkie Panie biorące udział w konkursie otrzymają nagrody za udział w konkursie, które również będą wręczane o godzinie 15:30 podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki.
I miejsce Agnieszka Sąsiadek:

„Dwie cienkie kreski, jedno badanie. Jestem nareszcie w cudownym stanie! Tak wyczekane i wymarzone, pod sercem bezpiecznie już ułożone. Moje dzieciaczki. Moje natchnienie. Moja nadzieja i marzeń spełnienie. Dziewięć miesięcy pełnych radości, nie trzeba wyrzeczeń – mam ogrom miłości. Fruwam nad ziemią, mam błogi stan, wszystko najlepsze – ja mama im dam. Trzeźwość, piosenki, ciążowe poduszki, jesteście bezpieczne me słodkie maluszki. Wybieram zdrowie, nie piję wcale. Wciąż dbam o siebie, wciąż się wami chwalę, bo gdy rośniecie, my z tatą czekamy, o bezpieczeństwo wasze wciąż dbamy. Nieważny alkohol, imprezy zapomniane. Dostaniecie życie – szczęściem przez nas słane. Mama wybiera – spokój i zdrowie. Co to jest używka – żadne z was się nie dowie. Mama bardzo kocha i dba należycie. Teraz się wyśpijcie – czeka na was życie. Pełne jest radości, lecz problemów też. Nie pij nigdy w ciąży, przykład ze mnie bierz”.
II miejsce Anna Hladii:

„Poczęte dziecko to cud. Nie ważne czy to pierwsza ciąża czy kolejna. Już od momentu pojawienia się dwóch kresek na teście, postanowiłam jeszcze bardziej zadbać o siebie. Od samego początku chcę aby moje dzieciątko dostawało wszystko co najlepsze. Zdrowe odżywianie, witaminy, badania – ogólne dbanie o siebie. To przecież dzięki mnie, maleństwo dostaje to co najlepsze. Alkohol owszem jest dla ludzi, ale każda z nas powinna wiedzieć jakie konsekwencje może za sobą ponieść już najmniejsza ilość alkoholu we krwi. Coraz częściej i głośniej mówi się o FAS – płodowym zespole alkoholowym. Nie chcę aby moje dziecko przez moje zachcianki urodziło się chore. Nie po to chodzi się do lekarza, robi mnóstwo badań aby przez głupotę własną skazać je na późniejsze problemy. Toksyczny wpływ alkoholu to nie tylko zaburzenia neurologiczne, które można ukryć ale też w wyglądzie. Nie chcę aby moje maleństwo przeze mnie było kiedyś wyśmiewane przez dzieci w przedszkolu, nie chcę aby cierpiało. Zniekształcona twarz może doprowadzić do przykrych sytuacji. Nie chcę sobie nawet wyobrażać takich sytuacji. Chcę aby moje maleństwo miało szczęśliwe dzieciństwo a później dorosłość. Aby nie musiało biegać po lekarzach. Jeśli dzięki niepiciu alkoholu przez 9 miesięcy ciąży można temu zapobiec to trzeba to zrobić. Alkoholowi mówimy stanowcze NIE! Podkreślamy za to „Kocham Cię”. Rośnij zdrowo szkrabie!”
III miejsce Aleksandra Kubala

„9 miesięcy bez alkoholu jest dla mnie wyborem oczywistym i jedynym właściwym. Podejmując decyzję o ciąży miałam świadomość dogodności oraz niedogodności z nią związanych. Mam świadomość, że w dużej mierze od moich decyzji zależy życie i zdrowie niewinnego maleństwa, które noszę pod sercem i nie wybaczyłabym sobie, że przez własną głupotę i chwilę przyjemności zaszkodziłabym swojemu dziecku. Usłyszenie bicia serduszka czy też pierwsze ruchy i kopnięcia zapewniają niewyobrażalnie lepsze doznania niż alkohol lub inne używki. Od zaledwie 9 moich miesięcy bez alkoholu zależy całe życie mojego nienarodzonego jeszcze maleństwa. Prowadząc samochód nie piję, będąc w ciąży też nie pije. 9 miesięcy bez alkoholu to jest nic. Większym wyzwaniem jest jedzenie jajek na twardo. Okres ciąży jest tak pięknym czasem, że nie trzeba go dodatkowo ubarwiać procentami”.
Zapraszamy do skorzystania z darmowych badań mammograficznych
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą dnia 10 sierpnia 2023r. przy Zespole Szkół „Spożywczak”, ul. Wojska Polskiego 106 w godzinach 9:00 – 12:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu/61/ 222 37 37, /61/ 448 13 84, 510 137 571 lub online na stronie https://rejestracja.largo-mammografia.pl/ aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu.

Nowosolanko! Zadbaj o swoje zdrowie! Zrób mammografię
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania odbędą się przez dwa dni tj. 10-11 lipca 2023r. na parkingu przy sklepie Intermarche, ul. Matejki 16. Rejestracja na badania odbędzie się w godzinach 9:00 – 15:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Załoga mammobusa zwraca jednak uwagę na fakt, że najbardziej oczekują Pań w wieku 50-55 lat, które jak wynika z ich doświadczenia badają się najrzadziej. Często są to kobiety aktywne zawodowo, które tłumaczą się brakiem czasu na badania.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk.pl aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu. Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 41 41 411.
Serdecznie zapraszamy Panie do udziału w bezpłatnych badań mammograficznych.

Miasto Nowa Sól pozyskało dotację na realizację Programu Polityki Zdrowotnej
Nowa Sól jedną z 9 gmin w województwie lubuskim, która będzie realizować współfinansowany ze środków samorządu województwa program szczepień przeciwko grypie dla seniorów!
W naszym mieście już trzeci rok z rzędu realizowany jest Program Polityki Zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej jako profilaktyki zachorowań w populacji osób w wieku 65 lat i więcej.
15 czerwca 2023 r. Prezydent Miasta Jacek Milewski na zaproszenie Pani Marszałek Elżbiety Polak, podczas konferencji prasowej, organizowanej w Urzędzie Marszałkowskim, podpisał umowę z Województwem Lubuskim, na dofinansowanie Programu Polityki Zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie. Gmina Nowa Sól – Miasto otrzymała dotację w kwocie 46.000 zł na realizację programu w 2023 roku. Łącznie z zaplanowanymi środkami z budżetu miasta, na program zostanie przeznaczone 92.000 zł, co pozwoli na zaszczepienie 865 seniorów z terenu miasta Nowa Sól, w wieku 65-74 lat.
Następnym etapem jest ogłoszenie konkursu na realizatora Programu Polityki Zdrowotnej, który zaplanowany jest w okresie wakacyjnym. Po wyłonieniu realizatora PPZ, ruszy promocja szczepień, które zaplanowane są od września br.




Konkurs „9 miesięcy pełnych miłości”
Miasto Nowa Sól, zaprasza kobiety w ciąży zamieszkujące na terenie powiatu nowosolskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego „9 miesięcy pełnych miłości – edycja 2023”. Zadaniem konkursowym jest zrobienie zdjęcia z dłońmi ułożonymi w kształcie serca na ciążowym brzuszku i opisie „dlaczego wybieram 9 miesięcy bez alkoholu”.
Do wygrania są atrakcyjne nagrody! Zdobywczyni I miejsca wygra bon o kwocie 500 zł do wykorzystania w sklepie „Wszystko dla dziecka” w Nowej Soli oraz sesję zdjęciową wraz z makijażem, II miejsca sesję zdjęciową wraz z makijażem, III miejsca sesję zdjęciową. Kobiety będą mogły same zdecydować czy chcą sesję ciążową, noworodkową czy też rodzinną, ważne jedynie, aby wykorzystać wygraną w terminie do 19 grudnia 2023 r. Przewiduje się także niespodzianki dla wszystkich uczestniczek.
Makijaż zapewni nam Anna Opłotna MakeUp&Lashes, a zdjęcia zrobi Aneta Pater Photography.
Głównym partnerem konkursu jest nowosolska firma „Wszystko dla dziecka”, prowadząca na terenie miasta dwa sklepy przy ul. 1 Maja 3 oraz przy ul. Głowackiego 10, która już czwarty rok z rzędu wspiera naszą inicjatywę.
Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.nowasol.pl oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego, ul. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól, pokój 118, który następnie należy dostarczyć za pomocą skanu na adres mailowy promocjazdrowia@nowasol.pl lub w formie tradycyjnej na adres siedziby Urzędu Miejskiego. Zdjęcie w formie cyfrowej, w formacie JPG należy wysłać mailowo na adres promocjazdrowia@nowasol.pl.
Zgłoszenia przesyłać można od 14 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki w dniu 27 sierpnia 2023 r. w Parku Krasnala w Nowej Soli.
Konkurs ma na celu zwiększenie liczby kobiet, które deklarują zachowanie abstynencji w czasie ciąży oraz upowszechnienie wiedzy o szkodliwych skutkach picia alkoholu podczas ciąży z uwzględnieniem Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).
Zainteresowane Panie zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku „Konkurs 9 miesięcy pełnych miłości – edycja 2023” gdzie w zakładce „dyskusja” na bieżąco umieszczane są informacje dotyczące konkursu (znajduje się tam także regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy).
Zadanie finansowane z budżetu Gminy Nowa Sól – Miasto na rok 2023.
Formularz zgłoszeniowy:
Regulamin:

31 maja odbył się happening z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu
Młodzież, która uczestniczyła w happeningu promowała wśród mieszkańców Nowej Soli zdrowy styl życia, zachęcając przy tym do rzucenia palenia papierosów.
Dziękujemy, że byliście z Nami LO im KK Baczyńskiego w Nowej Soli , Nitki – ZSP nr 2 , Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego CKZiU „Elektryk” Nowa Sól oraz Spożywczak- ZSP nr 4 w Nowej Sol
Organizatorami happeningu była PSSE Nowa Sól oraz Na społecznej fali Nowa Sól







Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka w Nowosolskich Szkołach Podstawowych
Gmina Nowa Sól – Miasto na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Gastroenerologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Celem powyższego programu jest rozszerzenie prowadzonej powszechnie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia poprzez wprowadzenie zajęć o zdrowiu w Szkołach Podstawowych. Do udziału w programie zgłosiły się wszystkie Szkoły Podstawowe na ternie miasta, w związku z czym programem zostaną objęci wszyscy uczniowie klas VII i VIII. Program jest realizowany w maju i w czerwcu br. Po skończonych zajęciach uczniowie będą znać złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętności samobadania skóry czy różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie ABCDE („czerniakowe abecadło”). Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przełoży się na rozsądne korzystanie z promieni słonecznych podczas zbliżających się wakacji wśród uczestników programu.






Kolejny Nowosolski Piknik Zdrowia za nami
W niedzielę 21 maja Urząd Miejski w Nowej Soli zorganizował kolejną edycję Pikniku Zdrowia, który odbył się na terenie Centrum Aktywności Społecznej.
Cykliczne organizowany Pikniki Zdrowia to przede wszystkim okazja do zadbania o swoje zdrowie dzięki bezpłatnym badaniom i konsultacjom ze specjalistami, ale również do wspólnej integracji i zabawy naszych mieszkańców.
Słoneczna pogoda, którą specjalnie zamówiliśmy na ten dzień, przyciągnęła na to wydarzenie setki mieszkańców. Na najmłodszych czekało wiele konkursów, aktywności fizycznej i niespodzianek, a dla dorosłych konsultacje, pogadanki i konkurencje zadaniowe.
Należy przyznać, że wystawcy z roku na rok zaskakują nas swoimi pomysłami i zapewniają coraz to lepsze atrakcje dla naszych mieszkańców, co z kolei przekłada się na rosnącą popularność Nowosolskiego Pikniku Zdrowia.
Po uśmiechach i dobrych słowach od mieszkańców można śmiało wywnioskować, że impreza się udała.
Piknik Zdrowia nie odbyłby się bez zaprzyjaźnionych wystawców, którym należą się ogromne podziękowania za zaangażowanie i chęć dbania o zdrowie nowosolan:
Dental-Med
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli
Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Zielonej Górze
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowej Soli
Dzienny Dom Seniora Senior +
SanaeOssa – ortopeda Artur Sikora
FonMed Aparaty Słuchowe
Nowosolskie Stowarzyszenie Amazonek „Tęcza”
Środowiskowy Dom Samopomocy
Lubuski Odział Wojewódzki NFZ
Polski Związek Niewidomych Koło Nowa Sól
Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych „Medyk”
Fundacja DKMS
Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Soli
Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Nowej Soli
Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Przeciwdziałania Narkomanii w Nowej Soli
Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Nowej Soli
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
Starostwo Powiatowe w Nowej Soli
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4
Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli
Państwowa Straż Pożarna w Nowej Soli
Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej w Nowej Soli
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze
Dietetyk „Na zdrowie” Dagmara Lewicka
Nowosolanki.pl
Gelato Makers Spółdzielnia Socjalna
Put Kas Gabinet Naturoterapii
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – Park Fizyki w Nowej Soli
Emphis Gabinet Zdrowia i Urody
Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Nowej Soli
Kolejny Nowosolski Piknik Zdrowia za rok, na który zapraszamy już dziś.
Do zobaczenia!




































































Nowosolanko! Zadbaj o swoje zdrowie! Zrób mammografię
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania odbędą się 8 maja 2023r. na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16. Rejestracja na badania odbędzie się w godzinach 9:00 – 15:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Załoga mammobusa zwraca jednak uwagę na fakt, że najbardziej oczekują Pań w wieku 50-55 lat, które jak wynika z ich doświadczenia badają się najrzadziej. Często są to kobiety aktywne zawodowo, które tłumaczą się brakiem czasu na badania.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk.pl aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu. Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 41 41 411.
Serdecznie zapraszamy Panie do udziału w bezpłatnych badań mammograficznych.

Stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym
Informujemy o możliwości pozyskania stypendiów poprzez udziału w Programie Pomocy Dzieciom, organizowanym przez „Stowarzyszenie SPSS”, który jest skierowany do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujących się dziećmi, które wskutek choroby lub wypadku znalazły się w ciężkim stanie klinicznym. Są to dzieci wymagające wsparcia funkcji życiowych za pomocą respiratora bądź koncentratora tlenu, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego, innych całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Jest to program pomocy kierowany do rodzin deklarujących gotowość do wykorzystania wszystkich własnych możliwości do pokonania trudności.
Celem programu jest:
- Trwała poprawa sytuacji życiowej rodzin, które opiekują się dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym oraz znajdują się w trudnej sytuacji finansowej
- Wspieranie rodzin gotowych aktywnie działać i przy pomocy stypendium dążyć ku trwałej poprawie sytuacji życiowej
- Wspólne przezwyciężanie sytuacji bytowych spowodowanych niedostatkiem, który utrudnia opiekę nad potrzebującym dzieckiem
Wniosek może złożyć każda rodzina, która:
- Opiekuje się dzieckiem, które nie skończyło 25 roku życia, znajdującym się w ciężkim stanie klinicznym tzn. wymagającym całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych
i pielęgnacyjnych - Znajduje się w trudnej sytuacji materialnej
- Jest gotowa na podejmowanie działania w celu poprawy sytuacji rodziny
Wysokość stypendium jest ustalana indywidualnie dla każdej z rodzin. Jest ono przyznawane na okres jednego roku z możliwością kontynuacji. Przyznane świadczenie pieniężne (stypendium) nie wymaga żadnego rozliczania i dokumentowania wydatków. O przeznaczeniu uzyskanych w ten sposób środków decyduje rodzina.
Wnioski przyjmowane są do dnia 7 maja 2023 roku
Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.dla-dzieci.spes.org.pl

Zapraszamy do skorzystania z darmowych badań mammograficznych
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą dnia 19 kwietnia 2023 r. przy Zespole Szkół „Spożywczak”, ul. Wojska Polskiego 106 w godzinach 9:00 – 12:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu/61/ 222 37 00, /61/ 448 13 84, 510 137 571 lub online na stronie https://rejestracja.largo-mammografia.pl/ aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu.

Nowosolanko! Zrób sobie prezent na dzień kobiet! Zbadaj piersi w mammobusie!
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania odbędą się w dniu kobiet tj. 8 marca 2023r. na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16. Rejestracja na badania odbędzie się w godzinach 8:00 – 16:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Załoga mammobusa zwraca jednak uwagę na fakt, że najbardziej oczekują Pań w wieku 50-55 lat, które jak wynika z ich doświadczenia badają się najrzadziej. Często są to kobiety aktywne zawodowo, które tłumaczą się brakiem czasu na badania.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk.pl aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu. Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 41 41 411.
Serdecznie zapraszamy Panie do udziału w bezpłatnych badań mammograficznych.

Transplantacja – co warto wiedzieć?
Transplantacja to przeszczep narządu, tkanki lub komórek z jednego ciała do innego.
W Polsce w przypadku stwierdzenia zgonu obowiązuje zasada domniemanej zgody, zgodnie z którą, w przypadku braku wyrażenia sprzeciwu za życia wobec dawstwa narządów, osoba zmarła zostaje uznana za potencjalnego dawcę narządu.
Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Oświadczenie o zgodzie na transplantację ma charakter informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać, ani rejestrować w żadnym systemie.
Zgodnie z ustawą z dnia 01 lipca 2005 o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, pobrania ze zwłok ludzkich komórek, tkanek i narządów można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. Sprzeciw należy zgłosić osobiście lub listownie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów w Centrum Organizacyjno- Koordynacyjnym ds. Transplantacji w Warszawie na formularzu, który można otrzymać w zakładach opieki zdrowotnej lub pobrać pod adresem strony internetowej www.poltransplant.org.pl.
W przypadku osoby małoletniej, rodzic/opiekun prawny może wyrazić sprzeciw w jego imieniu, ale jeśli osoba niepełnoletnia ukończyła 16 rok życia, może już sama wyrazić własną wolę.
Moc prawną ma również noszone przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie sprzeciwu lub oświadczenie ustne złożone w obecności dwóch świadków pisemnie przez nich potwierdzone.
Więcej informacji na temat transplantacji znajdą Państwo na stronach:
https://www.poltransplant.org.pl/
https://www.uniatransplantacyjna.pl/
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól!
Badania wykonywane będą w dniu 1 lutego 2023r. na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16.
Rejestracja na badania odbędzie się w godzinach 8:00 – 16:00.
Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Załoga mammobusa zwraca jednak uwagę na fakt, że najbardziej oczekują Pań w wieku 50-55 lat, które jak wynika z ich doświadczenia badają się najrzadziej. Często są to kobiety aktywne zawodowo, które tłumaczą się brakiem czasu na badania.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk.pl aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu.
Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. telefonu (68) 41 41 411.
Serdecznie zapraszamy Panie do udziału w bezpłatnych badań mammograficznych.

ProfiRAKtyka
od 2021 roku Departament Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO – Lubuskie 2020 pod nazwą Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się i mieszkających w powiatach województwa lubuskiego: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim, żagańskim, żarskim. Są to powiaty o najniższej liczbie osób zgłaszających się na badania profilaktyczne tzw. „białe plamy”.
Z badania mogą skorzystać:
- wszystkie osoby w wieku 50– 65 lat – bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
- osoby w wieku 40-49 lat – bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
- osoby w wieku 25-49 lat – z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
- osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.


Bezpłatne konsultacje psychologiczne
Uprzejmie informujemy, że wychodząc naprzeciw, potrzebom mieszkańców naszego miasta od 12 stycznia br. Urząd Miejski w Nowej Soli przy współpracy z „PsychoCentrum – Gabinet Psychologiczny i Pracownia Psychotechniaczna” organizuje bezpłatne konsultacje psychologiczne dla osób przejawiających zachowania samobójcze lub/i autodestrukcyjne i ich rodzin (dla dzieci od 7 roku życia, młodzieży i osób dorosłych) oraz dla osób będących w kryzysie po stracie osoby bliskiej w wyniku samobójstwa.
Konsultacje odbywać się będą w każdy czwartek tygodnia od godziny 14:00 do godziny 16:00 w siedzibie PsychoCentrum przy ul. Wrocławskiej 2, 67-100 Nowa Sól, tel. 790 470 505. Konsultacje odbywać się będą przez cały rok od 12 stycznia do 21 grudnia 2023r.
Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Nowa Sól – Miasto na 2023 rok.

Zapraszamy do skorzystania z darmowych badań mammograficznych
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą dnia 10 GRUDNIA 2022r. przy Zespole Szkół „Spożywczak”, ul. Wojska Polskiego 106 w godzinach 9:00 – 15:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu/61/ 222 37 00, /61/ 448 13 84, 510 137 571 lub online na stronie https://rejestracja.largo-mammografia.pl/ aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu.

Nowy projekt Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – „Powrót do zdrowia – powrót do pracy” po kryzysie psychicznym
Doświadczyłeś kryzysu psychicznego i nie możesz wrócić do dotychczasowej pracy?
Praca, którą wykonywałeś jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem i zastanawiasz się jakie zawody możesz obecnie wykonywać?
Zgłoś się do PFRON! Pomogą Ci się przekwalifikować i znaleźć nowe zatrudnienie.
Przed wystąpieniem choroby byłeś osobą samodzielną i aktywną, odnoszącą sukcesy. Teraz trudno Ci znaleźć pracę, a wiesz, że aktywność zawodowa ma istotny wpływ na proces zdrowienia. Skorzystaj z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej dla osób po kryzysach psychicznych. Ośrodki mają charakter otwarty. Będąc uczestnikiem projektu możesz odwiedzać rodzinę w dni wolne od zajęć, a najbliżsi zostaną zaproszeni do ciebie na wspólny weekend połączony z zajęciami. W Ośrodku zdobędziesz nowy zawód dostosowany do twoich obecnych możliwości zdrowotnych. Polepszysz również swój stan zdrowia korzystając z pomocy specjalistów. Na zakończenie zespół ekspertów pomoże Ci znaleźć pracę.
Kto może wziąć udział w projekcie?
Rehabilitacja Kompleksowa to oferta dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, a chcieliby zmienić tę sytuację – zdobyć zawód i podjąć pracę odpowiednią do ich możliwości zdrowotnych.
Jak przebiega przekwalifikowanie zawodowe?
W trakcie realizacji programu rehabilitacji kompleksowej przebywasz w Ośrodku gdzie zapewnione masz zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym i pełne wyżywienie. Na rehabilitację kompleksową składają się trzy moduły: zawodowy, psychospołeczny i medyczny. W Indywidualnym Programie Rehabilitacji zostanie opisany sposób realizacji każdego z modułów. Zaplanowany czas udziału w programie to 16 tygodni oraz 4 tygodnie praktyk zawodowych w miejscu Twojego zamieszkania. Zajęcia będą się odbywały w godzinach od 8:00 do 18:00, ale nie dłużej niż 8 godzin dziennie, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Całość pobytu jest całkowicie bezpłatna.
Jeśli ze względu na stan zdrowia straciłeś jedyne źródło utrzymania będziesz mógł wystąpić o przyznanie stypendium rehabilitacyjnego, którego wysokość będzie uzależniona od Twojej frekwencji na zajęciach.
Po zakończeniu pobytu w Ośrodku będziesz mieć zapewnione wsparcie doradcy zawodowego, pośrednika pracy, psychologa do momentu podjęcia zatrudnienia (lub uruchomienia działalności gospodarczej) i przez minimum 1 miesiąc po rozpoczęciu pracy.
Warunkiem sukcesu jest Twój aktywny udział w zaplanowanych zajęciach ze wszystkich modułów. Wykorzystaj swoją szansę i napisz historię swojego życia na nowo!
Jeśli chcesz wziąć udział w rehabilitacji kompleksowej dla osób po kryzysach psychicznych skontaktuj się z PFRON: ork@pfron.org.pl, tel. 22 50 55 600, 532 433 727.
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083540401974

Tydzień bezpłatnych, profilaktycznych badań słuchu
Akcja będzie trwała od 5 do 9 grudnia 2022 r. W tym okresie mieszkańcy Nowej Soli będą mogli zbadać swój słuch bezpłatnie w Gabinecie Audika przy ul. Waryńskiego 7A/u2.
W poniedziałek od 8-18, wtorek-piątek od 8-16.
Celem akcji jest promocja zdrowia poprzez propagowanie profilaktyki słuchu w zakresie wykrywania wad słuchu oraz edukacji społeczeństwa, a także podejmowania działań służących poprawie słyszenia.
Patronat na wydarzeniem objął Prezydent Miasta Nowa Sól.

„Droga do nowej siebie” – bezpłatny warsztat psychologiczny dla migrantek z Ukrainy w Zielonej Górze
Fundacja ADRA Polska i platforma GiveAndGetHelp.com zapraszają kobiety, które uciekły przed wojną w Ukrainie na bezpłatny, całodniowy warsztat psychologiczny, który odbędzie się dzięki dofinansowaniu z DNB Bank Polska 4 grudnia w Zielonej Górze.
Celem warsztatu zatytułowanego „Droga do nowej siebie” jest wsparcie kobiet w poradzeniu sobie z traumą wojenną, powrót do równowagi psychicznej i bycia „tu i teraz” oraz edukacja i wsparcie w odzyskaniu sił psychicznych w realizacji bieżących i przyszłych wyzwań. Warsztat poprowadzą pochodzące z Ukrainy psycholożki Roksana Korulczyk i Yulia Kozhemyakina z platformy HelpUkraine.GiveAndGetHelp.com, zapewniającej bezpłatne wsparcie psychologiczne i informacyjne przymusowym migrantom z Ukrainy.
Jednodniowy warsztat odbędzie się 4 grudnia w Zielonej Górze w godzinach 9:00 do 17:00 w Centrum Integracyjnym dla Cudzoziemców (CIC), zlokalizowanym przy ul. Sikorskiego 4, parter, prowadzonym przez Fundację ADRA Polska w partnerstwie z organizacją CARE.
Po warsztacie prowadzące będą dostępne przez 1,5 godziny na krótkie, bezpłatne konsultacje psychologiczne dla zainteresowanych, będzie możliwość późniejszej kontynuacji tych konsultacji w formie telefonicznej (również bezpłatnie).
Warsztaty są skierowane do kobiet pragnących uwolnić się od ciężkiego emocjonalnego bagażu, chcących zrozumieć, przez jaki etap życia teraz przechodzą i jak mogą sobie pomóc w sposób praktyczny. Będzie można na nich między innymi pracować na własnych zasobach, budować wewnętrzne poczucie stabilności, zdolność samoregulacji emocji i pewność siebie, które zaprocentują w codziennym życiu uczestniczek, szczególnie w obliczu wyzwań związanych z wojną i migracją.
Zapisy na warsztat przyjmowane są za pośrednictwem maila i telefonu: tel. +48 536 525 155, rkorulczyk@adra.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Działanie współfinansowane jest ze środków DNB Bank Polska.
Więcej informacji o HelpUkraine.GiveAndGetHelp.com: www.HelpUkraine.GiveAndGetHelp.com
Więcej informacji o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl

«ШЛЯХ ДО НОВОЇ Я» – БЕЗКОШТОВНИЙ ПСИХОЛОГІЧНИЙ СЕМІНАР ДЛЯ ЖІНОК-МІГРАНТОК З УКРАЇНИ У ЗЕЛЕНІЙ ГУРІ
Фундація ADRA Polska та платформа GiveAndGetHelp.com запрошують жінок, які втекли від війни в Україні, на безкоштовний психологічний одноденний семінар, який відбудеться завдяки фінансуванню DNB Bank Polska 4 грудня у Зеленій Гурі.
Метою семінару «Шлях до нової я» є підтримка жінок у подоланні травми війни, поверненні душевної рівноваги та перебуванні «тут і зараз», а також освіта та підтримка у відновленні душевних сил у реалізації поточних і майбутніх викликів. Практикум проводитимуть українські психологи Роксолана Корульчик та Юлія Кожем’якіна з платформи HelpUkraine.GiveAndGetHelp.com, яка надає безкоштовну психологічну та інформаційну підтримку вимушеним переселенцям з України.
Семінар відбудеться 4 грудня у Зеленій Гурі, з 9:00 до 17:00 в Інтеграційному центрі для іноземців (CIC), що знаходиться на вул. Sikorskiego 4, 1 поверх, яким керує Фундація ADRA Polska у партнерстві з організацією CARE.
Після семінару психологи протягом 1,5 години будуть доступні для коротких безкоштовних психологічних консультацій для бажаючих, а пізніше ці консультації можна буде продовжити в онлайн формі.
– Щиро запрошуємо взяти участь у майстер-класі «Дорога до нової я». Семінар орієнтований на жінок, які хочуть звільнитися від важкого емоційного багажу та зрозуміти, через який етап життя зараз проходять і як можуть допомогти собі практичним шляхом. Ми також працюватимемо над власними ресурсами, створюватимемо внутрішнє відчуття стабільності, здатність саморегулювати емоції та впевненість у собі, що допоможе у повсякденному житті наших учасників, особливо перед обличчям викликів, пов’язаних з війною та міграцією – повідомляє психолог Роксолана Корульчик з Фундації ADRA Polska, співведуча семінару.
Реєстрація на семінар приймається через: tel. +48 536 525 155, rkorulczyk@adra.pl.
Кількість місць обмежена, вирішує порядок надходження заявок. Акцію співфінансує DNB Bank Polska.
Більше інформації про HelpUkraine.GiveAndGetHelp.com: www.HelpUkraine.GiveAndGetHelp.com
Більше інформації про Фундацію ADRA Polska: www.adra.pl

Seniorze, zapisz się na bezpłatne szczepienie przeciwko grypie
Nowosolscy Seniorzy mają już ostatnią szansę aby zarejestrować się w tym roku na bezpłatne szczepienie przeciwko grypie. Z programu mogą skorzystać osoby powyżej 65 roku życia do ukończenia 74 roku życia, zamieszkałe na terenie miasta Nowa Sól (pobyt stały lub czasowy).
Liczba szczepionek jest ograniczona.
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 pod numerami telefonu:
800 808 006
731 541 455
570 308 245
Szczepienia będą się odbywały 18 listopada 2022r. w Centrum Medycznym Allmed przy ulicy Kościuszki 1D.
Program finansowany jest z budżetu Gminy Nowa Sól – Miasto oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Lubuskiego.
Przypominamy także, że osobom powyżej 75 roku życia przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie.

Seniorze! Bezpłatne szczepienie przeciwko grypie
Jeszcze w tym tygodniu nowosolscy Seniorzy mogą zarejestrować się na bezpłatne szczepienie przeciwko grypie. Z programu mogą skorzystać osoby powyżej 65 roku życia do ukończenia 74 roku życia, zamieszkałe na terenie miasta Nowa Sól (pobyt stały lub czasowy).
Liczba szczepionek jest ograniczona.
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 pod numerami telefonu:
800 808 006
731 541 455
570 308 245
Szczepienia będą się odbywały 28 października 2022r. w Centrum Medycznym Allmed przy ulicy Kościuszki 1D.
Program finansowany jest z budżetu Gminy Nowa Sól – Miasto oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Lubuskiego.
Przypominamy także, że osobom powyżej 75 roku życia przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie.

Dziś obchodzimy Dzień Dawcy Szpiku!
Z tego miejsca wszystkim mieszkańcom naszego miasta, którzy są zarejestrowani jako potencjalni dawcy szpiku ogromnie dziękujemy!
W tym szczególnym dniu marzy nam się, żeby było nas jeszcze więcej! W związku z czym zachęcamy do samodzielnej rejestracji. Jak to zrobić, przeczytacie poniżej:
1. Zamów pakiet rejestracyjny przez Internet
Odpowiedz na kilka pytań i zamów swój bezpłatny pakiet rejestracyjny. Fundacja DKMS prześle go na wskazany przez Ciebie adres.
2. Wypełnij formularz, pobierz wymaz i odeślij pakiet
Wypełnij przesłany formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej części policzka i całość odeślij do fundacji, która następnie przebada Twój wymaz i określi Twoje HLA (antygeny zgodności tkankowej) – na ich podstawie fundacja łączy Dawców i Pacjentów.
3. Gratulacje. Jesteś aktywnym Dawcą!
Po przebadaniu Twojego wymazu i wprowadzeniu Twoich danych do bazy staniesz się aktywnym potencjalnym Dawcą. Od tego momentu Twoje zgłoszenie będzie brane pod uwagę przy każdym przeszukaniu bazy dla Pacjentów potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych z całego świata.
Więcej informacji znajdą Państwo na stornie:
https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca
Pracownicy Urzędu Miejskiego już dziś zapraszają na przyszłoroczny Piknik Zdrowia, podczas którego tak samo jak w tym roku, będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku 😀

Europejski Dzień Donacji Narządów
8 października br. będziemy obchodzić Europejski Dzień Donacji Narządów 2022 r. Europejski Dzień Donacji i Transplantacji jest organizowany przez Radę Europy corocznie od 1996 r. w różnych krajach Europy. Uroczystości i wydarzenia Dnia Donacji i Transplantacji promują i wzmacniają poparcie dla świadomego i altruistycznego dawstwa narządów i tkanek do przeszczepienia, wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej oraz solidarność z chorymi oczekującymi na przeszczep.
W bieżącym roku Rada Europy zaszczytnie powierzyła organizację tej uroczystości Polsce, co bez wątpienia przyczyni się do zwiększenia dostępności leczenia przeszczepieniem dla chorych, którzy takiego leczenia potrzebują.
Informacje i materiały na temat Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji znajdują się na stronie www.EODD2022.eu.
Potrzeby zdrowotne w zakresie leczenia przeszczepieniem narządu (także tkanek i komórek) są duże. Na krajowej liście oczekujących na przeszczepienie, stale rejestrowani są nowi biorcy. Tendencja jest wzrostowa, także z powodu niskiej zgłaszalności potencjalnych dawców narządów.
W związku z powyższym przez cały październik, będzie można odebrać w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, Oświadczenie Woli Dawcy Narządów (ilość oświadczeń jest ograniczona!). Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Jeżeli masz jakieś pytania co do oświadczenia woli, napisz na adres ow@transplantacja.info.
Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować!
Zapraszamy zatem mieszkańców miasta do pobierania oświadczenia, poinformowania swoich najbliższych o swojej decyzji i noszenia go przy sobie w portfelu.
Nie zabierajmy kolejnych żyć ze sobą do grobów.
Oświadczenie można pobrać również w wersji elektronicznej do samodzielnego wydruku ze strony: http://www.poltransplant.pl/Download/ow_form_2010.pdf

Szczepienie przeciwko grypie dla Seniorów
Jeszcze w tym tygodniu nowosolscy Seniorzy mogą zarejestrować się na bezpłatne szczepienie przeciwko grypie. Z programu mogą skorzystać osoby powyżej 65 roku życia do ukończenia 74 roku życia, zamieszkałe na terenie miasta Nowa Sól (pobyt stały lub czasowy).
Liczba szczepionek jest ograniczona.
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 pod numerami telefonu:
800 808 006
731 541 455
570 308 245
Szczepienia będą się odbywały 8 października w Centrum Medycznym Allmed przy ulicy Kościuszki 1D.
Program finansowany jest z budżetu Gminy Nowa Sól – Miasto oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Lubuskiego.
Przypominamy także, że osobom powyżej 75 roku życia przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie.plakat-grypa-4Pobierz

KONKURS „9 miesięcy pełnych miłości 2022”
Wydział Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli zaprasza kobiety w ciąży zamieszkujące na terenie miasta Nowa Sól do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego „9 miesięcy pełnych miłości 2022”. Zadaniem konkursowym jest zrobienie zdjęcia z dłońmi ułożonymi w kształcie serca na ciążowym brzuszku i opisie „dlaczego wybieram 9 miesięcy bez alkoholu”.
Do wygrania są atrakcyjne nagrody! Zdobywczyni I miejsca wygra bon o kwocie 500 zł do wykorzystania w sklepie „Wszystko dla dziecka” w Nowej Soli oraz sesję zdjęciową wraz z makijażem, zdobywczyni II miejsca – sesję zdjęciową wraz z makijażem, a III miejsca – sesję zdjęciową. Kobiety będą mogły same zdecydować czy chcą sesję ciążową, noworodkową czy też rodzinną, ważne jedynie, aby wykorzystać wygraną w terminie do 16 grudnia 2022 r. Przewiduje się także niespodzianki dla wszystkich uczestniczek.
Makijaż zapewni nam Anna Opłotna MakeUp&Lashes, a zdjęcia zrobi FotoMinio.
Głównym partnerem konkursu jest nowosolska firma „Wszystko dla dziecka”, prowadząca na terenie miasta dwa sklepy przy ul. 1 Maja 3 oraz przy ul. Głowackiego 10, która już trzeci rok z rzędu wspiera naszą inicjatywę.
Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.nowasol.pl oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego, ul. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól, pokój 118, który następnie należy dostarczyć za pomocą skanu na adres mailowy promocjazdrowia@nowasol.pl lub w formie tradycyjnej na adres siedziby Urzędu Miejskiego. Zdjęcie w formie cyfrowej, w formacie JPG należy wysłać mailowo na adres promocjazdrowia@nowasol.pl.
Formularz zgłoszeniowy do pobrania: Zalacznik-do-Regulaminu-FAS-2022-Formularz-zgloszeniowy-oswiadczenia-uczestniczekPobierz
REGULAMIN konkursu:
regulamin-konkursu-fotograficznego-9-mcy-2022Pobierz
Zgłoszenia przesyłać można od 1 lipca do 12 sierpnia 2022 r. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki w dniu 28 sierpnia 2022 r. w Parku Krasnala w Nowej Soli.
Konkurs ma na celu zwiększenie liczby kobiet, które deklarują zachowanie abstynencji w czasie ciąży oraz upowszechnienie wiedzy o szkodliwych skutkach picia alkoholu podczas ciąży z uwzględnieniem Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).
Zainteresowane Panie zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku „Konkurs 9 miesięcy pełnych miłości 2022” gdzie w zakładce „dyskusja” na bieżąco umieszczane są informacje dotyczące konkursu (znajduje się tam także regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy). Mamy nadzieję, że w tym roku tak samo jak w poprzednim otrzymamy piękne zdjęcia szczęśliwych przyszłych mam.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

Mammobus 4 lipca w Nowej Soli
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą w dniu 4 lipca 2022r. na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16. Rejestracja na badania odbędzie się w godzinach 8:00 – 16:00.
Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Załoga mammobusa zwraca jednak uwagę na fakt, że najbardziej oczekują Pań w wieku 50-55 lat, które jak wynika z ich doświadczenia badają się najrzadziej. Często są to kobiety aktywne zawodowo, które tłumaczą się brakiem czasu na badania.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu. Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 41 41 411.
Serdecznie zapraszamy Panie do udziału w bezpłatnych badań mammograficznych.

Konkurs ofert na realizację Programu Polityki Zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej
Z przyjemnością informujemy, że Prezydent Miasta Nowej Soli ogłosił konkurs ofert na realizację Programu Polityki Zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej jako profilaktyki zachorowań w populacji osób w wieku 65 lat i więcej – edycja na rok 2022.
Jest to druga edycja naszego Programu Polityki Zdrowotnej, który w ubiegłym roku cieszył się zainteresowaniem wśród nowosolskich seniorów!
Ogłoszenie znajduje się na stronię BIP Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, pod linkiem: http://bip.nowasol.mserwer.pl/content.php?cms_id=106||m=9
Termin składania ofert upływa w dniu 15 lipca 2022 r.
W przypadku pytań bądź wątpliwości dotyczących konkursu, informacji można uzyskać pod numerem telefonu 0 68 459 03 05 oraz pod mailem promocjazdrowia@nowasol.pl, Wyjaśnień i instrukcji udziela koordynator Programu w swoim biurze: Urząd Miejski w Nowej Soli, ul. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól, Wydział Spraw Społecznych – POKÓJ 118 (po wcześniejszym ustaleniu terminu telefonicznie).
Budżet na realizację programu w tym roku to 92.000 zł z czego 46.000 zł. pochodzi z dofinansowania z Województwa Lubuskiego (Urzędu Marszałkowskiego).
Oferent może pozyskać 86.500 zł na realizację programu!
Serdecznie zachęcamy Państwa do składania swoich ofert.

Zapraszamy do skorzystania z darmowych badań mammograficznych
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą dnia 21 czerwca 2022r. przy Zespole Szkół „Spożywczak”, ul. Wojska Polskiego 106 w godzinach 16:00 – 18:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu/61/ 222 37 00, /61/ 448 13 84, 510 137 571 lub online na stronie https://rejestracja.largo-mammografia.pl/ aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu.

Samoobsługowe kioski profilaktyczne
Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ prowadzi nową akcję prozdrowotną. W lubuskim oddziale utworzono stanowisko ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W samoobsługowym kiosku dorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Profesjonalny doradca zaproponuje udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.
Samoobsługowe kioski profilaktyczne
Wyglądają futurystycznie i tym właśnie mają przyciągać uwagę. Zapewniają jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie darmowych pomiarów:
a. wzrostu,
b. masy ciała,
c. indeksu masy ciała, czyli BMI,
d. składu ciała,
e. ciśnienia tętniczego krwi.
Te podstawowe pomiary są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.
Zapraszamy do siedziby NFZ w Zielonej Górze przy ul. Podgórna 9b w godzinach 8.00 – 16.00 (poniedziałek – piątek).
Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji wizyty poprzez formularz internetowy: link do formularza lub telefonicznie 800 190 590
„Profilaktyka jest ważna – lepiej zapobiegać, niż leczyć”.



Dzień Tarczycy
25 maja obchodzimy dzień tarczycy. To dobry czas aby zachęcać do profilaktycznych badań tego gruczołu!
Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Mieści się w przedniej części szyi, ma kształt motyla i waży 30 gramów. Ten niepozorny narząd koordynuje pracę naszego organizmu. Hormony wytwarzane przez tarczycę odpowiadają m.in. za metabolizm, pracę narządów wewnętrznych, regulację rytmu pracy serca, masy ciała, stężenia cholesterolu, za siłę mięśni czy pamięć.
Podstawową metodą profilaktyki chorób tarczycy jest badanie hormonów tarczycy z krwi oraz badanie USG gruczołu tarczowego. USG tarczycy wykonane raz na dwa lata pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian w obrębie tarczycy.
Zaburzenia czynności tarczycy, takie jak nadczynność lub niedoczynność tego narządu, dają mało specyficzne objawy. Są to na przykład: ciągłe zmęczenie, ospałość lub rozdrażnienie, pogorszenie koncentracji i spadek sprawności intelektualnej, nietolerancja zimna, zaburzenia metabolizmu, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, zaparcia, zaburzenia snu, a także zaburzenia miesiączkowania czy problemy z zajściem w ciążę.
Mało charakterystyczne symptomy powodują, że problemy z tarczycą często są późno zdiagnozowane. Jest to o tyle niebezpieczne, że może prowadzić do poważnych powikłań. W przypadku niedoczynności tarczycy mogą to być: schorzenia układu sercowo-naczyniowego, depresja, niedokrwistość, zaburzenia lękowe, infekcje, a także nawracające poronienia.
Na schorzenia tarczycy cierpi jedna piąta Polaków. Co roku u około trzech tysięcy osób diagnozowany jest rak tarczycy. Jego typowe objawy to guzki widoczne w przedniej części szyi, powiększone węzły chłonne, chrypka lub zmiana głosu oraz trudności w połykaniu.
To jeden z bardziej agresywnych nowotworów. Zdarza się, że dotyka młode osoby między 20. a 40. rokiem życia. W około 25 proc. przypadków ma podłoże genetyczne. U części pacjentów rozwija się spontanicznie, a przyczyny jego powstawania wciąż nie są jasne – tłumaczy prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie. Żródło www.rynekzdrowia.pl
Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym i poproś o skierowanie na badanie krwi w kierunku chorób tarczycy, jeśli wyniki będą niepokojące lub niejednoznaczne poroś o skierowanie do endokrynologa.
Poradnia endokrynologiczna w Nowej Soli znajduje się na ul. Chałubińskiego 7, tel. do rejestracji: 68 388 23 97.

Drugi Nowosolski Piknik Zdrowia za nami!
W sobotę 21 maja br. na terenie CAS – Centrum Aktywności Społecznej Nowa Sól odbył się Nowosolski Piknik Zdrowia. Zdrowie naszych mieszkańców jest dla nas szczególnie ważne, dlatego na Pikniku gościliśmy wystawców związanych z tematem profilaktyki i ochrony zdrowia. Nasi mieszkańcy mogli skorzystać z konsultacji rehabilitantów, kardiologa, ortopedy, zbadać sobie słuch, cukier, zawartość dwutlenku w wydychanym powietrzu. Najmłodsi goście mogli skorzystać z Dentobusa, gdzie uczyli się prawidłowego szczotkowania zębów, a także mogli skorzystać z drobnych usług stomatologicznych. Dla nich również Straż Pożarna przygotowała tor przeszkód, którego pokonując, mali strażacy wykazywali się zwinnością i szybkością. Niewątpliwym hitem dla najmłodszych okazała się możliwość zwiedzania wozu strażackiego i radiowozu Policji. Podczas pikniku nie zabrakło również atrakcji w postaci rozmaitych konkursów, gier i zabaw dla najmłodszych, rywalizacji rowerowych dla nieco starszych i konkurencji sportowych dla wszystkich chętnych. Z tego miejsca organizatorzy Pikniku – Wydział Spraw Społecznych i Wydział Programowania i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowej Soli pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Pikniku, wśród których są:
1. Pracownicy MOSiR Nowa Sól
2. Centrum Aktywności Społecznej w Nowej Soli
3. Centrum Informacji Turystycznej w Nowej Soli
4. Dzienny Dom Senior+ w Nowej Soli
5. Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Soli
6. Powiat Nowosolski
7. Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Nowej Soli
8. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
9. Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Nowej Soli
10. ZSP nr 2 „Nitki”
11. Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej w Nowej Soli
12. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Oddział Lubuski w Zielonej Górze
13. Polski Związek Niewidomych – Koło Nowa Sól
14. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowej Soli
15. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego – Departament Ochrony Zdrowia, Wydział Organizacji i Promocji Zdrowia
16. Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Psychiatrycznej „Relacja”
17. Stowarzyszenie Ratowników Medycznych „Medyk”
18. Narodowy Fundusz Zdrowia – Lubuski Odział Wojewódzki NFZ
19. Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli
20. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli
21. Fundacja Jupi
22. Dentobus
23. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli
24. Stowarzyszenie Amazonek „Tęcza”
25. Fundacja DKMS
26. Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Soli @Profilaktyka Nowa Sól
27. Punkt Konsultacyjny przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli
28. FonMed Aparaty Słuchowe, ul. Wojska Polskiego 43 w Nowej Soli
29. Warsztaty Terapii Zajęciowej
30. Stowarzyszenie Nowosolska Paczka
31. Towarzystwo Św. Brata Alberta w Nowej Soli
32. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze
Dziękujemy przede wszystkim naszym mieszkańcom, którzy nie wystraszyli się pogody i tłumnie odwiedzili nas tego dnia. Mamy nadzieję, że bawiliście się Państwo równie dobrze jak my. Do zobaczenia za rok! Poniżej fotorelacja z Pikniku Zdrowia – Edycja 2022


















10 maja – Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej
10 maja obchodzony jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej.
Udar jest trzecią największą przyczyną zgonów na świecie i głównym powodem niesprawności u osób dorosłych. Szacuje się, że w Polsce co 8 minut ktoś doznaje udaru, wynikiem tego jest ponad 60 000 zachorowań rocznie.
Objawy udaru:
- Zaburzenia mowy
- Paraliż lub odrętwienie twarzy
- Zaburzenia widzenia
- Osłabienie kończyn po jednej stronie ciała
- Asymetria twarzy
- Nagły, silny ból głowy
Jeśli występuje którykolwiek z wymienionych objawów, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub na pogotowie ratunkowe 999. Nie zwlekaj – liczy się każda minuta!!!
Małe, codzienne wybory ratują życie! Zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=CbfJXlRtcCU&t=4s
Na ryzyko wystąpienia udaru wpływają także następujące czynniki:
- Otyłość
- Brak aktywności fizycznej
- Nadmierne spożywanie alkoholu
- Palenie papierosów i wyrobów tytoniowych
- Niewłaściwa dieta
- Chroniczny stres
- Cukrzyca – przyczynia się do miażdżycy i zmniejsza zdolność organizmu do rozpuszczania zakrzepów
- Choroby serca – nieprawidłowości zastawek serca, niewydolność serca lub zaburzenia rytmu serca

Mammobus będzie ponownie stacjonował w Nowej Soli
Serdecznie zapraszamy Panie do udziału w bezpłatnych badań mammograficznych. Epidemia w Polsce utrudniła znacząco dostęp do lekarzy, więc możliwość wykonania bezpłatnego badania, bez potrzeby skierowania, dodatkowych wizyt czy odległych terminów jest świetną okazją żeby wykonać mammografię „od ręki” na miejscu w Nowej Soli.
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą w dniu 27.04.2022r. na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16. Rejestracja na badania odbędzie się w godzinach 8:00 – 16:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Załoga mammobusa zwraca jednak uwagę na fakt, że najbardziej oczekują Pań w wieku 50-55 lat, które jak wynika z ich doświadczenia badają się najrzadziej. Często są to kobiety aktywne zawodowo, które tłumaczą się brakiem czasu na badania.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu. Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 41 41 411.


Zapraszamy do skorzystania z darmowych badań mammograficznych!
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą dnia 14 marca 2022r. przy Zespole Szkół „Spożywczak”, ul. Wojska Polskiego 106 w godzinach 9:00 – 15:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu/61/ 222 37 00, /61/ 448 13 84, 510 137 571 lub online na stronie https://rejestracja.largo-mammografia.pl/ aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu.

Konsultacje psychologiczne dla osób z autoagresją
Dnia 1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autoagresji lub też inaczej nazywany Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach – to dobra okazja, aby zatrzymać się i przyjrzeć temu problemowi z bliska.
Z przeprowadzonych badań w nowosolskich szkołach przez Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Nowej Soli w 2019r. wynika, że aż 20,1% dzieci klas VI i VIII oraz 37,5% młodzieży szkół średnich dokonała w swoim życiu autodestrukcji i samookaleczenia się. W ostatnich 30 dniach przed badaniem do samookaleczania się przyznało się 5,4% dzieci młodszych klas oraz 8,1% młodzieży starszej. Autoagresja to działanie, które często ma na celu zredukowanie napięcia emocjonalnego, bywa sposobem na wymierzenie sobie kary, ale jednocześnie stanowi wołanie o pomoc. Jednym z rodzajów autoagresji jest samookaleczanie się. Należy pamiętać jednak również o tym, że autoagresja to nie tylko „widoczne” działania jak samookaleczanie, ale także wszelakie zachowania autodestrukcyjne, które ludzie robią, by świadomie zaszkodzić samemu sobie np. nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków, głodzenie się itp.
W związku z powyższym w miesiącu marcu i kwietniu br., w każdą środę, w godz. 13:00 – 15:00 w PsychoCentrum przy ul. Wrocławskiej 2 w Nowej Soli (tel. 790 470 504/ 790 470 505), Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli organizuje konsultacje psychologiczne, prowadzone przez psychologa, który będzie udzielał konsultacji z zakresu samookaleczania się i zachowań autodestrukcyjnych. Konsultacje skierowane są dla dzieci od 7. roku życia, młodzieży oraz ich rodziców. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą skorzystać z pomocy.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
23 lutego 2021r., obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
Według danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia na depresję choruje 350 mln ludzi na świecie. W Polsce szacuje się, że na depresję choruje około 1,5 miliona Polaków.
Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli zakupił kampanię profilaktyczną skierowaną do uczniów szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenie naszego miasta pt. „DepresJA?”, której materiały skupiają się na zagadnieniu powrotu uczniów do równowagi i bezpieczeństwa, które zostało nadszarpnięte w wyniku izolacji społecznej i trwającej pandemii. Do tego celu zostały przygotowane specjalne scenariusze zajęć z dziećmi, młodzieżą i ich rodzicami/opiekunami, indywidualne karty pracy, ulotki dla rodziców oraz plakaty. Materiały wpisują się w potrzebę profilaktyki i wczesnej interwencji związanej z pojawieniem się problemów psychicznych u dzieci i młodzieży.
Ponadto Wydział Spraw Społecznych, przekaże do gabinetów psychologicznych i POZ zlokalizowanych na terenie miasta zbiór ulotek profilaktyczno-edukacyjnych dotyczących depresji.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu naszych mieszkańców, Urząd Miejski w Nowej Soli, organizuje konsultacje psychologiczne dotyczące problemu depresji, które odbywać się będą w każdy piątek od 25 lutego do 25 marca 2022r., w godz. 16:00-18:00, w siedzibie PsychoCentrum, zlokalizowanego przy ul. Wrocławskiej 2 w Nowej Soli, Tel. 790 470 504/ 790 470 505.
Informujemy również, że rusza XVI edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Podobnie jak w poprzednim roku tematem przewodnim będzie prewencja kryzysów u dzieci i młodzieży.
W ramach Kampanii odbędzie się także „Dzień otwarty” w dniu 27.02.2022 w godz. 16:00-18:00, odbędzie się on w formie otwartej konferencji on-line, w której udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani powyższą tematyką. Zarejestrować się można na konferencję poprzez poniższy link:
https://servier.clickmeeting.com/354772524/register
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją w dniach 21-27.02 prowadzony będzie Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00 – czynny w w godz. 17:00 – 19:00.

Rejestracja na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat
Od 12-13 grudnia 2021 r. e-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat jest automatycznie wystawiane, z chwilą skończenia przez Twoją pociechę 5 lat. Co, jeśli Twoje dziecko nie ma automatycznie wystawionego e-skierowania przez nasz system? W takiej sytuacji lekarz w punkcie szczepień może wystawić e-skierowanie – pod warunkiem, że dziecko skończyło 5 lat.
Rejestracja dzieci w wieku 5-11 lat jest możliwa od 14 grudnia 2021 r.
Jak zarejestrować dziecko na szczepienie? Możesz zrobić to na kilka sposobów:
- zadzwoń na całodobową infolinię 989.
- skontaktuj się z wybranym punktem szczepień. Numery telefonów znajdziesz tutaj.
- skorzystaj ze strony internetowej pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko możesz zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego).
- wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.
Szczegóły dotyczące wszystkich sposobów rejestracji znajdziesz w naszej dedykowanej zakładce.

W listopadzie ruszają darmowe szczepienia przeciwko grypie
Od 3 listopada do 6 grudnia zapraszamy na bezpłatne szczepienie przeciwko grypie mieszkańców Nowej Soli.
Z programu mogą skorzystać zainteresowane osoby:
- powyżej 65 roku życia do ukończenia 74 roku życia,
- zamieszkałe na terenie miasta Nowa Sól (pobyt stały lub czasowy),
- u których lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań medycznych do wykonania szczepienia,
- które wyrażą zgodę na zaszczepienie.
Osoba kwalifikująca się do szczepienia nie musi prosić lekarza o receptę na szczepionkę. Wystarczy, że zarejestruje się w punkcie szczepień przy ul. Piłsudskiego 49 (Nowosolski Dom Kultury) lub telefonicznie pod numerem tel. 699 713 999. W ramach programu przeprowadzone zostanie badanie lekarskie, kwalifikujące do szczepienia. Zaszczepione zostaną osoby, u których lekarz nie stwierdził medycznych przeciwwskazań do wykonania szczepienia. Przewidziana została także akcja edukacyjna. Podczas badania lekarz przeprowadzi dodatkowo edukację uczestników programu na temat objawów towarzyszących zachorowaniu na grypę, roli szczepień ochronnych w profilaktyce grypy, postępowania w przypadku ewentualnego wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Po zaszczepieniu uczestnicy są proszeni o wypełnienie anonimowej ankiety, która będzie dostępna w Punkcie szczepień i posłuży do celów statystycznych i raportowych. Program Polityki Zdrowotnej, zakłada zaszczepienie 865 seniorów, w związku z czym liczy się kolejność zgłoszeń na szczepienie.
Termin zapisów: od 3 listopada
Numer kontaktowy do zapisów: 699 713 999
Miejsce szczepień przeciwko grypie: Punkt szczepień w budynku Nowosolskiego Domu Kultury przy ulicy Piłsudskiego 49 (wejście od skweru Szczepana Bąka)
Realizator programu: Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych „MEDYK”
Przypominamy! Wizytę należy umówić telefonicznie lub osobiście, a następnie w wyznaczonym terminie udać się do Punktu Szczepień.
*Liczba szczepionek jest ograniczona.
Program finansowany jest z budżetu Gminy Nowa Sól – Miasto oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Lubuskiego.
Przypominamy także, że osobom powyżej 75 roku życia przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie.
Osoby te, nie muszą prosić lekarza o receptę na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do przychodni i umówią się na termin szczepienia. Szczepienia dla osób powyżej 75+ realizuje w naszym mieście Przychodnia Lekarska „Zdrowie” przy ul. Kupieckiej 1, 67-100 Nowa Sól. Więcej informacji o szczepieniu osób powyżej 75 roku życia uzyskają Państwo w przychodni pod numerem telefonu. 683874674

Mammobus będzie stacjonował w Nowej Soli przez dwa dni
Serdecznie zapraszamy Panie do udziału w bezpłatnych badań mammograficznych. Epidemia w Polsce utrudniła znacząco dostęp do lekarzy, więc możliwość wykonania bezpłatnego badania, bez potrzeby skierowania, dodatkowych wizyt czy odległych terminów jest świetną okazją żeby wykonać mammografię „od ręki” na miejscu w Nowej Soli. Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą w dniu 02.11.2021r. oraz 03.11.2021r. na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16A w godzinach 9:00 – 15:00.
Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!). Załoga mammobusa zwraca jednak uwagę na fakt, że najbardziej oczekują Pań w wieku 50-55 lat, które jak wynika z ich doświadczenia badają się najrzadziej. Często są to kobiety aktywne zawodowo, które tłumaczą się brakiem czasu na badania.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu. Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 452 77 94 lub (68) 452 78 07.

Konferencja „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” już za nami
Bardzo dziękujemy za udział w Konferencja „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” Na widowni zebrało się 70 osób, które z zainteresowaniem wysłuchały naszych 5 prelegentów. Byliście z nami na żywo i przed ekranami
To było bardzo wartościowe spotkanie, które pokazało jak wielka jest skala problemu – depresja jest chorobą, która dotyka coraz więcej osób, w tym coraz młodsze dzieci.
Nasi prelegenci podkreślali jak ważny jest łańcuch pomocy, który zakłada zintegrowaną pomoc dorosłych – rodziców, nauczycieli i specjalistów, ale także otoczenia, m.in. rówieśników czy sąsiedztwa.
LINK do zapisu video konferencji:
Szczepienia przeciw grypie
Informujemy, że Seniorzy, medycy, nauczyciele, studenci i osoby przebywające w placówkach opiekuńczych lub w nich zatrudnione mają prawo do darmowego szczepienia przeciwko grypie.
Szczepienie jest dobrowolne, ale zalecane. Zwłaszcza wtedy, jeśli ktoś ma niską odporność lub pracuje z osobami o zaburzonej odporności lub ma kontakt z wieloma osobami w pracy.
Prawo do bezpłatnego szczepienia mają:
- seniorzy, czyli osoby urodzone nie później niż w 1946 r. – tj. grupa 75+, osoby młodsze nie korzystają z nadanego uprawnienia,
- pracownicy pomocy społecznej, w tym zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
- pacjenci:
- zakładu opiekuńczo-leczniczego
- zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego
- hospicjum stacjonarnego lub domowego
- oddziału medycyny paliatywnej
- medycy i osoby zatrudnione w placówkach medycznych,
- farmaceuci i pracownicy aptek,
- osoby przebywające w domu pomocy społecznej lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
- nauczyciele i inne osoby pracujące w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym, w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
- funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, straży gminnej (miejskiej) oraz członków ochotniczych straży pożarnych, ratowników górskich i wodnych wykonujących działania ratownicze,
- diagności laboratoryjni,
- nauczyciele akademicy i inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub z doktorantami oraz inne osoby zatrudnione w uczelni,
- studenci i doktoranci uczestniczący w zajęciach z udziałem pacjentów,
- osoby zatrudnione w organach Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wykonujące czynności kontrolne lub inspekcyjne,
- Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego,
Jeśli należysz do osób uprawnionych do bezpłatnego szczepienia, nie musisz prosić lekarza o receptę na szczepionkę ani umawiać się w przychodni. Wystarczy, że zgłosisz się do punktu szczepień i umówisz na termin zabiegu. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie, a następnie porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do zabiegu.
W Nowej Soli szczepienia odbywać się będą w Przychodni Lekarskiej „Zdrowie”, przy ul. Kupieckiej 1, 67-100 Nowa Sól. Więcej informacji otrzymają Państwo w przychodni pod nr. tel. 683874674.


Spotkanie Edukacyjne – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi ustanowiony przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi (Europa Donna). Jego celem jest przypominanie o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie piersi, możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz o roli wczesnego wykrywania w procesie leczenia raka piersi.
Zapraszamy osoby zainteresowane tematyką walki z rakiem piersi (zarówno Panie jak i Panów) na spotkanie edukacyjne, które odbędzie się 18 października 2021r., o godz. 16:00 w „Galerii pod tekstem” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli, ul. Bankowa 3.
Podczas spotkania odbędzie się nauka samobadania piersi na fantomie, będzie można uzyskać informacje na temat form pomocy dla kobiet i ich rodzin, które borykają się z nowotworem piersi, a także otrzymać wsparcie od nowosolskich Amazonek, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowej Soli, przedstawi prezentację nt. profilaktyki raka piersi. Uczestnicy spotkania będą mogli posłuchać informacji na temat działalności Nowosolskiego Stowarzyszenia Amazonek „Tęcza”, które jednocześnie zaprasza chętne osoby do współpracy w ich szeregach jako wolontariusze.
Podczas spotkania przewiduje się przerwę kawową podczas, której będzie można swobodnie porozmawiać z prelegentami i uczestnikami spotkania.
Spotkanie jest skierowane do:
– świadomych kobiet, które chcą zadbać o swoje życie i zdrowie oraz nauczyć się jak przeprowadzić samobadanie
– do kobiet, które są w trakcie diagnozy lub zostały zdiagnozowane i borykają się z rakiem piersi,
– do członków ich rodzin a także ich najbliższych.
Ponadto informujemy:
W Województwie Lubuskim Panie w wieku 50-69 mogą skorzystać z Programu Profilaktyki Raka Piersi. W ramach Programu kobiety, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Programem nie mogą być objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym mogą całkowicie za darmo skorzystać z mammografii piersi. Badanie można zrobić stacjonarnie w poniższych placówkach: 1. NZOZ Panoramix, Gorzow Wlkp. ul. Piłsudskiego 47, tel. 95 781 47 00, 729 42 80
2. New Medical Sp. z o.o., Gorzów Wlkp. ul. Chemiczna 12, tel. 95 735 74 00, 531 357 400
3. NSZOZ „Diagnostyk” Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień , Zielona Góra, ul. Wazów 42, tel. 68 452 77 94; ul. Wandy 27, tel. 68 452 78 07
4. 105 Kresowy Szpital Wojskowy, Żary, ul. Domańskiego 2, tel. 68 470 79 01Na temat badania piersi można porozmawiać także ze swoim lekarzem ginekologiem. Lista gabinetów ginekologicznych:
1. Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli, ul. Chałubińskiego 7
2. Centrum Medyczne Perinatea, Bohaterów Getta 2, 67-100 Nowa Sól
3. NZOZ ARS MEDICA BIS s.c, 1 Maja 30, 67-100 Nowa Sól
4. ALLMED Centrum Medyczne, Kościuszki 1d, 67-100 Nowa Sól
5. Gabinet Ginekologiczny lek. Sławomir Gąsior, ul. Kosmonautów 7


Nowy Mammobus z najnowszym sprzętem będzie stacjonował w Nowej Soli
Serdecznie zapraszamy Panie do udziału w bezpłatnych badań mammograficznych. Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą w dniu 12.10.2021r. na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16A w godzinach 9:00 – 15:00. Termin został dopisany dodatkowo ze względu na uruchomienie nowego mammobusu wyposażonego w najnowszy aparat cyfrowy (rok produkcji 2021), który został dofinansowany ze środków budżetu Państwa w ramach narodowej strategii onkologicznej. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Załoga mammobusa zwraca jednak uwagę na fakt, że najbardziej oczekują Pań w wieku 50-55 lat, które jak wynika z ich doświadczenia badają się najrzadziej. Często są to kobiety aktywne zawodowo, które tłumaczą się brakiem czasu na badania.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu. Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 452 77 94 lub (68) 452 78 07.


Szczepienia trzecią dawką przeciwko COVID-19
Informujemy, że istnieje możliwość zaszczepienia się 3 dawką przeciwko COVID- 19. Do szczepienia uprawnione są osoby, które:
- ukończyły 50 lat (liczone rocznikowo, a więc urodzone w 1971 roku lub wcześniej),
- pracownicy medyczni mających stały kontakt z pacjentem
- zaszczepieni szczepionką Pfizer po upływie 6 miesięcy od szczepienia (rejestracja od 24 września)!
Jeśli więc ktoś otrzymał drugą dawkę szczepienia 24 marca lub wcześniej, to swoje e-skierowanie na trzecią dawkę znajdzie 24 września na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Pozostałe osoby muszą poczekać na swój termin.
- Mają poważne zaburzenia odporności. E-skierowanie otrzymały osoby, które są:
– w trakcie leczenia przeciwnowotworowego
– po przeszczepach narządów, przyjmujące leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne
– po przeszczepie komórek macierzystych w ciągu ostatnich 2 lat
– z umiarkowanymi lub ciężkimi zespołami pierwotnych niedoborów odporności (np. zespół DiGeorge’a, zespół Wiskotta-Aldricha)
– z zaawansowanym lub nieleczonym zakażeniem wirusem HIV
– leczone aktualnie dużymi dawkami kortykosteroidów lub innych leków, które mogą hamować odpowiedź immunologiczną
– dializowane przewlekle z powodu niewydolności nerek.
Te osoby dorosłe otrzymają szczepionkę marki Pfizer lub Moderna, a młodzież w wieku 12-17 lat szczepionkę Pfizer. Trzecia dawka może być im podana już po 28 dniach od podania drugiej dawki szczepienia.


Szczepienia możliwe są w powszechnym punkcie szczepień przy ul. Piłsudskiego 49 w Nowej Soli , od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14. Rejestracja na szczepienia odbywa się pod numerem telefonu : 699 711 845 lub w siedzibie powszechnego punktu szczepień.
Przypominamy naszym mieszkańcom o możliwość skorzystania z transportu do punktów szczepień.
Transport do punktów szczepień przeznaczony jest dla osób:
- posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami oraz;
- mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.
*które są zarejestrowane na szczepienie i mają wyznaczony termin (datę i godzinę) szczepienia. Prosimy o poinformowanie koordynatora o potrzebie skorzystania z transportu bezpośrednio po zarejestrowaniu na szczepienie i wyznaczeniu terminu!
W powyższej sprawie można kontaktować się z Miejskim Koordynatorem ds. udzielania informacji nt. Narodowego Programu Szczepień tel. 534 760 150 w nast. godz.: Pon. 7:30-15:30, Wt. 7:30 – 15:30, Śr. 9:00 – 17:00, Czw. 7:30 – 15:30, Pt. 7:30 – 15:00.


Mammobus będzie stacjonował w Nowej Soli przez dwa dni
Serdecznie zapraszamy Panie do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych. Epidemia w Polsce utrudniła znacząco dostęp do lekarzy, więc możliwość wykonania bezpłatnego badania, bez potrzeby skierowania, dodatkowych wizyt czy odległych terminów jest świetną okazją żeby wykonać mammografię „od ręki” na miejscu w Nowej Soli.
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą w dniu 07.09.2021r. oraz 08.09.2021r. na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16A w godzinach 9:00 – 18:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Załoga mammobusa zwraca jednak uwagę na fakt, że najbardziej oczekują Pań w wieku 50-55 lat, które jak wynika z ich doświadczenia badają się najrzadziej. Często są to kobiety aktywne zawodowo, które tłumaczą się brakiem czasu na badania.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu. Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 452 77 94 lub (68) 452 78 07.


Darmowe badania profilaktyczne dla Lubuszan
Kolonoskopia, cytologia, mammografia, profilaktyka i diagnostyka nowotworów głowy i szyi, a także rehabilitacja schorzeń związanych z wykonywaną pracą – z takich darmowych badań mogą obecnie skorzystać Lubuszanie.
Wykaz aktualnie realizowanych programów zdrowotnych: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/17167/lubuszanie-badajcie-sie—pofilaktycznie


Możliwość zaszczepienia dzieci które ukończyły 12 rok życia przeciwko COVID-19
Aby zadbać o bezpieczny powrót do szkół, młodzież będzie mogła zaszczepić się jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego – w dniach 23, 25 oraz 27 sierpnia, w godzinach 13:00-18:00 w Punkcie Szczepień przy ul. Piłsudskiego 49 w Nowej Soli (Nowosolski Dom Kultury).
We wrześniu natomiast wyznaczone zostały dni dla wszystkich dzieci chętnych do zaszczepienia z podziałem na szkoły podstawowe z terenu miasta Nowa Sól:
13 i 20 września – w godz. 13:00-18:00 odbędą się szczepienia chętnych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 oraz Szkoły Katolickiej,
15 i 22 września – w godz. 13:00-18:00 odbędą się szczepienia chętnych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 6,
17 i 24 września – w godz. 13:00-18:00 odbędą się szczepienia chętnych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, nr 3 nr 5.
Szkoły podczas zebrań z rodzicami w miesiącu wrześniu będą rozdawać kwestionariusz pacjenta do zaszczepienia dla wszystkich zainteresowanych szczepieniem, który można pobrać również ze strony https://pacjent.gov.pl/sites/default/files/2021-06/Kwestionariusz_wst%C4%99pnego_wywiadu_przesiewowego_przed_szczepieniem_osoby_niepe%C5%82noletniej_przeciw_COVID-19_%28wersja_PDF%29.pdf . Aby szczepienia przebiegły sprawnie, rodzice powinni wypełnić kwestionariusz jeszcze przed szczepieniem, tak aby wypełniony okazać bezpośrednio w punkcie szczepień. Do rejestracji, która odbywa się chwilę przed szczepieniem należy przygotować informację podając Imię i Nazwisko oraz Pesel dziecka a także nr telefonu kontaktowego do opiekuna (wymagany nr komórkowy).
Szczepienia odbywać się będą preparatem Pfizer, (termin następnego szczepienia będzie wyznaczony za kolejne 3 tygodnie od daty przyjęcia pierwszej dawki) w godzinach 13:00-18:00. Wskazane aby dzieci zgłaszały się do Punktu z rodzicem. Od godziny 13 w wyznaczonych dniach w Punkcie Szczepień będzie lekarz pediatra.


Mammobus będzie stacjonował w Nowej Soli przez dwa dni
Serdecznie zapraszamy Panie do udziału w bezpłatnych badań mammograficznych. Epidemia w Polsce utrudniła znacząco dostęp do lekarzy, więc możliwość wykonania bezpłatnego badania, bez potrzeby skierowania, dodatkowych wizyt czy odległych terminów jest świetną okazją żeby wykonać mammografię „od ręki” na miejscu w Nowej Soli.
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą w dniu 08.07.2021r. oraz 09.07.2021r. na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16A w godzinach 9:00 – 18:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Załoga mammobusa zwraca jednak uwagę na fakt, że najbardziej oczekują Pań w wieku 50-55 lat, które jak wynika z ich doświadczenia badają się najrzadziej. Często są to kobiety aktywne zawodowo, które tłumaczą się brakiem czasu na badania.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu. Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 452 77 94 lub (68) 452 78 07.


Konkurs „9 miesięcy pełnych miłości 2021”
Wydział Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli zaprasza kobiety w ciąży zamieszkujące na terenie miasta Nowa Sól do udziału w konkursie fotograficznym „9 miesięcy pełnych miłości 2021”.
Zadaniem konkursowym jest zrobienie zdjęcia z dłońmi ułożonymi w kształcie serca na ciążowym brzuszku i opisie „dlaczego wybieram 9 miesięcy bez alkoholu”.
Do wygrania są atrakcyjne nagrody! Zdobywczyni I miejsca wygra fotelik samochodowy dla dziecka, II miejsca sesję zdjęciową wraz z wizażem, III miejsca sesję zdjęciową. Kobiety będą mogły same zdecydować czy chcą sesję ciążową, noworodkową czy też rodzinną, ważne jedynie, aby wykorzystać wygraną w terminie do 20 grudnia 2021r.
Makijaż zapewni nam Madlen Make up & Lashes a zdjęcia zrobi FotoMinio. Partnerem konkursu jest nowosolska firma „Wszystko dla dziecka”, która już drugi rok z rzędu wspiera naszą inicjatywę.
Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie poniżej oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego, ul. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól, pokój 118, który następnie należy dostarczyć za pomocą skanu na adres mailowy promocjazdrowia@nowasol.pl lub w formie tradycyjnej na adres siedziby Urzędu Miejskiego. Zdjęcie w formie cyfrowej, w formacie JPG należy wysłać mailowo na adres promocjazdrowia@nowasol.pl.
Zgłoszenia przesyłać można od 6 lipca do 15 sierpnia 2021r. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki w dniu 29 sierpnia 2021r. w Parku Krasnala w Nowej Soli.
Konkurs ma na celu zwiększenie liczby kobiet, które deklarują zachowanie abstynencji w czasie ciąży oraz upowszechnienie wiedzy o szkodliwych skutkach picia alkoholu podczas ciąży z uwzględnieniem Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).
Formularz zgłoszeniowy:
Regulamin:


Szczepienia przy kościołach!
W najbliższą niedzielę 27 czerwca rusza akcja „Razem po zdrowie”. Tego dnia przy nowosolskich parafiach będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19. Szczepienia realizować będzie Mobilny Punkt Szczepień koordynowany przez Powszechny Punkt Szczepień Stowarzyszenia Medyk. Do wyboru będą dwie szczepionki – dwudawkowy Pfizer oraz dla osób młodszych jednodawkowy Johnson&Johnson. Na terenie parafii, będzie na Państwa czekał zespół medyków. Do zaszczepienia potrzebny będzie jedynie Państwa Pesel. Dużym ułatwieniem jest fakt, że nie trzeba się wcześniej rejestrować na szczepienie!
Dla udogodnienia szczepienie drugą dawką, dla osób które będą szczepione Pfizerem odbędzie się również w Parafii po okresie 3 tygodni – w dniu 18 lipca.
Szczepienia odbędą się dnia 27 czerwca w parafiach:
- Parafia pw. Wniebowzięcia NMP o godzinie 13:15
- Parafia pw. Św. Józefa Rzemieślnika o godzinie 15:00
- Parafia pw. Św. Michała Archanioła o godzinie 19:00
W pierwszej kolejności szczepione będą osoby powyżej 60 roku życia, jednak w przypadku wolnych miejsc, szczepione będą wszystkie chętne osoby, które są uprawnione (według roczników) do zaszczepienia.
*Ilość szczepionek będzie ograniczona.
Przypominamy także, że Urząd Miejski w Nowej Soli ma możliwość zorganizowania transportu do punktów szczepień dla osób, które są już zarejestrowane na szczepienie i mają wyznaczony termin (datę i godzinę) szczepienia oraz które:
- posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym (symbol niepełnosprawności 05-R, 10-N).
Lub
- mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.
*bez względu na wiek
Zapotrzebowanie na transport będzie można zgłosić Miejskiemu Koordynatorowi ds. szczepień przeciwko COVID-19, który również będzie do Państwa dyspozycji w dniach 27 czerwca oraz 18 lipca podczas akcji „Razem po zdrowie”. Warto więc się rozeznać czy ktoś z Państwa bliskich lub sąsiadów, nie potrzebuje takiego wsparcia. Jeśli tak, koordynator czeka na taką informację, gotowy do pomocy!
W powyższej sprawie można się kontaktować się z Miejskim Koordynatorem pod nr. tel. 534 760 150 w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, lub bezpośrednio w pokoju 118, w siedzibie Urzędu, ul. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól.


X Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem #Czerniak18+
16 czerwca br. rozpoczął się jubileuszowy X Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem #Czerniak18+! Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.
Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie. Warto znać „abcde” Czerniaka:
• A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
• B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
• C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
• D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
• E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.
https://www.youtube.com/watch?v=Aipg-LtoyJQ
Warto podkreślić, że nasze Miasto po raz pierwszy dołączyło do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka w edycji 2021/2021. Celem powyższego programu było rozszerzenie prowadzonej powszechnie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia poprzez wprowadzenie zajęć o zdrowiu. Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli przekazał materiały do nowosolskich szkół podstawowych, które były niezbędne do realizacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Program skierowany był do uczniów klas VII i VIII. Na zajęciach uczniowie poznali złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętności samobadania skóry czy różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotwory ze zwykłymi znamionami na podstawie ABCDE („czerniakowe abecadło”). W edycji 2020/2021, w programie udział wzięło 5 szkół podstawowych z terenu miasta SP1, SP2, SP3, SP6 i SP8. W sumie przeprowadzono 53 godziny zajęć w formie on line (w związku z nauczaniem zdalnym), którymi objęto aż 736 uczniów nowosolskich podstawówek. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach, program będzie cieszył się podobnym zainteresowaniem wśród naszych placówek oświatowych co pozwoli nam razem zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszej młodzieży.




14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa
Jest to święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone corocznie w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla. Z tej okazji Rejonowy Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli organizuję akcję krwiodawstwa. Zbiórka krwi odbędzie się już w tą sobotę – 12 czerwca w godzinach 9:00- 13:00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowej Soli przy ul. Szkolnej 1. Podczas akcji będą mogli Państwo także podejść do stanowiska edukacyjno-profilaktycznego przygotowanego przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli. Gorąco Państwa zapraszamy do oddawania krwi! Być może to wasza krew uratuje komuś życie?
Kto może oddać krew?:
Osoby od 18 do 65 roku życia:
- które ważą co najmniej 50 kilogramów,
- u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
- które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
- które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.
W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:
- nie mieć objawów przeziębienia,
- nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).
Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
Informacje o przeciwwskazaniach do oddania krwi
Niektóre przeciwwskazania do oddawania krwi prowadzą do dyskwalifikacji czasowej:
- Okres miesiączkowania i do 3 dni po zakończeniu,
- 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu,
- 6 miesięcy po zabiegu akupunktury,
- 6 miesięcy po przekłuciu uszu lub innych części ciała,
- 6 miesięcy po operacjach i innych zabiegach medycznych wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku i przebiegających z naruszeniem skóry lub błon śluzowych,
- 6 miesięcy po wykonaniu niektórych badań, np. endoskopowych,
- 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu kanałowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych,
- Do następnego dnia po leczeniu zęba i wizycie u stomatologa,
- 2 lata od potwierdzonego wyleczenia brucelozy i gorączki Q,
- 3 lata po zakończeniu leczenia i braku objawów malarii,
- 2 lata po przebyciu gorączki reumatycznej, jeśli nie wystąpiła przewlekła choroba serca,
- 2 lata od potwierdzonego wyleczenia zapalenia szpiku,
- 6 miesięcy od całkowitego wyleczenia z toksoplazmozy,
- 6 miesięcy od wyleczenia mononukleozy zakaźnej,
- 6 miesięcy po porodzie lub po zakończeniu ciąży,
- 6 miesięcy po przetoczeniu krwi i jej składników,
- 6 miesięcy po przeszczepie ludzkich komórek i tkanek,
- Co najmniej 2 tygodnie po przebyciu choroby zakaźnej i uzyskaniu prawidłowych wyników badań klinicznych i laboratoryjnych,
- 2 tygodnie po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego i gorączce powyżej 38°C,
- 2 tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków,
- Kontakt z chorobami zakaźnymi dyskwalifikuje na czas równy inkubacji danej choroby (zwykle 4 tygodnie),
- Bliski kontakt w warunkach domowych z chorym na wirusowe zapalenie wątroby dyskwalifikuje na okres 6 miesięcy,
- Okres pozbawienia wolności i 6 miesięcy po tym okresie,
- Po szczepieniach okresowo na czas uzależniony od rodzaju szczepionki (od 48 godzin do 3 miesięcy).
Przyjmowanie leków
Lekarza przeprowadzającego wywiad należy bezwzględnie poinformować o wszelkich lekach, które są aktualnie przyjmowane – mogą one wskazywać na istnienie choroby powodującej dyskwalifikację, dlatego należy wyjaśnić przyczynę stosowanego leczenia. Dotyczy to także takich leków, jak np. aspiryna – jej zażycie dyskwalifikuje na następnych 5 dni.Nie dotyczy to jednak leków takich jak witaminy, doustne leki antykoncepcyjne oraz leki hormonalne stosowane w okresie menopauzy.
Kto nie może zostać dawcą?
Lista czynników dożywotnio wykluczających z uczestnictwa w krwiodawstwie jest bardzo długa. Do najczęstszych należą:
- poważne, aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego, choroby skóry, choroby zakaźne (np. WZW typu B, WZW typu C, wirusowe zapalnie wątroby w wywiadzie, żółtaczka pokarmowa), nowotwory złośliwe, choroby krwi i układu krwiotwórczego, cukrzyca, choroby tarczycy, nadnerczy itp.,
- Krwi nie mogą oddawać również nosiciele wirusa HIV oraz osoby z zespołem nabytego upośledzenia odporności (AIDS),
- Z krwiodawstwa muszą zrezygnować także osoby, które ze względu na swoje ryzykowne zachowania seksualne są szczególnie narażone na zakażenie poważnymi chorobami przenoszonymi drogą krwi. Do tej grupy zaliczają się m. in.: narkomani, osoby uprawiające prostytucję, osoby często zmieniające partnerów seksualnych, osoby mające partnerów seksualnych z wyżej wymienionych grup ryzyka,
Krwiodawcami nie zostaną też osoby z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania wynikającymi z używania substancji psychotropowych. (źródło: https://www.twojakrew.pl/kto-moze-oddac-krew/


Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól!
Epidemia w Polsce utrudniła znacząco dostęp do lekarzy, więc możliwość wykonania bezpłatnego badania, bez potrzeby skierowania, dodatkowych wizyt czy odległych terminów jest świetną okazją żeby wykonać mammografię „od ręki” na miejscu w Nowej Soli


Światowy Dzień bez Tytoniu 2021
Z tej okazji 31 maja w godz. 12:00-14:00 pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologiczna w Nowej Soli oraz Wydziału Spraw Społecznych w Nowej Soli przy skwerze pomiędzy ul. Głowackiego a ul. Wojska Polskiego rozmawiali z mieszkańcami na temat szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych oraz na temat prowadzenia zdrowego stylu życia. „Deklaruję – nie palę!” Według ,,Raportu z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu” w 2019 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznała się ponad jedna piąta Polaków – 21%. Jest to wynik niższy niż w poprzednim badaniu, przeprowadzonym w 2017 roku, wówczas ten wskaźnik wynosił on 24%, w 2011 r. po wyroby tytoniowe sięgało 31% Polaków. Występuje zatem tendencja spadkowa, jednak odsetek osób palących wciąż jest zbyt wysoki. Palenie tytoniu oraz wyrobów tytoniowych wciąż klasyfikowane jest jako jedno z poważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. W Polsce co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. Te imponująco i przerażająco wysokie liczby potwierdzają tylko, że wciąż od wielu lat nie udało się pokonać epidemii nikotynizmu. Pomimo obniżenia ilości wypalanych konwencjonalnych papierosów przez polskie społeczeństwo wzrasta zainteresowanie e-papierosami. Niepokojące jest to, że alternatywne formy korzystania z wyrobów tytoniowych cieszą się dużą popularnością wśród młodych osób głównie ze względu na brak zapachu, atrakcyjny wygląd. Naukowcy ostrzegają przed negatywnymi skutkami używania e-papierosów.Od 1987 roku co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.W dobie panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 która mocno wpływa na zdrowie społeczeństwa tak ważne jest, aby zredukować czynniki mające negatywny wpływ na organizm. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają destrukcyjny wpływ na wszystkie jego funkcje. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć m.in. choroby nowotworowe ( rak płuc, krtani, przełyku, gardła…) choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu, miażdżyca), choroby układu pokarmowego, osteoporoza, choroby układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc, obrzęk krtani, zapalenie strun głosowych), impotencja, problemy z zajściem w ciążę, poronienie, ciąża pozamaciczna, osłabienie wrażliwości smaku i węchu. Jakie korzyści niesie ze sobą odstawienie wyrobów tytoniowych? Po 20 minutach tętno wraca do normy. Po 12 godzinach poziom tlenku węgla i nikotyny we krwi zmniejsza się o ponad połowę!Po 2 tygodniach do 3 miesięcy poprawia się funkcjonowanie i wydajność płuc.Po 1-9 miesiącach zmniejsza się uporczywy kaszel palaczaPo roku o połowę zmniejsza się ryzyko choroby wieńcowej serca!Po 5 latach spada ryzyko udaru mózgu!Po 10 latach ryzyko raka płuc/przełyku/krtani/gardła spada o połowę!Po 15 latach ryzyko wystąpienia chorób jest podobne do tego, jakie występuje u osób niepalących.Światowy Dzień Bez Tytoniu to moment, w którym warto za cel objąć sobie decyzję o zaprzestaniu palenia i konsekwentnie ją realizować. Jeżeli boisz się, że samemu możesz nie wytrwać w swoim postanowieniu poproś o pomoc kogoś bliskiego. Wsparcie w tej trudnej nowej rzeczywistości będzie bardzo pomocne. Dodatkowo możesz skontaktować się z:• Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym (TPPP): 801 108 108, • Poradnią Antynikotynową w Krakowie. Poradnia czynna jest w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80: 514 602 890 lub 12 614 24 26. Poradnia antynikotynowa otwarta jest od poniedziałku do czwartku w godz. 14:00-20:00 oraz w soboty w godz. 8:00-14:00. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny. Przed udaniem się do poradni zalecamy najpierw skontaktować się telefonicznie.(Źródło: https://www.gov.pl/…/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2021)


Bezpłatne badanie w mammobusie 31 maja


Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego – 17 maja
Święto jest okazją m.in. do tego, by edukować na temat ryzyka, jakie wiąże się z nadciśnieniem tętniczym. Bagatelizowanie go grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią.
Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Blisko 3,5 mln z nich nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych – informuje NFZ z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego, zachęcając do regularnego mierzenia ciśnienia.
Z nadciśnieniem tętniczym (NT) mamy do czynienia wówczas, gdy ciśnienie skurczowe, tzw. górne, przekracza wartość 140 mm Hg (słupka rtęci), a ciśnienie rozkurczowe, tzw. dolne przekracza 90 mm Hg. Wyróżnia się trzy stopnie nadciśnienia: pierwszy zaczyna się od 140/90 mm Hg, drugi od 160/100 mm Hg, a trzeci powyżej 180/110 mm Hg.
Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to: niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone, nadmierne spożycie soli i alkoholu, otyłość, palenie papierosów, brak ruchu i ćwiczeń fizycznych, czynniki genetyczne (dziedziczne) i stres.
Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce – jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia – zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób. Blisko 3,5 mln z nich nawet nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych.
Regularne używanie ciśnieniomierza jest dobrym i stosunkowo prostym sposobem rozpoznania nadciśnienia. Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego – 17 maja – na stoiskach NFZ będzie można bezpłatnie sprawdzić swoje ciśnienie pod okiem lekarza lub pielęgniarki. Szczegóły akcji znaleźć można na stronach oddziałów Funduszu. (PAP)
Za: Katarzyna Lechowicz-Dyl (źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77117%2Cswiatowy-dzien-nadcisnienia-tetniczego-ma-je-10-mln-polakow.html)


Kompleksowy program rehabilitacji po chorobie COVID-19
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji po chorobie COVID-19, realizowany w trybie stacjonarnym i w leczeniu uzdrowiskowym. Poniżej prezentujemy Państwu, które placówki medyczne świadczą rehabilitację po przebytej chorobie COVID-19 w województwie lubuskim:
Szpital Rehabilitacyjno-Leczniczy dla Dzieci Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wojnowie | 66-120 Kargowa Wojnowo 7 A | 68 352 50 23 |
Nowy Szpital w Kostrzynie nad OdrąSpółka z ograniczoną odpowiedzialnością | 66-470 Kostrzyn nad Odrą, ul. Gabriela Narutowicza 6 | 41 240 18 82 |
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sulechowie | 66-100 Sulechów, Al. Niepodległości 19 | 797 606 276 |
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością | 66-400 Gorzów Wielkopolski, ul. Franciszka Walczaka 42 | 95 733 12 03 |
Z programu będą mogli skorzystać wszyscy z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej.
Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej w zakresie stacjonarnym i uzdrowiskowym obejmuje m.in.:
- kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń ogólnousprawniających,
- inhalacje;
- hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań;
- balneoterapię – według indywidualnych wskazań
- masaż – według indywidualnych wskazań;
- edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
- wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/znamy-szczegoly-programu-rehabilitacji-po-przebytej-chorobie-covid-19,7959.html
Przypominamy także, o dostępnych w Urzędzie Miejskim poradnikach „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”, które mogą Państwo odebrać w pokoju 118.


10 maja Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej
Prognozy demograficzne na najbliższe 15 lat zakładają, że w związku z przewidywanym powiększeniem się populacji osób po 65 roku życia liczba nowych przypadków udaru wzrośnie o 37% wśród mężczyzn i 38% wśród kobiet. Szacuje się, że w 2005 r. na świecie z powodu udaru mózgu zmarło 5,7 miliona osób, a przy braku wdrożenia odpowiednich działań prewencyjnych przewiduje się, że liczba ta może wzrosnąć nawet do 7,8 miliona w 2030 r.
Udar to bezpośrednio zagrażający życiu lub zdrowiu stan, w którym dochodzi najczęściej albo do przerwania dostarczania krwi do części mózgu, i wówczas mówimy o udarze niedokrwiennym, albo następuje krwotok w mózgu – udar krwotoczny. Niezależnie od rodzaju objawy są podobne, a wynikają z niszczenia komórek mózgowych wskutek niedotlenienia.
Objawy udaru:
- twarz: zmiany po jednej stronie twarzy, np. opuszczenie kącika ust, oka, niemożność uśmiechnięcia się, zastygnięcie jednej połowy twarzy, skrzywienie jednej strony twarzy
- kończyny: osoba dotknięta udarem nie będzie w stanie podnieść obu ramion do góry jednocześnie z powodu ich osłabienia, brak czucia w kończynach po jednej stronie ciała, osłabienie kończyn po jednej stronie ciała
- ciało: drętwienie jednej połowy ciała; zaburzenia czucia po jednej stronie ciała
- mowa: bełkotanie, niemożność dokończenia zdania, mowa niewyraźna
- chód i postawa: chwiejny chód – nawet jak u pijanego człowieka, zaburzenia równowagi
- widzenie: zaburzenia widzenia, zwłaszcza ze strony jednego oka, podwójne widzenie
- głowa: nagłe zawroty głowy z zaburzeniami utrzymania równowagi, z podwójnym widzeniem.
W razie wystąpienia choćby jednego z powyższych objawów należy natychmiast wezwać karetkę! Im szybciej zostanie udzielona profesjonalna pomoc, tym większe szanse chorego na przeżycie i zachowanie sprawności.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia udaru:
- miażdżyca
- nadciśnienie
- podwyższony cholesterol
- migotanie przedsionków
- cukrzyca
- palenie tytoniu
- nadużywanie alkoholu
- mała aktywność fizyczna.
Zmniejszasz ryzyko udaru, jeśli:
- leczysz zgodnie z zaleceniami lekarza nadciśnienie, cukrzycę, hipercholesterolemię i inne choroby układu krążenia i metaboliczne
- nie palisz
- nie nadużywasz alkoholu
- stosujesz zdrową dietę
- masz prawidłową masę ciała
- masz dużo ruchu.
W Polsce od kilkunastu lat jest dostępne leczenie przyczynowe udaru niedokrwiennego polegające na jednorazowym dożylnym podaniu leku rozpuszczającego zakrzep w tętnicy mózgowej. Do takiego leczenia w Polsce i na świecie kwalifikuje się najwyżej 30% chorych na udar niedokrwienny. Leczenie to jest niestety skuteczne tylko u około 25% leczonych, a jego skuteczność zależy od czasu między zachorowaniem a podaniem leku, im krótszy – tym efekt leczenia jest lepszy.
Drugim sposobem leczenia przyczynowego ostrego udaru niedokrwiennego mózgu jest leczenie wewnątrztętnicze (trombektomia mechaniczna). Leczenie udaru niedokrwiennego za pomocą trombektomii mechanicznej jest uznane za przełomowe w neurologii światowej. Znalazło miejsce w najnowszych zaleceniach europejskich i amerykańskich. Polskie Towarzystwo Neurologiczne wskazuje, iż metoda leczenia za pomocą mechanicznej trombektomii, z uwagi na wysoką skuteczność, stanowi przełom w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu. Krokiem milowym w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej, zwiększającym liczbę potencjalnych beneficjentów tej metody, stało się udokumentowanie w 2018r. skuteczności trombektomii mechanicznej w znacznie wydłużonym oknie terapeutycznym (czas od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoczęcia leczenia), w badaniu Defuse3 do 16 godzin, a w badaniu DAWN nawet do 24 godzin przy zastosowaniu programu do post-processingu obrazowania mózgu.
(źródło: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-udarow oraz https://www.gov.pl/web/zdrowie/europejski-dzien-profilaktyki-udarowej)


profiRAKtyka! Badaj się!
Zapraszamy mieszkańców naszego miasta do udziału w programie badań przesiewowych jelita grubego.
Bezpłatne badania realizowane są w ramach projektu „Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się lub mieszkających w powiatach: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim (bez Zielonej Góry), żagańskim, żarskim”. Można z nich skorzystać do 30 czerwca 2023 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Badania mogą wykonać osoby w wieku mieszczącym się w przedziale 55-64 lat lub osoby w wieku 25-65 lat z potwierdzonym obciążeniem genetycznym pochodzącym z rodziny HNPCC lub FAP, które nie miały wykonanej kolonoskopii jelita grubego w okresie ostatnich 10 lat. Miejsce realizacji badań:
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze sp. z o.o. ul. Zyty 26 – Pracownia Endoskopii (Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej) budynek C (główny budynek szpitala), piętro 1.
Rejestracja pod nr tel: 68 329 66 18
Dzięki kolonoskopii można wykryć choroby nowotworowe jelita grubego. Objawami raka jelita grubego mogą być:
*obecność krwi w stolcu,
*anemia (niedokrwistość),
*ubytek masy ciała,
*zaburzenia rytmu wypróżnień, *ból brzucha.
Nie czekaj! profilaktycznie zbadaj swoje jelito grube!


Informator NFZ 2021
Najnowszy informator medyczny NFZ wskazuje gdzie się można leczyć w województwie lubuskim
https://www.nfz-zielonagora.pl/…/Gdzie_sie_leczyc_w…/
Zapraszamy do skorzystania z darmowych badań mammograficznych
Mammobus ponownie odwiedzi Nową Sól! Badania wykonywane będą przy Zespole Szkół „Spożywczak”, ul. Wojska Polskiego 106 w godzinach 9:00 – 15:00. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu/61/ 222 37 00, /61/ 448 13 84, 510 137 571 lub online na stronie https://rejestracja.largo-mammografia.pl/ aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu.
Światowy Dzień Zespołu Downa
To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.
W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.
Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.
Warto śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa https://www.worlddownsyndromeday.org/ , jak i w mediach społecznościowych.


Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet i zadbaj o swoje zdrowie!
Zapraszamy do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).
Mammobus stanie ponownie w Nowej Soli w dniu 8 marca 2021r! To dobra okazja aby sprawić sobie prezent na Dzień Kobiet i zadbać o swoje zdrowie!
Mammobus będzie ustawiony ponownie na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16A w godzinach 9:00 – 18:00.
Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk.pl aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu. Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul. ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 452 77 94 lub (68) 452 78 07.


Światowy Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach
Dnia 1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autoagresji lub też inaczej nazywany Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach. To dobra okazja, aby zatrzymać się i przyjrzeć się temu problemowi z bliska. Autoagresja to działanie, które często ma na celu zredukowanie napięcia emocjonalnego, bywa sposobem na wymierzenie sobie kary, ale jednocześnie stanowi wołanie o pomoc. Jednym z rodzajów autoagresji jest samookaleczanie (najczęściej nacinanie skóry, rzadziej poparzenia czy zadawanie sobie ciosów). Należy pamiętać także o tym, że autoagresja to nie tylko wyżej wspomniane „widoczne” działania jak samookaleczanie, ale także wszelakie zachowania autodestrukcyjne, które ludzie robią, by świadomie zaszkodzić samemu sobie np. nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków, głodzenie się itp.
Z przeprowadzonych badań w nowosolskich szkołach przez Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Nowej Soli w 2019 r. wynika, że aż 20,1% dzieci klas VII i VIII oraz 37,5% młodzieży szkół średnich dokonała w swoim życiu autodestrukcji i samookaleczenia się. W ostatnich 30 dniach przed badaniem do samookaleczania się przyznało się 5,4% dzieci młodszych klas oraz 8,1% młodzieży starszej.
Mając na uwadze, że pandemia nie sprzyja zdrowiu psychicznemu zarówno dzieci, jak i dorosłych wiemy, że problemy autodestrukcji mogą się nasilać. W związku z powyższym w miesiącu marcu br., w każdy piątek, w godz. 15:00 – 17:00 w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli, Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli organizuje dyżury psychologa, który będzie udzielał konsultacji z zakresu samookaleczania się i zachowań autodestrukcyjnych. Konsultacje prowadzić będzie Psycholog Urszula Łaba.


DENTOBUS w Nowej Soli zaprasza dzieci i młodzież
Zapraszamy dzieci i młodzież do lat 18 do DENTOBUSA! Zdrowe zęby i higiena jamy ustnej to bardzo ważna sprawa! DENTOBUS stanie na osiedlu Paderewskiego przy Niepublicznym Przedszkolu „Słoneczko” w godz. 8.00-14.00


Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka w Nowosolskich Szkołach Podstawowych.
Gmina Nowa Sól – Miasto w roku 2020 przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka w edycji 2020/2021. Celem powyższego programu jest rozszerzenie prowadzonej powszechnie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia poprzez wprowadzenie zajęć o zdrowiu w Szkołach Podstawowych. W 2020 do Wydziału Spraw Społecznych wpłynęły zgłoszenia ze wszystkich Szkół Podstawowych na ternie miasta, w związku z czym programem zostaną objęci wszyscy uczniowie klas VII i VIII.
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiony na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod patronatem prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. To właśnie z tej okazji na początku lutego Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli przekaże materiały do nowosolskich szkół podstawowych, które są niezbędne do realizacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Po skończonych zajęciach uczniowie będą znać złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętności samobadania skóry czy różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotwory ze zwykłymi znamionami na podstawie ABCDE („czerniakowe abecadło”).




Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Dnia 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w Polsce na koniec 2020 r. na różnego rodzaju przeszczepienie oczekuje 4 777 chorych. W Polsce w 2020 r. dokonano 1.177 przeszczepień od zmarłych dawców, w tym 717 przeszczepień nerek, 262 wątroby, 146 serc, 4 trzustki i 48 płuc. Przeprowadzono również 31 przeszczepień nerki oraz 27 przeszczepień części wątroby od żywych dawców.
W tym dniu mamy na celu upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej. Pragniemy również zachęcić Państwa do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów.
Aby nasze działania niosły za sobą efekty, 25 stycznia br. Urząd Miejski przekazał do wszystkich szkół podstawowych na terenie miasta Nowa Sól, materiały z ogólnopolskiej kampanii „Solidarnie dla transplantacji” organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia realizowanej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Głównym celem akcji jest zwiększenie dostępności przeszczepami w Polsce i przybliżenie się do europejskich wskaźników w zakresie liczby dokonywanych transplantacji. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas materiały edukacyjne trafią do nauczycieli, pedagogów, pielęgniarek szkolnych, którzy z kolei poświęcą swój czas i przeprowadzą lekcję na temat transplantacji wśród uczniów.
Zachęcamy Państwa do wydruku świadectwa woli bycia dawcą. Gotowy wzór do druku znajdą Państwo na stronie: https://zgodanazycie.pl/wp-content/uploads/2020/01/karta_swiadectwo_woli_druk.pdf.
Karta do pobrania także tu


Nowa możliwość rejestracji na szczepienia!
Osoby chcące zarejestrować się na szczepienie mogą skorzystać od dziś z nowej możliwości rejestracji. Został uruchamiamy dodatkowy kanał rejestracji na szczepienie przeciw #COVID19 za pośrednictwem SMS Żeby zapisać się na szczepienie wyślij wiadomość o treści „SZCZEPIMY SIE” na numer 664 908 556
Dla przypomnienia poniżej wymieniamy wszystkie możliwości rejestracji na szczepienie:
przez infolinię 989 przez e-rejestrację na pacjent.gov.pl w punkcie szczepień przez SMS o treści SZCZEPIMY SIE na numer 664 908 556
Przypominamy także, że Gmina Nowa Sól – Miasto ma możliwość zorganizowania transportu do punktów szczepień dla osób:
- posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami.
- mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.
- które są zarejestrowane na szczepienie i mają wyznaczony termin (datę i godzinę) szczepienia.
- prosimy o poinformowanie koordynatora o potrzebie skorzystania z transportu bezpośrednio po zarejestrowaniu na szczepienie i wyznaczeniu terminu!
W powyższej sprawie można kontaktować się z Miejskim Koordynatorem ds. udzielania informacji nt. Narodowego Programu Szczepień tel. 534 760 150 w godz.: Pon. 7:30-15:30, Wt. 7:30 – 15:30, Śr. 9:00 – 17:00, Czw. 7:30 – 15:30, Pt. 7:30 – 15:00.






Zapraszamy na Bezpłatne Badanie Słuchu w Nowej Soli
Osoby, które dostrzegają jakieś problemy ze słuchem mogą 14 Stycznia 2021r. wykonać bezpłatne badanie słuchu. Badanie jest adresowane do osób pełnoletnich, które mają problem z prawidłowym słyszeniem.
Samochód (SŁUCHOBUS) z gabinetem do badań zaparkuje na Placu Wyzwolenia. Badanie będzie wykonywane w czwartek w godz. 10:00-15:00. Na badanie nie są prowadzone zapisy, należy przyjść bezpośrednio na miejsce. Aby wziąć udział w badaniu, nie jest potrzebny żaden dokument.
Badanie słuchu – audiometria tonalna – jest bezbolesne i nieinwazyjne trwa ok. 10-15 minut. Pacjent zakłada słuchawki i kolejno do każdego z uszu (nie do obu jednocześnie) są wysyłane dźwięki o różnym natężeniu. Zadaniem pacjenta jest naciskanie przycisku w momencie, gdy usłyszy dźwięk. Badanie pozwala na wstępne określenie charakteru i głębokości niedosłuchu. Wynik badania audiometrii tonalnej jest podstawą do ewentualnej dalszej diagnostyki w gabinecie SŁUCHMED.


„Koperta życia” również dla mieszkańców miasta!
Niezmiernie nam miło poinformować Państwa, że miasto podpisało porozumienie dotyczące programu polityki zdrowotnej dla seniorów z terenu powiatu nowosolskiego na lata 2020-2021 „Koperta życia – twoje zdrowie, twoje życie”. W ramach programu, mieszkańcy otrzymają pakiety, w których m.in. będzie znajdować się koperta życia. Na specjalnie przygotowanych kopertach należy umieścić najważniejsze informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym numeru pesel. Powyższe koperty należy przechowywać w lodówce, na którą z kolei powinna być przyklejona naklejka informująca o tym, że w lodówce znajduje się koperta życia. W przypadku przyjazdu pogotowia, lekarz/ratownik medyczny dzięki kopercie życia ma podstawowe dane o stanie zdrowia poszkodowanego oraz przede wszystkim wie, czy taka osoba nie jest np. uczulona na dane grupy leków. Dbając o to, żeby w karcie znalazły się rzetelne dane, kopertę podpisuje pacjent oraz lekarz rodzinny, ponadto karta powinna być aktualizowana w przypadku np. zmiany stanu zdrowia, czy zmiany przyjmowanych leków.
Program skierowany jest do:
- osób w wieku 60 lat i powyżej
- osób z chorobami przewlekłymi,
- osób mających problemy ze zdrowiem,
- niepełnosprawnych,
- samotnych.
W celu uzyskania pakiety „Koperta życia” należy pobrać i wypełnić wniosek, który jest dostępny przy głównym wejściu do Urzędu Miejskiego przy ul. Piłsudskiego 12 w Nowej Soli a następnie wrzucić go do skrzynki podawczej, stojącej przed Urzędem. Program zakłada 141 pakietów dla mieszkańców naszego miasta, w związku z czym o przyznaniu kopert decyduje kolejność zgłoszeń (wnioski niepełne, bez danych kontaktowych, bez podpisanych oświadczeń, nie będą brane pod uwagę). Po złożeniu kompletnego wniosku, Urzędnik skontaktuje się telefonicznie celem ustalenia dogodnego terminu wydania pakietu. W przypadku pytań można kontaktować się z pracownikiem Urzędu pod numerem telefonu 68 459 03 05.
Program finansowany jest w całości ze środków własnych Powiatu Nowosolskiego.


1 grudnia Światowy Dzień AIDS
Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia przypina Czerwoną Kokardkę. W tym roku hasło Rock Red Ribbon (w wolnym przekładzie przypnij, noś Czerwoną Kokardkę) wzmacnia przekaz, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi. Popularyzując symbol Czerwonej Kokardki podkreślamy jej znaczenie i symbolikę.
Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.
W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność (Global solidarity, shared responsibility).
Podczas, gdy uwaga całego świata skupiła się na pokonaniu pandemii COVID-19, hasło to nabrało szczególnego znaczenia. Globalna solidarność i wspólna odpowiedzialność skłaniają nas do spojrzenia na działania podjęte w celu zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na nowo. Inwestycje zmierzające do zapewnienia leczenia i opieki osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS, poczynione w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, wzmocniły systemy opieki zdrowotnej w tej dziedzinie i wspierają reakcję na COVID-19.
Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.
W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia (nie zna swojego statusu serologicznego) i może nieświadomie zakażać innych. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2019 r. zakażenie stwierdzono u 25 544 osób.
Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.
Na koniec października 2020 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.
Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/osobami bliskimi.
Źródło: https://aids.gov.pl/na-strone-glowna/ett2020-2/


Dnia 13 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Niewidomych.
Celem obchodów jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu problematyki osób niewidomych i niedowidzących.
Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości. Utrata wzroku jest traumatycznym przeżyciem dla każdego człowieka, często takie osoby czują się zagubione i wykluczone, nie mają wiedzy gdzie mogą uzyskać pomoc a procedury urzędowe często przerażają już i tak wystraszonego człowieka. W Nowej Soli istnieje stowarzyszenie, które pomaga osobom niewidomym i niedowidzącym. Polski Związek Niewidomych Koło Nowa Sól, udziela wsparcia w zakresie wyjścia z samoizolacji, informacji i pomocy dotyczących programów dotowanych (PFRON), przekazywania sprzętu specjalistycznego, pomocy w sprawach urzędowych a także integracji osób niewidomych i niedowidzących.
Poniżej misja Polskiego Związku Niewidomych:
„Tracisz wzrok u nas uzyskasz pomoc.Jesteśmy organizacją kompetentną dzięki której możesz osiągnąć samodzielność i aktywność życiową, zrealizować potrzeby społeczne i zawodowe.Pomagamy niewidomym i słabowidzącym oraz ich bliskim w adaptacji do nowych warunków życia na terenie całego kraju. Udzielamy porad i informacji. Zapewniamy odnalezienie sensu życia poprzez wsparcie psychologiczne w procesie rehabilitacji i integracji. Realizujemy indywidualne i grupowe szkolenia. Wyznaczamy standardy funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących w Polsce. Zmieniamy postrzeganie poprzez edukację społeczną. Integrujemy środowisko i jesteśmy jego rzecznikiem”.
W przypadku zaistnienia potrzeby, warto skorzystać w pomocy oferowanej przez PZN Koło Nowa Sól, do czego gorąco zachęcamy!


Niezbędne kontakty do szpitala
Klikając w poniższy link można uzyskać dostęp do wszystkich danych teleadresowych nowosolskiego szpitala, a także apteki czynnej całodobowo i informacji na temat bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia.