Sprawy społeczne

Zdrowie

Zapraszamy do skorzystania z darmowych badań mammograficznych

W sobotę 18 stycznia na placu przy Zespole Szkół „Spożywczak” ul. Wojska Polskiego 106 w Nowej Soli przeprowadzone będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w ramach Populacyjnego „Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”.

Badania te refundowane są przez NFZ dla wszystkich kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały robionej mammografii (do badania nie potrzeba skierowania).

Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 61 222 37 00 oraz 58 325 76 02 bądź poprzez stronę internetową https://rejestracja.largo-mammografia.pl/

W dniu 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W związku z tym, przypominamy Państwu jak ważna jest profilaktyka cukrzycy oraz jakie działania należy podjąć.

Cukrzyca stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób, a przewiduje się, że do 2030 roku co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą. Występują cztery typy cukrzycy. Najczęstszą jest cukrzyca typu 2, która wynika między innymi z prowadzonego stylu życia.

Plan diety na 3 dni

Dane NFZ wskazują, że w Polsce w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób (czteroletnia chorobowość rejestrowana na podstawie danych o zrealizowanych świadczeniach), a w 2022 roku liczba ta wzrosła do 3,11 mln. Koszt świadczeń, wyrobów medycznych i leków stosowanych w cukrzycy wyniósł w 2022 roku ok. 2,5 mld zł (1,9 mld w 2018 roku).

W ramach Światowego Dnia Cukrzycy, 14 listopada 2024 r. w Magazynie Solnym w Nowej Soli odbyło się spotkanie z psychoterapeutą z Zielonej Góry, Panem Zbigniewem Kamratem oraz z osobami chorującymi na cukrzycę typu II i I, ich członkami rodziny i opiekunami. Spotkanie organizowane było przez Fundację Panopticum w ramach projektu „Porozmawiajmy o cukrzycy” współfinansowanego w ramach budżetu Gminy Nowa Sól – Miasto na rok 2024. Poruszane były tematy stresu, odpoczynku i ogólnego zdrowia psychicznego w rozumieniu holistycznym.

Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV dla dziewcząt z powiatu nowosolskiego

Powiat Nowosolski przystąpił do realizacji programu polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt z rocznika 2010 (po ukończeniu 14 r.ż.) zamieszkałych na terenie powiatu nowosolskiego na rok 2024.

Głównym celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na nowotwory wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego poprzez przeprowadzenie edukacji zdrowotnej oraz wykonanie szczepień ochronnych przeciw HPV.

Informacja pod numerem telefonu 800 805 100.

Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV również w szkole

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne są dla osób po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Zachęcamy do szczepienia dzieci przeciw HPV. Dziś możemy ocalić przed groźnymi chorobami nasze dzieci.

Uwaga! Od dnia 1 września 2024 r. szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego można wykonać również w szkole! Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV należy zapytać o dostępność szczepienia w swojej szkole lub umówić wizytę w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Szkoła, która chce skorzystać z możliwości szczepień w swojej placówce powinna zgłosić zapotrzebowanie do wybranej przez siebie przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Konferencja z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Już dziś zapraszamy Państwa na otwartą Konferencję poświęconą zdrowiu psychicznemu pt. „W obliczu stresu”, która odbędzie się 28 października 2024 r. w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Kasprowicza 12 w Nowej Soli w godzinach 9:00 – 12:30.

Program konferencji:

9:00 – Otwarcie Konferencji.

9:10 – “Zanim wszystko rzucisz i wyjedziesz w Bieszczady” – syndromy wypalenia zawodowego, a codzienny self-care.
Prowadząca: Natalia Walewska-Wojciechowska – Coach w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Psychoedukatorka.

10:10 – Przerwa kawowa.

10:35 – “Po wielkiej wodzie… czyli co powódź pozostawiła w naszych głowach” – Stres związany z katastrofą powodzi i jego zupełnie niekonieczne, choć możliwe, konsekwencje.
Prowadzący: Robert Piela – psycholog, psychoterapeuta, trener kompetencji psychospołecznych.

11:35 – Panel dyskusyjny: “Jak radzić sobie ze stresem pracując w szkole? – doświadczenia własne.”
Moderator panelu: Paweł Juckiewicz – Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Nowej Soli.
Uczestnicy panelu: przedstawiciele nowosolskich szkół.

12:20 – Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Konferencja ma charakter otwarty, nie prowadzimy zapisów, wystarczy przyjść.
Pamiętajmy, że o rzeczach ważnych trzeba rozmawiać!

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Przypominamy, że w sezonie 2024/2025 dostępne są bezpłatne szczepionki przeciw grypie dla dzieci, seniorów 65+ oraz kobiet w ciąży i połogu.

Aby skorzystać z darmowego szczepienia należy:

  • przejść badanie kwalifikacyjne
  • uzyskać receptę na refundowaną szczepionkę
  • wykupić szczepionkę w aptece
  • zgłosić się na szczepienie do wybranej placówki POZ lub w przypadku osób dorosłych do apteki (w Nowej Soli oprócz placówek POZ – apteka ZIKO przy ul. Staszica 6/11 wykonuje szczepienia dla osób dorosłych)
  • wykonanie szczepienia powinno być odnotowane w elektronicznej Karcie Szczepień.

Objawy grypy to kaszel, ból gardła, katar, wysoka gorączka powyżej 38ºC, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy, ból w klatce piersiowej, złe samopoczucie, brak łaknienia, nudności i wymioty.

Pamiętajmy, że szczepienie przeciw grypie nie chroni w 100 procentach przed zachorowaniem, ale dzięki niemu, w przypadku wystąpienia choroby, jej przebieg będzie łagodniejszy.

Szkolenie „Jak zapobiegać samobójstwom?”

Szanowni Państwo,

Mieszkańcy Nowej Soli,

Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Nowej Soli z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom w dniu 10 września 2024 r. organizuje szkolenie pn. „Jak zapobiegać samobójstwom?”, podczas którego uzyskają Państwo wiedzę na temat zagadnień dotyczących samobójstw, jego przyczyn oraz prewencji zachowań suicydalnych.

Zapraszamy Państwa we wtorek, 10 września 2024 r. w godzinach 11:00 – 14:00 w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Kasprowicza 12, sala konferencyjna.

Zapisy pod numerem telefonu 068/ 459 03 27.

Zapraszamy!

plakat

Wyniki konkursu „9 miesięcy pełnych miłości – edycja 2024”

Szanowni Państwo,

nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu „9 miesięcy pełnych miłości – edycja 2024”

dziękujemy Wam za tak duże zainteresowanie oraz udział w konkursie w ramach kampanii Ciąża bez alkoholu organizowanego przez Urząd Miasta Nowa Sól Wydział Spraw Społecznych

Jury, które obradowało w dniu 20 sierpnia 2024 r. przyznało:

Pani Karolinie Fiałkowskiej (I miejsce) – która otrzymuje bon do sklepu Wszystko dla dziecka na kwotę 500zł, sesję zdjęciową od Aneta Pater Photography (do wyboru ciążowa, noworodkowa, rodzinna lub lifestylowa) wraz z make up od Anny Opłotnej,
Pani Natalii Słońskiej (II miejsce) – która otrzymuje sesję zdjęciową od Aneta Pater Photography (do wyboru ciążowa, noworodkowa, rodzinna lub lifestylowa) wraz z make up od Anny Opłotnej,
Pani Magdalenie Kubiak (III miejsce) – która otrzymuje sesję zdjęciową od Aneta Pater Photography (do wyboru ciążowa, noworodkowa, rodzinna lub lifestylowa).

Dziękujemy również za udział w konkursie:

Agacie Noweta,
Lidii Kuzemczak i jej synkowi Julianowi,
Klaudii Rynkiewicz,
Aleksandrze Nowak i jej mężowi Dawidowi,
Katarzynie Szulik,
Ewie Pietroniec i jej mężowi Jackowi,
Patrycji Łuszczyńskiej,
Magdalenie Jaskulskiej i jej synkowi Franciszkowi,
Natalii Zalewskiej.

Szanowne Panie,

wszystkie uczestniczki konkursu zapraszamy w dniu 25 sierpnia (niedziela) 2024 r. do Parku Krasnala, na godzinę 14.00 gdzie podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki wręczymy nagrody główne i nagrody niespodzianki ufundowane przez sklep Wszystko dla dziecka!

Do zobaczenia!

[zdjęcie P. Karoliny Fiałkowskiej]

9 miesięcy czekam na Ciebie maluszku: teraz spokojnie mieszkasz w moim brzuszku.

Lecą nam pory roku, tygodnie, dni i godziny – niedługo razem w objęciach je wszystkie spędzimy.

Dbać o zdrowie to teraz najistotniejsza sprawa – wizyty, suplementacja i ruch to podstawa.

Wspominać chyba nie trzeba, że należy odstawić wszelkie używki – teraz nie ma mowy na takie rozrywki. 

Na co dzień to rzecz bardzo niezdrowa, a w szczególności w ciąży, o której mowa.

Dziecko to istota na którą wpływ ma mama, musi być więc zdrowa i zadbana.

Zespół FAS, poronienie, niska waga, uszkodzenia mózgu czy wady serca – na takie straszne rzeczy nie ma tu miejsca.

Bycie mamą to przywilej, nie warto popsuć tego w jedną chwilę.

Maleństwo te kocha Cię od samego początku, więc trzeba być wobec niego w porządku i odwdzięczyć się tym samym,

Pamiętajcie więc drogie mamy: te parę miesięcy to chwile wyjątkowe, bądźmy więc świadome, rozważne i zdrowe.

[zdjęcie P. Natalii Słońskiej]

Chociaż jeszcze Cię nie znam, już wiem że najmocniej Cię kocham.

Dla Ciebie jestem gotowa zrobić wszystko, byś był przy mnie blisko. Zdrowy, piękny, kochany. Tak bardzo przez nas wyczekiwany.

Gdy już wiedziałam, że za 9 miesięcy urodzę mój skarb największy, Alkohol od razu stał się mym wrogiem, bo wiem jak bardzo mógłby zaszkodzić Tobie.

Kochać Cię to największe szczęście i wszyscy to wiedzą na świecie i w każdym małym mieście. Alkohol w ciąży to największy wróg, może wyrządzić Ci wiele szkód.

Życie bywa trudne i skomplikowane i nie chcę Tobie dokładać problemów wcale. Dlatego wiedząc, że mam Cię pod mym sercem, alkoholu odmawiam najprędzej.

Świadomie wybieram trzeźwe ciąży przeżycie, bo chcę byś miał zdrowe, piękne i długie życie.

Ty też wybierz mądrze, by Tobie i dziecku żyło się dobrze!

Żarty na bok, czas na powagę, mama musi mieć wielką odwagę. Czas nadejdzie najpiękniejszy gdy się pojawi skarb największy.

[zdjęcie P. Magdaleny Kubiak]

Witam serdecznie, jestem mamą, prawie 3 letniego synka i teraz jestem ponownie w ciąży. Świadomie wybieram nie picie alkoholu, robiąc to dla siebie i maluszka. Starając się o dziecko, myśli się tylko o tym, żeby ten mały człowieczek, przyszedł na świat zdrowy, nic innego się nie liczy. Na dalszy plan schodzi płeć, kolor włosów lub oczu. Zależy Nam Rodzicom na tym, aby ta mała Kruszynka była szczęśliwa i miała wspaniałe dzieciństwo. Nie mogłabym świadomie, skrzywdzić tego jeszcze nie narodzonego maleństwa. Wiedząc, że jakakolwiek nawet najmniejsza ilość alkoholu, mogłaby negatywnie wpłynąć na jego rozwój i mu zaszkodzić. Wiem, że z dnia na dzień, dzidziuś się rozwija i nabiera nowych cech. Pragnę zapewnić mu, jak najlepszy rozwój już w brzuszku.

Nie zmienię mojego wyboru, jestem go pewna.

Konkurs dla kobiet w ciąży
Urząd Miejski w Nowej Soli serdecznie zaprasza mieszkanki Nowej Soli oraz całego Powiatu Nowosolskiego do wzięcia udziału w konkursie dedykowanego kobietom w ciąży.
Konkurs „9 miesięcy pełnych miłości – edycja 2024” jest corocznym wydarzeniem, który ma na celu upowszechnienie wiedzy o szkodliwych skutkach picia alkoholu podczas ciąży z uwzględnieniem Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) oraz związany jest z obchodzonym dnia 9 września Światowym Dniem FAS.
Aby wziąć udział należy:
wykonać zdjęcie z dłońmi ułożonymi w kształcie serca na brzuszku,
zapoznać się z regulaminem konkursu,
wypełnić formularz zgłoszeniowy,
odpowiedzieć na pytanie konkursowe: „dlaczego wybieram 9 miesięcy bez alkoholu?”,
przesłać wypełniony formularz wraz ze zdjęciem na adres e-mail zdrowie@nowasol.pl lub dostarczyć w formie tradycyjnej do siedziby Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, pok. 109.

Na uczestniczki czekają wspaniałe nagrody:
I miejsce – bon na kwotę 500 zł do sklepu Wszystko dla dziecka w Nowej Soli, sesja fotograficzna od Aneta Pater Photography wraz z makijażem od Make Up & Lashes Anna Opłotna.
II miejsce – sesja fotograficzna od Aneta Pater Photography wraz z makijażem od Make Up & Lashes Anna Opłotna .
III miejsce – sesja fotograficzna od Aneta Pater Photography.
Na każdą z uczestniczek czekają niespodzianki od głównego partnera konkursu – nowosolska firma Wszystko dla dziecka prowadząca na terenie miasta dwa sklepy przy ul. 1 Maja 3 oraz przy ul. Głowackiego 10.

Regulamin konkursu jak i formularz zgłoszeniowy są dostępne pod artykułem oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego, pok. 109.
Na Wasze zgłoszenia czekamy od dnia 17 czerwca do 16 sierpnia 2024 r. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki w dniu 25 sierpnia 2024 r. w Parku Krasnala w Nowej Soli (Wiata Piknikowa).

Regulamin konkursu
Załączniki do konkursu

14 czerwca – Światowy Dzień Krwiodawcy 2024

Każdego dnia tysiące pacjentów na całym świecie zmagają się z chorobami, wypadkami czy operacjami, w wyniku których pilnie potrzebują transfuzji krwi. Żaden naukowiec jeszcze nie wpadł na pomysł, jak wytworzyć syntetyczną, działającą krew: tylko donacja może sprawić, że potrzebujący ludzie będą mieli szansę na wyzdrowienie.
Każda osoba, która ma między 18 a 65 lat, jest w dobrej kondycji zdrowotnej, nie ma przeciwwskazań medycznych i spełnia pozostałe wymagania, może zostać dawcą krwi. Proces ten jest zupełnie neutralny dla naszego zdrowia, a wiedza, że uczyniliśmy coś dobrego, pozytywnie wpływa na naszą psychikę.
Zachęcamy do odnalezienia najbliższego punktu poboru krwi i wsparcia potrzebujących, a w szczególności namawiamy do donacji osoby, których grupa krwi to 0 Rh-.

Jak przygotować się do oddania krwi?
Przed zostaniem krwiodawcą, powinieneś sprawdzić czy nie masz stałych lub czasowych przeciwwskazań do oddawania krwi. Jeśli zamierzasz oddać krew pierwszy raz, zapoznaj się z ankietą dla kandydata na dawcę.

Ile krwi pobiera się podczas donacji?
W przypadku jednorazowego oddania krwi pobiera się 450 ml, czyli pełną jednostkę.
Jeżeli decydujesz się na oddanie osocza, maksymalna ilość ustalana jest na podstawie płci, wzrostu i masy ciała. To około 10 ml na każdy kilogram masy ciała, jednak nie więcej niż 650 ml. Pobranie większej ilości niesie ze sobą konieczność uzupełnienia objętości krwi krążącej.

Bezpłatne badania prenatalne bez ograniczeń wiekowych

Od czerwca 2024 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, które informuje o tym, że każda kobieta będąca w ciąży bez względu na swój wiek może wykonać bezpłatne badania prenatalne. Jest to element pakietu dla kobiet „Świadoma, bezpieczna ja”.
Badania te pozwalają wcześnie wykryć wady płodu oraz rozpocząć ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży i rozpocząć leczenie jeszcze w okresie płodowym.
Przypominamy, iż dotychczas z bezpłatnych badań prenatalnych mogły skorzystać jedynie ciężarne kobiety od 35 roku życia.
Skierowanie na badania wystawia lekarz – należy się udać do poradni ginekologiczno-położniczej. Badania powinno się wykonać:
na etapie poradnictwo i badania biochemiczne – pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży,
na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych:
w I trymestrze – pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży,
w II trymestrze – pomiędzy 18 a 22 tygodniem i 6 dniem ciąży.
Więcej informacji pod linkiem – Ministerstwo Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/badania-prenatalne-bez-ograniczen-wiekowych

31 maja – Światowy Dzień bez Papierosa
31 maja obchodzony jest Dzień bez Papierosa – z tej okazji 27 maja 2024 r. przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowej Soli informowaliśmy mieszkańców Nowej Soli o szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych.
Pamiętajmy, że wdychanie dymu tytoniowego przez biernych palaczy jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, gdyż strumień dymu tytoniowego zawiera do 15 razy więcej tlenku węgla i do 2 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy – dbajmy o siebie nawzajem!
Dziękujemy za pomoc w szerzeniu wiedzy uczniom ze szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącemu im. K.K. Baczyńskiego, Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych nr 2, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego CKZiU „Elektryk” oraz Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Nowej Soli

Społeczna Fala w mieście Nowa Sól nabiera rozpędu i przyłącza się do kampanii „Razem Przeciw Depresji” z Radiem Eska

Zastanawiając się jak można dotrzeć z działaniami do młodzieży, zdecydowaliśmy się wejść we współpracę z Radiem Eska, które jest znane młodzieży nie tylko z audycji radiowych, ale również z telewizji i mediów społecznościowych.
Kampania ma na celu wsparcie osób w kryzysie emocjonalnym oraz poszerzenie wiedzy na temat depresji wśród mieszkańców.
W ramach projektu szkoły zlokalizowane na terenie Miasta Nowa Sól, otrzymały bezpłatnie materiał pomocniczy do przeprowadzenia lekcji wychowawczych wśród uczniów klas 7-8 oraz uczniów szkół średnich, w oparciu o interaktywny film, na temat depresji.
Powstała również strona, która jest dedykowana specjalnie dla miasta Nowa Sól https://www.eska.pl/razemprzeciwdepresjimiastonowasol/ i na której to właśnie znajduje się interaktywny film, z którego mogą korzystać wszyscy zainteresowani, ale również podcasty prowadzone przez psychologa, psychotraumatologa Panią Maję Pisarek, wywiady z ambasadorami kampanii oraz artykuły dotyczące problematyki depresji.
Przypominamy również, że osoby z depresją lub w kryzysie emocjonalnym mogą skorzystać w mieście Nowa Sól z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Utworzyliśmy również w tym roku pierwszą grupę wsparcia dla osób z depresją. Informację gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc znajdą Państwo poniżej:
1.PsychoCentrum, ul. Wrocławska 2, tel. 790 470 505 – placówka oferuje konsultacje dla osób przejawiających zachowania samobójcze lub/i autodestrukcyjne i ich rodzin (dla dzieci od 7 roku życia, młodzieży i osób dorosłych) oraz dla osób będących w kryzysie po stracie osoby bliskiej w wyniku samobójstwa, a także od stycznia b.r. placówka prowadzi grupę wsparcia dla osób z depresją,
2.Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Psychiatrycznej „Relacja”, ul. Wojska Polskiego 37, tel. 669 132 411 – placówka oferuje pomoc psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną w ramach kontraktu z NFZ,
3.Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży OPiPP „Relacja”, ul. Kupiecka 17, tel. 506 925 154 – placówka oferuje pomoc psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną w ramach kontraktu z NFZ,
4.Fundacja na rzecz rodziny i rozwoju osobistego, ul. Zielonogórska 63 C, tel. 501 232 578 –placówka udziela bezpłatnej pomocy psychologicznej i terapeutycznej w zależności od pozyskanych środków.
Nie czekaj! Sięgnij po pomoc.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji

Tego dnia w roku 1966 miał miejsce pierwszy udany przeszczep nerki przeprowadzony w Warszawie. Uroczystości i wydarzenia Dnia Donacji i Transplantacji promują i wzmacniają poparcie dla świadomego i altruistycznego dawstwa narządów i tkanek do przeszczepienia, promują wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej oraz wzmacniają solidarność z chorymi oczekującymi na przeszczep.

Potrzeby zdrowotne w zakresie leczenia przeszczepieniem narządu (także tkanek i komórek) są duże. Na krajowej liście oczekujących na przeszczep stale rejestrowani są nowi biorcy. Tendencja jest wzrostowa, także z powodu niskiej zgłaszalności potencjalnych dawców narządów.

W związku z powyższym do końca lutego br., będzie można odebrać w Urzędzie Miejskim (pokój 118), Oświadczenie Woli Dawcy Narządów (ilość oświadczeń jest ograniczona!). Każda osoba dorosła podpisująca takie oświadczenie, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.

Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować!

Zapraszamy zatem mieszkańców miasta do pobierania oświadczenia, poinformowania najbliższych o swojej decyzji i noszenia go przy sobie w portfelu.

Oświadczenie można pobrać również w wersji elektronicznej do samodzielnego wydruku ze strony: http://www.poltransplant.pl/Download/ow_form_2010.pdf

2024 Dzień Transplantologa pismo

20-26 stycznia Europejskim Tygodniem Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Rak szyjki macicy jest w skali świata czwartym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet. Rocznie zapada na niego około 570 tysięcy kobiet, z których około 60% umiera. Wczesny rak zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne, co najmniej co 3 lata, wykonywanie badania cytologicznego. Szczepienie przeciwko HPV zmniejsza ryzyko infekcji wirusem o ponad 75%. Każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę raka szyjki macicy, połowa z nich przegrywa walkę
z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia. Według najnowszego raportu GUS 13% Polek nigdy nie wykonywało cytologii.
Czas zmienić te przykre statystyki zgłaszając się na badania w ramach Programu Profilaktyki raka szyjki macicy. Pamiętajmy – rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium rozwoju daje 99,9% szans na wyleczenie. Cytologia jest badaniem bezbolesnym, a wizyta w gabinecie trwa zaledwie 15 min.
Badania cytologiczne wykonuje się:
co 36 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat
co 12 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat obciążonych czynnikami ryzyka ( zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV- typem wysokiego
ryzyka
źródło: https://www.gov.pl/web/psse-grudziadz/20—26-stycznia-2024r-obchodzimy-europejski-tydzien-walki-z-rakiem-szyjki-macicy. Z Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (bezpłatnej cytologii) można skorzystać w Nowej Soli w poniższych placówkach:
NZOZ „Ars Medica Bis”, ul. 1 Maja 30, tel. 68 356 35 67
Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ Nowa Sól, ul. Chałubińskiego 1, tel. 68 388 21 00, 68 356 18 36, 68 451 10 18
*dane pochodzą z Narodowego Fundusz Zdrowia – Lubuski Oddział Wojewódzki.
Nie czekaj – zrób cytologię!

Od stycznia rusza grupa wsparcia dla osób z depresją

Spotkania przeznaczone są dla dorosłych mieszkańców miasta Nowa Sól, u których zdiagnozowano depresję. Spotkania mają na celu wsparcie osób w kryzysie, ale również naukę umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych czy przyjrzenie się depresji od strony objawów, możliwości leczenia itp. Grupa będzie pracować pod opieką psychologa.
Spotkania odbywać się będą w co drugą sobotę od godziny 15:00 do godziny 17:00 w siedzibie PsychoCentrum przy ul. Wrocławskiej 2, 67-100 Nowa Sól. Zapisy telefoniczne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 13:00 pod nr tel. 790 470 505.
Grupa liczy tylko 10 osób więc decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które niedostaną się na zajęcia w pierwszym naborze, zostaną wpisane na listę rezerwową i poinformowane o możliwości uczestnictwa w grupie jeśli zwolni się miejsce. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 13 stycznia br.
Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Nowa Sól – Miasto na 2024 rok.

Informujemy, że w roku 2024 nastąpi zmiana terminów konsultacji psychologicznych dla osób przejawiających zachowania samobójcze lub/i autodestrukcyjne i ich rodzin (dla dzieci od 7 roku życia, młodzieży i osób dorosłych) oraz dla osób będących w kryzysie po stracie osoby bliskiej w wyniku samobójstwa.
Konsultacje odbywać się będą w każdą sobotę od godziny 12:00 do godziny 14:00 w siedzibie PsychoCentrum przy ul. Wrocławskiej 2, 67-100 Nowa Sól, tel. 790 470 505.
Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Nowa Sól – Miasto na 2024 rok.

Informacje odnoście szczepień przeciwko COVID

Od 6 grudnia 2023 r. każda osoba, która skończyła 12 lat, może zaszczepić się nowym wariant szczepionki przeciw COVID-19. Osoby starsze, z obniżoną odpornością i pracownicy medyczni powinni zaszczepić się kolejną dawką przypominającą.

Dla osób 12+ dostępna jest szczepionka Nuvaxovid (firmy Novavax) zmodyfikowana na podwariant koronawirusa XBB.1.5.

Można ją przyjąć jako kolejną dawkę w rozpoczętym cyklu szczepień po 180 dniach od poprzedniego szczepienia. Osoby do tej pory niezaszczepione otrzymają dwie kolejne dawki w odstępie 3 tygodni.

Kolejną dawkę przypominającą powinny przyjąć zwłaszcza osoby, które:

  • mają co najmniej 60 lat
  • mają obniżoną odporność lub choroby współistniejące, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (dotyczy osób w wieku co najmniej 12 lat)
  • są pracownikami ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Do osób z obniżoną odpornością zaliczani są pacjenci:

  • poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej
  • w trakcie leczenia przeciwnowotworowego
  • po przeszczepach narządowych, przyjmujący leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne
  • mający w ciągu ostatnich 2 lat przeszczep komórek macierzystych
  • z umiarkowanymi lub ciężkimi zespołami pierwotnych niedoborów odporności
  • z zakażeniem wirusem HIV
  • leczeni aktualnie dużymi dawkami kortykosteroidów lub innych leków, które mogą hamować odpowiedź immunologiczną,
  • dializowani przewlekle z powodu niewydolności nerek.

E-skierowanie na szczepienie znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

Jeśli nie masz e-skierowania w systemie, może Ci je wystawić lekarz POZ.

Możesz zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19 na 3 sposoby:

  • przez aplikację mojeIKP: zaloguj się, wejdź w kategorię e-zdrowie, kliknij na skierowanie i wybierz „Umów szczepienie” (na samym dole e-skierowania). 
  • w wybranym punkcie szczepień: przychodni POZ lub aptece.

Punkty szczepień w Nowej Soli:

1.  Przychodnia Lekarska ZDROWIE ul. Kupiecka 1, tel. 683874674

2.  NZOZ „Familia”, ul. Piaskowa 1, tel. 683873032

3.  NZOZ „ZATORZE”, ul. Wojska Polskiego 43, tel. 683877973

  • przez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl:

Jeśli masz ponad 12 lat i aktywne e-skierowanie, nieważne na którą dawkę, to możesz umówić się na podanie nowej szczepionki Nuvaxovid. Musisz tylko w rejestracji online wybrać nową szczepionkę (system może Ci proponować starą, ale możesz to zmienić). Możesz też powiedzieć, że wybierasz tę szczepionkę podczas rozmowy za pośrednictwem infolinii lub w punkcie szczepień.

Przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz wstępnej kwalifikacji do szczepienia, a następnie porozmawiać z lekarzem.

Szczepienia w blisko 90 proc. przypadków chronią przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 lub hospitalizacją.

(źródło: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/nowa-szczepionka-kolejna-dawka)

1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS

Aby uświadomić sobie i innym, że problem AIDS nie zniknął, Polski Czerwony Krzyż Nowa Sól zorganizował Happening przy Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Soli.

Uczniowie z różnych szkół wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Rejonowy Oddział PCK w Nowej Soli „nie daj się AIDS”. Podczas happeningu osoby wyróżnione otrzymały nagrody, które wręczał zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, Pan Jarosław Suski.

Przybyli uczestnicy wspólnie stworzyli czerwoną wstążkę, który jest symbolem wspierania osób chorych na AIDS.

Dziękujemy Rejonowemu Oddziałowi PCK w Nowej Soli za organizację konkursu i happeningu, opiekunom Szkolnych Kół PCK za przybycie z uczniami, a uczniom za chęć wzięcia udziału w naszym konkursie.

„Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży na terenie miasta Nowa Sól” – konferencja z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

26 października odbyła się kolejna konferencja dotycząca zdrowia psychicznego organizowana przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli. W tym roku rozmawialiśmy o „Zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży na terenie miasta Nowa Sól”.

Podczas konferencji mogliśmy posłuchać wielu specjalistów w dziedzinie pracy z dziećmi. Temat bardzo ważny ale i obszerny. Podczas konferencji poruszyliśmy tematy dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży w powiecie nowosolskim oraz w samej Nowej Soli, mówiliśmy także o roli psychologa i pedagoga w szkole, o mocnych i słabych stronach tej pracy, o zasadach komunikacji między nauczycielem i dzieckiem, o możliwościach pomocy dzieciom ale co najważniejsze o roli rodzica jaką odgrywa w korygowaniu u dziecka jego zachowań ryzykownych.

Dziękujemy prelegentom za ich gotowość do wystąpień oraz wszystkim gościom za tak liczne przybycie. Zapraszamy na kolejną konferencję już za rok!

Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży – poradnik dla pracowników szkół i placówek oświatowych oraz rodziców

W miesiącu wrześniu obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Według statystyk WHO co 40 sekund z powodu samobójstwa ginie na świecie jedna osoba. Daje to około 800 tysięcy ofiar na rok, większość z nich to mężczyźni.

W ciągu dekady samobójczą śmiercią umiera około 8 milionów ludzi. W Polsce codziennie odbiera sobie życie około 15 osób, 12 z nich to mężczyźni.

W 2022 roku w Polsce aż 14.520 osób dokonało zamachu samobójczego z czego 5.108 osób zmarło w wyniku samobójstwa, w tym 150 dzieci w wieku 7-19 lat. (www.statystyka.policja.pl).

Urząd Miejski w Nowej Soli wiosną 2023r. zrealizował badania ankietowe wśród dzieci i młodzieży, nowosolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, z których wynika, że 54% przebadanych uczniów myślało kiedykolwiek o samobójstwie. Młodzież poproszono dodatkowo o informację czy kiedykolwiek w życiu podjęła próbę samobójczą. Twierdząco odpowiedziało 14% badanych uczniów.

W związku z realizacją działań na terenie naszego miasta w ramach Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego przekazał publikację do szkół podstawowych na terenie miasta pt. „Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży – poradnik dla pracowników szkół i placówek oświatowych oraz rodziców” a także publikację do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, pt. „Zapobieganie samobójstwom – poradnik dla lekarzy pierwszego kontaktu”.

Informujemy również, że odpowiadając na potrzeby mieszkańców, Wydział Spraw Społecznych uruchomił w styczniu br. bezpłatne konsultacje psychologiczne dla osób z zachowaniami samobójczymi oraz dla osób, które przeżywają żałobę po stracie kogoś bliskiego w wyniku samobójstwa w PsychoCentrum, mieszczącym się przy ul. Wrocławskiej 2 w Nowej Soli.

Konsultacje odbywają się w każdy czwartek miesiąca w godzinach 14:00-16:00.

Wyniki konkursu 9 miesięcy pełnych miłości – edycja 2023

Szanowni Państwo, musimy przyznać, że Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie.

Po pierwsze – w tym roku spłynęła do nas rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu!

Po drugie – wszystkie zdjęcia były przepiękne a opisy przeróżne i ciekawe co nie ułatwiało wyboru.

Jednak po burzliwych obradach komisji konkursowej przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Pani Agnieszka Sąsiadek wygrała bon na 500 zł do sklepu Wszystko dla dziecka sesję zdjęciową u Aneta Pater Photography a wraz z makijażem od AnnaOpłotna MakeUpArtist

II miejsce – Pani Anna Hladii wygrała sesję zdjęciową u Aneta Pater Photography  wraz z makijażem od AnnaOpłotna MakeUpArtist

III miejsce – Pani Aleksandra Kubala wygrała sesję zdjęciową od Aneta Pater Photography

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród w dniu 27 sierpnia 2023r. do Parku Krasnala (wiata piknikowa/drewniana) o godz. 15:30 podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki.

Jednocześnie zaznaczamy, że wszystkie Panie biorące udział w konkursie otrzymają nagrody za udział w konkursie, które również będą wręczane o godzinie 15:30 podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki.

I miejsce Agnieszka Sąsiadek:

„Dwie cienkie kreski, jedno badanie. Jestem nareszcie w cudownym stanie! Tak wyczekane i wymarzone, pod sercem bezpiecznie już ułożone. Moje dzieciaczki. Moje natchnienie. Moja nadzieja i marzeń spełnienie. Dziewięć miesięcy pełnych radości, nie trzeba wyrzeczeń – mam ogrom miłości. Fruwam nad ziemią, mam błogi stan, wszystko najlepsze – ja mama im dam. Trzeźwość, piosenki, ciążowe poduszki, jesteście bezpieczne me słodkie maluszki. Wybieram zdrowie, nie piję wcale. Wciąż dbam o siebie, wciąż się wami chwalę, bo gdy rośniecie, my z tatą czekamy, o bezpieczeństwo wasze wciąż dbamy. Nieważny alkohol, imprezy zapomniane. Dostaniecie życie – szczęściem przez nas słane. Mama wybiera – spokój i zdrowie. Co to jest używka – żadne z was się nie dowie. Mama bardzo kocha i dba należycie. Teraz się wyśpijcie – czeka na was życie. Pełne jest radości, lecz problemów też. Nie pij nigdy w ciąży, przykład ze mnie bierz”.

II miejsce Anna Hladii:

„Poczęte dziecko to cud. Nie ważne czy to pierwsza ciąża czy kolejna. Już od momentu pojawienia się dwóch kresek na teście, postanowiłam jeszcze bardziej zadbać o siebie. Od samego początku chcę aby moje dzieciątko dostawało wszystko co najlepsze. Zdrowe odżywianie, witaminy, badania – ogólne dbanie o siebie. To przecież dzięki mnie, maleństwo dostaje to co najlepsze. Alkohol owszem jest dla ludzi, ale każda z nas powinna wiedzieć jakie konsekwencje może za sobą ponieść już najmniejsza ilość alkoholu we krwi. Coraz częściej i głośniej mówi się o FAS – płodowym zespole alkoholowym. Nie chcę aby moje dziecko przez moje zachcianki urodziło się chore. Nie po to chodzi się do lekarza, robi mnóstwo badań aby przez głupotę własną skazać je na późniejsze problemy. Toksyczny wpływ alkoholu to nie tylko zaburzenia neurologiczne, które można ukryć ale też w wyglądzie. Nie chcę aby moje maleństwo przeze mnie było kiedyś wyśmiewane przez dzieci w przedszkolu, nie chcę aby cierpiało. Zniekształcona twarz może doprowadzić do przykrych sytuacji. Nie chcę sobie nawet wyobrażać takich sytuacji. Chcę aby moje maleństwo miało szczęśliwe dzieciństwo a później dorosłość. Aby nie musiało biegać po lekarzach. Jeśli dzięki niepiciu alkoholu przez 9 miesięcy ciąży można temu zapobiec to trzeba to zrobić. Alkoholowi mówimy stanowcze NIE! Podkreślamy za to „Kocham Cię”. Rośnij zdrowo szkrabie!”

III miejsce Aleksandra Kubala

„9 miesięcy bez alkoholu jest dla mnie wyborem oczywistym i jedynym właściwym. Podejmując decyzję o ciąży miałam świadomość dogodności oraz niedogodności z nią związanych. Mam świadomość, że w dużej mierze od moich decyzji zależy życie i zdrowie niewinnego maleństwa, które noszę pod sercem i nie wybaczyłabym sobie, że przez własną głupotę i chwilę przyjemności zaszkodziłabym swojemu dziecku. Usłyszenie bicia serduszka czy też pierwsze ruchy i kopnięcia zapewniają niewyobrażalnie lepsze doznania niż alkohol lub inne używki. Od zaledwie 9 moich miesięcy bez alkoholu zależy całe życie mojego nienarodzonego jeszcze maleństwa. Prowadząc samochód nie piję, będąc w ciąży też nie pije. 9 miesięcy bez alkoholu to jest nic. Większym wyzwaniem jest jedzenie jajek na twardo. Okres ciąży jest tak pięknym czasem, że nie trzeba go dodatkowo ubarwiać procentami”.

Miasto Nowa Sól pozyskało dotację na realizację Programu Polityki Zdrowotnej

Nowa Sól jedną z 9 gmin w województwie lubuskim, która będzie realizować współfinansowany ze środków samorządu województwa program szczepień przeciwko grypie dla seniorów!

W naszym mieście już trzeci rok z rzędu realizowany jest Program Polityki Zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej jako profilaktyki zachorowań w populacji osób w wieku 65 lat i więcej.

15 czerwca 2023 r. Prezydent Miasta Jacek Milewski na zaproszenie Pani Marszałek Elżbiety Polak, podczas konferencji prasowej, organizowanej w Urzędzie Marszałkowskim, podpisał umowę z Województwem Lubuskim, na dofinansowanie Programu Polityki Zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie. Gmina Nowa Sól – Miasto otrzymała dotację w kwocie 46.000 zł na realizację programu w 2023 roku. Łącznie z zaplanowanymi środkami z budżetu miasta, na program zostanie przeznaczone 92.000 zł, co pozwoli na zaszczepienie 865 seniorów z terenu miasta Nowa Sól, w wieku 65-74 lat.

Następnym etapem jest ogłoszenie konkursu na realizatora Programu Polityki Zdrowotnej, który zaplanowany jest w okresie wakacyjnym. Po wyłonieniu realizatora PPZ, ruszy promocja szczepień, które zaplanowane są od września br.

31 maja odbył się happening z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu

Młodzież, która uczestniczyła w happeningu promowała wśród mieszkańców Nowej Soli zdrowy styl życia, zachęcając przy tym do rzucenia palenia papierosów.

Dziękujemy, że byliście z Nami LO im KK Baczyńskiego w Nowej Soli , Nitki – ZSP nr 2 , Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego CKZiU „Elektryk” Nowa Sól oraz Spożywczak- ZSP nr 4 w Nowej Sol

Organizatorami happeningu była PSSE Nowa Sól oraz Na społecznej fali Nowa Sól

Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka w Nowosolskich Szkołach Podstawowych

Gmina Nowa Sól – Miasto na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Gastroenerologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Celem powyższego programu jest rozszerzenie prowadzonej powszechnie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia poprzez wprowadzenie zajęć o zdrowiu w Szkołach Podstawowych. Do udziału w programie zgłosiły się wszystkie Szkoły Podstawowe na ternie miasta, w związku z czym programem zostaną objęci wszyscy uczniowie klas VII i VIII. Program jest realizowany w maju i w czerwcu br. Po skończonych zajęciach uczniowie będą znać złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętności samobadania skóry czy różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie ABCDE („czerniakowe abecadło”). Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przełoży się na rozsądne korzystanie z promieni słonecznych podczas zbliżających się wakacji wśród uczestników programu.

Kolejny Nowosolski Piknik Zdrowia za nami

W niedzielę 21 maja Urząd Miejski w Nowej Soli zorganizował kolejną edycję Pikniku Zdrowia, który odbył się na terenie Centrum Aktywności Społecznej.

Cykliczne organizowany Pikniki Zdrowia to przede wszystkim okazja do zadbania o swoje zdrowie dzięki bezpłatnym badaniom i konsultacjom ze specjalistami, ale również do wspólnej integracji i zabawy naszych mieszkańców.

Słoneczna pogoda, którą specjalnie zamówiliśmy na ten dzień, przyciągnęła na to wydarzenie setki mieszkańców. Na najmłodszych czekało wiele konkursów, aktywności fizycznej i niespodzianek, a dla dorosłych konsultacje, pogadanki i konkurencje zadaniowe.

Należy przyznać, że wystawcy z roku na rok zaskakują nas swoimi pomysłami i zapewniają coraz to lepsze atrakcje dla naszych mieszkańców, co z kolei przekłada się na rosnącą popularność Nowosolskiego Pikniku Zdrowia. 

Po uśmiechach i dobrych słowach od mieszkańców można śmiało wywnioskować, że impreza się udała.

Piknik Zdrowia nie odbyłby się bez zaprzyjaźnionych wystawców, którym należą się ogromne podziękowania za zaangażowanie i chęć dbania o zdrowie nowosolan:

Dental-Med, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli, Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Zielonej Górze, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowej Soli, Dzienny Dom Seniora Senior +, SanaeOssa – ortopeda Artur Sikora, FonMed Aparaty Słuchowe, Nowosolskie Stowarzyszenie Amazonek „Tęcza”, Środowiskowy Dom Samopomocy, Lubuski Odział Wojewódzki NFZ, Polski Związek Niewidomych Koło Nowa Sól, Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych „Medyk”, Fundacja DKMS, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Soli, Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Nowej Soli, Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Przeciwdziałania Narkomanii w Nowej Soli, Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Nowej Soli, Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, Starostwo Powiatowe w Nowej Soli, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli, Państwowa Straż Pożarna w Nowej Soli, Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej w Nowej Soli, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze, Dietetyk „Na zdrowie” Dagmara Lewicka, Nowosolanki.pl, Gelato Makers Spółdzielnia Socjalna, Put Kas Gabinet Naturoterapii, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – Park Fizyki w Nowej Soli, Emphis Gabinet Zdrowia i Urody, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Nowej Soli, Kolejny Nowosolski Piknik Zdrowia za rok, na który zapraszamy już dziś.

Dzień Dawcy Szpiku!

Z tego miejsca wszystkim mieszkańcom naszego miasta, którzy są zarejestrowani jako potencjalni dawcy szpiku ogromnie dziękujemy!

W tym szczególnym dniu marzy nam się, żeby było nas jeszcze więcej! W związku z czym zachęcamy do samodzielnej rejestracji. Jak to zrobić, przeczytacie poniżej:

1. Zamów pakiet rejestracyjny przez Internet

Odpowiedz na kilka pytań i zamów swój bezpłatny pakiet rejestracyjny. Fundacja DKMS prześle go na wskazany przez Ciebie adres.

2. Wypełnij formularz, pobierz wymaz i odeślij pakiet

Wypełnij przesłany formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej części policzka i całość odeślij do fundacji, która następnie przebada Twój wymaz i określi Twoje HLA (antygeny zgodności tkankowej) – na ich podstawie fundacja łączy Dawców i Pacjentów.

3. Gratulacje. Jesteś aktywnym Dawcą!

Po przebadaniu Twojego wymazu i wprowadzeniu Twoich danych do bazy staniesz się aktywnym potencjalnym Dawcą. Od tego momentu Twoje zgłoszenie będzie brane pod uwagę przy każdym przeszukaniu bazy dla Pacjentów potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych z całego świata.

Więcej informacji znajdą Państwo na stornie:

https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca

Pracownicy Urzędu Miejskiego już dziś zapraszają na przyszłoroczny Piknik Zdrowia, podczas którego tak samo jak w tym roku, będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku 😀

Karol Kolba – foto

Europejski Dzień Donacji Narządów

8 października br. będziemy obchodzić Europejski Dzień Donacji Narządów 2022 r. Europejski Dzień Donacji i Transplantacji jest organizowany przez Radę Europy corocznie od 1996 r. w różnych krajach Europy. Uroczystości i wydarzenia Dnia Donacji i Transplantacji promują i wzmacniają poparcie dla świadomego i altruistycznego dawstwa narządów i tkanek do przeszczepienia, wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej oraz solidarność z chorymi oczekującymi na przeszczep.

W bieżącym roku Rada Europy zaszczytnie powierzyła organizację tej uroczystości Polsce, co bez wątpienia przyczyni się do zwiększenia dostępności leczenia przeszczepieniem dla chorych, którzy takiego leczenia potrzebują. 

Informacje i materiały na temat Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji znajdują się na stronie www.EODD2022.eu.

Potrzeby zdrowotne w zakresie leczenia przeszczepieniem narządu (także tkanek i komórek) są duże. Na krajowej liście oczekujących na przeszczepienie, stale rejestrowani są nowi biorcy. Tendencja jest wzrostowa, także z powodu niskiej zgłaszalności  potencjalnych dawców narządów.

W związku z powyższym przez cały październik, będzie można odebrać w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, Oświadczenie Woli Dawcy Narządów (ilość oświadczeń jest ograniczona!). Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Jeżeli masz jakieś pytania co do oświadczenia woli, napisz na adres ow@transplantacja.info.

Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować!

Zapraszamy zatem mieszkańców miasta do pobierania oświadczenia, poinformowania swoich najbliższych o swojej decyzji i noszenia go przy sobie w portfelu.

Nie zabierajmy kolejnych żyć ze sobą do grobów.

Oświadczenie można pobrać również w wersji elektronicznej do samodzielnego wydruku ze strony: http://www.poltransplant.pl/Download/ow_form_2010.pdf

Drugi Nowosolski Piknik Zdrowia za nami!

W sobotę 21 maja br. na terenie CAS – Centrum Aktywności Społecznej Nowa Sól odbył się Nowosolski Piknik Zdrowia. Zdrowie naszych mieszkańców jest dla nas szczególnie ważne, dlatego na Pikniku gościliśmy wystawców związanych z tematem profilaktyki i ochrony zdrowia. Nasi mieszkańcy mogli skorzystać z konsultacji rehabilitantów, kardiologa, ortopedy, zbadać sobie słuch, cukier, zawartość dwutlenku w wydychanym powietrzu. Najmłodsi goście mogli skorzystać z Dentobusa, gdzie uczyli się prawidłowego szczotkowania zębów, a także mogli skorzystać z drobnych usług stomatologicznych. Dla nich również Straż Pożarna przygotowała tor przeszkód, którego pokonując, mali strażacy wykazywali się zwinnością i szybkością. Niewątpliwym hitem dla najmłodszych okazała się możliwość zwiedzania wozu strażackiego i radiowozu Policji. Podczas pikniku nie zabrakło również atrakcji w postaci rozmaitych konkursów, gier i zabaw dla najmłodszych, rywalizacji rowerowych dla nieco starszych i konkurencji sportowych dla wszystkich chętnych. Z tego miejsca organizatorzy Pikniku – Wydział Spraw Społecznych i Wydział Programowania i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowej Soli pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Pikniku, wśród których są:

Pracownicy MOSiR Nowa Sól , Centrum Aktywności Społecznej w Nowej Soli , Centrum Informacji, Turystycznej w Nowej Soli, Dzienny Dom Senior+ w Nowej Soli, Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Soli, Powiat Nowosolski, Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Nowej Soli, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Nowej Soli, ZSP nr 2 „Nitki”, Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej w Nowej Soli, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Oddział Lubuski w Zielonej Górze, Polski Związek Niewidomych – Koło Nowa Sól, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowej Soli, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego – Departament Ochrony Zdrowia, Wydział Organizacji i Promocji Zdrowia, Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Psychiatrycznej „Relacja” , Stowarzyszenie Ratowników Medycznych „Medyk”, Narodowy Fundusz Zdrowia – Lubuski Odział Wojewódzki NFZ , Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli, Fundacja Jupi, Dentobus, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli, Stowarzyszenie Amazonek „Tęcza” , Fundacja DKMS, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Soli Profilaktyka Nowa Sól, Punkt Konsultacyjny przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli, FonMed Aparaty Słuchowe, ul. Wojska Polskiego 43 w Nowej Soli, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenie Nowosolska Paczka, Towarzystwo Św. Brata Alberta w Nowej Soli, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze

Dziękujemy przede wszystkim naszym mieszkańcom, którzy nie wystraszyli się pogody i tłumnie odwiedzili nas tego dnia. Mamy nadzieję, że bawiliście się Państwo równie dobrze jak my. Do zobaczenia za rok! Poniżej fotorelacja z Pikniku Zdrowia – Edycja 2022

Konferencja „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” już za nami

Bardzo dziękujemy za udział w Konferencja „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”👏 Na widowni zebrało się 70 osób, które z zainteresowaniem wysłuchały naszych 5 prelegentów. Byliście z nami na żywo i przed ekranami 🎥 To było bardzo wartościowe spotkanie, które pokazało jak wielka jest skala problemu – depresja jest chorobą, która dotyka coraz więcej osób, w tym coraz młodsze dzieci.❗Nasi prelegenci podkreślali jak ważny jest łańcuch pomocy, który zakłada zintegrowaną pomoc dorosłych – rodziców, nauczycieli i specjalistów, ale także otoczenia, m.in. rówieśników czy sąsiedztwa.❗Uważność na drugiego człowieka, cierpliwość, ale także zdecydowane reagowanie to bardzo ważne aspekty w zapobieganiu i leczeniu depresji.❗Edukowanie wszystkich grup społecznych i ciągłe odczarowywanie mitów to także działanie na korzyść zapobiegania próbom samobójczym i chorobom psychicznym.💫 Bądźmy czułymi obserwatorami, którzy z troską i odpowiedzialnością robią swoje 💜 Życie każdego człowieka jest bezcenne i warto pamiętać, że zawsze można sięgnąć po pomoc.

X Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem  #Czerniak18+

16 czerwca br. rozpoczął się jubileuszowy X Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem #Czerniak18+! Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie. Warto znać „abcde” Czerniaka:

• A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;

• B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;

• C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;

• D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;

• E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

https://www.youtube.com/watch?v=Aipg-LtoyJQ

Warto podkreślić, że nasze Miasto po raz pierwszy dołączyło do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka w edycji 2021/2021. Celem powyższego programu było rozszerzenie prowadzonej powszechnie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia poprzez wprowadzenie zajęć o zdrowiu. Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli przekazał materiały do nowosolskich szkół podstawowych, które były niezbędne do realizacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Program skierowany był do uczniów klas VII i VIII. Na zajęciach uczniowie poznali złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętności samobadania skóry czy różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotwory ze zwykłymi znamionami na podstawie ABCDE („czerniakowe abecadło”). W edycji 2020/2021, w programie udział wzięło 5 szkół podstawowych z terenu miasta SP1, SP2, SP3, SP6 i SP8. W sumie przeprowadzono 53 godziny zajęć w formie on line (w związku z nauczaniem zdalnym), którymi objęto aż 736 uczniów nowosolskich podstawówek. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach, program będzie cieszył się podobnym zainteresowaniem wśród naszych placówek oświatowych co pozwoli nam razem zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszej młodzieży.

Kto może oddać krew?:

Osoby od 18 do 65 roku życia:

  • które ważą co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:

  • nie mieć objawów przeziębienia,
  • nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Informacje o przeciwwskazaniach do oddania krwi

Niektóre przeciwwskazania do oddawania krwi prowadzą do dyskwalifikacji czasowej:

  • Okres miesiączkowania i do 3 dni po zakończeniu,
  • 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu,
  • 6 miesięcy po zabiegu akupunktury,
  • 6 miesięcy po przekłuciu uszu lub innych części ciała,
  • 6 miesięcy po operacjach i innych zabiegach medycznych wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku i przebiegających z naruszeniem skóry lub błon śluzowych,
  • 6 miesięcy po wykonaniu niektórych badań, np. endoskopowych,
  • 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu kanałowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych,
  • Do następnego dnia po leczeniu zęba i wizycie u stomatologa,
  • 2 lata od potwierdzonego wyleczenia brucelozy i gorączki Q,
  • 3 lata po zakończeniu leczenia i braku objawów malarii,
  • 2 lata po przebyciu gorączki reumatycznej, jeśli nie wystąpiła przewlekła choroba serca,
  • 2 lata od potwierdzonego wyleczenia zapalenia szpiku,
  • 6 miesięcy od całkowitego wyleczenia z toksoplazmozy,
  • 6 miesięcy od wyleczenia mononukleozy zakaźnej,
  • 6 miesięcy po porodzie lub po zakończeniu ciąży,
  • 6 miesięcy po przetoczeniu krwi i jej składników,
  • 6 miesięcy po przeszczepie ludzkich komórek i tkanek,
  • Co najmniej 2 tygodnie po przebyciu choroby zakaźnej i uzyskaniu prawidłowych wyników badań klinicznych i laboratoryjnych,
  • 2 tygodnie po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego i gorączce powyżej 38°C,
  • 2 tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków,
  • Kontakt z chorobami zakaźnymi dyskwalifikuje na czas równy inkubacji danej choroby (zwykle 4 tygodnie),
  • Bliski kontakt w warunkach domowych z chorym na wirusowe zapalenie wątroby dyskwalifikuje na okres 6 miesięcy,
  • Okres pozbawienia wolności i 6 miesięcy po tym okresie,
  • Po szczepieniach okresowo na czas uzależniony od rodzaju szczepionki (od 48 godzin do 3 miesięcy).

Przyjmowanie leków

Lekarza przeprowadzającego wywiad należy bezwzględnie poinformować o wszelkich lekach, które są aktualnie przyjmowane – mogą one wskazywać na istnienie choroby powodującej dyskwalifikację, dlatego należy wyjaśnić przyczynę stosowanego leczenia. Dotyczy to także takich leków, jak np. aspiryna – jej zażycie dyskwalifikuje na następnych 5 dni.Nie dotyczy to jednak leków takich jak witaminy, doustne leki antykoncepcyjne oraz leki hormonalne stosowane w okresie menopauzy.

Kto nie może zostać dawcą?

Lista czynników dożywotnio wykluczających z uczestnictwa w krwiodawstwie jest bardzo długa. Do najczęstszych należą:

  • poważne, aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego, choroby skóry, choroby zakaźne (np. WZW typu B, WZW typu C, wirusowe zapalnie wątroby w wywiadzie, żółtaczka pokarmowa), nowotwory złośliwe, choroby krwi i układu krwiotwórczego, cukrzyca, choroby tarczycy, nadnerczy itp.,
  • Krwi nie mogą oddawać również nosiciele wirusa HIV oraz osoby z zespołem nabytego upośledzenia odporności (AIDS),
  • Z krwiodawstwa muszą zrezygnować także osoby, które ze względu na swoje ryzykowne zachowania seksualne są szczególnie narażone na zakażenie poważnymi chorobami przenoszonymi drogą krwi. Do tej grupy zaliczają się m. in.: narkomani, osoby uprawiające prostytucję, osoby często zmieniające partnerów seksualnych, osoby mające partnerów seksualnych z wyżej wymienionych grup ryzyka,

Krwiodawcami nie zostaną też osoby z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania wynikającymi z używania substancji psychotropowych. (źródło: https://www.twojakrew.pl/kto-moze-oddac-krew/

Światowy Dzień bez Tytoniu 2021

Z tej okazji 31 maja w godz. 12:00-14:00 pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologiczna w Nowej Soli oraz Wydziału Spraw Społecznych w Nowej Soli przy skwerze pomiędzy ul. Głowackiego a ul. Wojska Polskiego rozmawiali z mieszkańcami na temat szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych oraz na temat prowadzenia zdrowego stylu życia. „Deklaruję – nie palę!” Według ,,Raportu z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu” w 2019 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznała się ponad jedna piąta Polaków – 21%. Jest to wynik niższy niż w poprzednim badaniu, przeprowadzonym w 2017 roku, wówczas ten wskaźnik wynosił on 24%, w 2011 r. po wyroby tytoniowe sięgało 31% Polaków. Występuje zatem tendencja spadkowa, jednak odsetek osób palących wciąż jest zbyt wysoki. Palenie tytoniu oraz wyrobów tytoniowych wciąż klasyfikowane jest jako jedno z poważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. W Polsce co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. Te imponująco i przerażająco wysokie liczby potwierdzają tylko, że wciąż od wielu lat nie udało się pokonać epidemii nikotynizmu. Pomimo obniżenia ilości wypalanych konwencjonalnych papierosów przez polskie społeczeństwo wzrasta zainteresowanie e-papierosami. Niepokojące jest to, że alternatywne formy korzystania z wyrobów tytoniowych cieszą się dużą popularnością wśród młodych osób głównie ze względu na brak zapachu, atrakcyjny wygląd. Naukowcy ostrzegają przed negatywnymi skutkami używania e-papierosów.Od 1987 roku co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.W dobie panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 która mocno wpływa na zdrowie społeczeństwa tak ważne jest, aby zredukować czynniki mające negatywny wpływ na organizm. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają destrukcyjny wpływ na wszystkie jego funkcje. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć m.in. choroby nowotworowe ( rak płuc, krtani, przełyku, gardła…) choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu, miażdżyca), choroby układu pokarmowego, osteoporoza, choroby układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc, obrzęk krtani, zapalenie strun głosowych), impotencja, problemy z zajściem w ciążę, poronienie, ciąża pozamaciczna, osłabienie wrażliwości smaku i węchu. Jakie korzyści niesie ze sobą odstawienie wyrobów tytoniowych? Po 20 minutach tętno wraca do normy. Po 12 godzinach poziom tlenku węgla i nikotyny we krwi zmniejsza się o ponad połowę!Po 2 tygodniach do 3 miesięcy poprawia się funkcjonowanie i wydajność płuc.Po 1-9 miesiącach zmniejsza się uporczywy kaszel palaczaPo roku o połowę zmniejsza się ryzyko choroby wieńcowej serca!Po 5 latach spada ryzyko udaru mózgu!Po 10 latach ryzyko raka płuc/przełyku/krtani/gardła spada o połowę!Po 15 latach ryzyko wystąpienia chorób jest podobne do tego, jakie występuje u osób niepalących.Światowy Dzień Bez Tytoniu to moment, w którym warto za cel objąć sobie decyzję o zaprzestaniu palenia i konsekwentnie ją realizować. Jeżeli boisz się, że samemu możesz nie wytrwać w swoim postanowieniu poproś o pomoc kogoś bliskiego. Wsparcie w tej trudnej nowej rzeczywistości będzie bardzo pomocne. Dodatkowo możesz skontaktować się z:• Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym (TPPP): 801 108 108, • Poradnią Antynikotynową w Krakowie. Poradnia czynna jest w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80: 514 602 890 lub 12 614 24 26. Poradnia antynikotynowa otwarta jest od poniedziałku do czwartku w godz. 14:00-20:00 oraz w soboty w godz. 8:00-14:00. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny. Przed udaniem się do poradni zalecamy najpierw skontaktować się telefonicznie.(Źródło: https://www.gov.pl/…/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2021)

Na zdjęciu widać 3 kobiety, które stoją na tle dwóch rollupów, w dłoniach trzymają zielone balony z okazji światowego dnia bez tytoniu. Zdjęcie wykonane na dworze, na skwerze.

Niezbędne kontakty do szpitala

Klikając w poniższy link można uzyskać dostęp do wszystkich danych teleadresowych nowosolskiego szpitala, a także apteki czynnej całodobowo i informacji na temat bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia.

obrazek na którym są trzy puzzle z wizerunkiem zabudowy miejskiej, pod nimi napis opracowanie planu ogólnego miasta nowa sól
plakat z logami miasto na fali, konkurs nasz zabytek oraz fundacja most the most

Dla mieszkańca

Urząd Miejski

Edukacja

Kultura

Organizacje pozarządowe

Samorząd

Sport

Turystyka

Sprawy społeczne

Komunikacja

O Nowej Soli

Flaga i Godło Polski z podpisem Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa