Dla mieszkańca

Rowerowa Stolica Polski

Zrobiliśmy to po raz trzeci! Nowa Sól została Rowerową Stolicą Polski!
W rywalizacji Rowerowa Stolica Polski, dla Nowej Soli kręciło łącznie 2 867 uczestników, którzy wykręcili dla nas łącznie 584 km, przekłada się do na 15 143 pkt – co daje nam pierwsze miejsce wśród miast startujących w rywalizacji.
Utworzyliśmy 61 grup, z czego najwięcej kilometrów wykręciła dla nas grupa KB WIKON i PRZYJACIELE 104 801.55 km co daje łącznie 2 717 punktów. Szczególnie wyróżnić należy Pana Waldemara Dubickiego – zwycięzcę zeszłorocznej edycji RSP dla Nowej Soli – który wykręcił w czerwcu 2021 aż 7 144 kilometry (185 pkt) dzięki czemu wygrał zarówno jako osoba, która w kategorii 60+ wykręciła najwięcej kilometrów dla Nowej Soli, ale również plasuje się on na pierwszym miejscu w klasyfikacji ogólnopolskiej!
W kategorii do lat 59 zwyciężył Pan Mirosław Kozakiewicz z wynikiem 5 716 km (148 pkt).
Kobieta, która wykręciła najwięcej kilometrów to Pani Bogusława Mogielnicka z wynikiem 5 127 km.
W pierwszej dwudziestce w ogólnopolskim indywidualnym rankingu znalazło się kilku kręcących dla Nowej Soli: Waldemar Dubicki, Mirosław Kozakiewicz, Jerzy Kacperczak, Bogusława Mogielnicka oraz Romuald Fiodorowicz.
O rywalizacji
Z ostatnim dniem czerwca zakończyła się trzecia edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Trzecia i zarazem największa odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce.
-ponad 45 tysięcy rowerzystów i rowerzystek;
-53 miasta prezydenckie;
-7 milionów kilometrów pokonanych przez uczestników.
Trzeci raz z rzędu Puchar trafia do naszego miasta i zgodnie z regulaminem pozostanie już na stałe w Nowej Soli! Drugie miejsce, podobnie jak w roku ubiegłym, wywalczyła Biała Podlaska, trzecie – Puławy!
Do trzech najbardziej rowerowych miast trafią stacje naprawy ufundowane przez firmę IBOMBO .
Najlepsza szóstka rowerzystów w rankingu indywidualnym otrzyma nagrody od sponsorów akcji: CentrumRowerowe.pl i Fale Loki Koki.
W roku 2021 puchary trafią także do najlepszych miast w kategoriach:
do 50 tysięcy mieszkańców – dla Nowej Soli
50-65 tyś mieszkańców – dla Białej Podlaskiej
65-100 tyś. mieszkańców – dla Gniezna
100-200 tyś. mieszkańców – dla Gorzowa
powyżej 200 tyś mieszkańców – dla Bydgoszczy

Rekordy 2021r.:
Do zabawy włączyły się 53 miasta! Podwojono – w porównaniu do roku minionego – liczbę uczestników, wykonanych treningów rowerowych i przejechanych kilometrów.
Aplikację w czasie trwania rywalizacji włączono ponad 2,5 mln razy.
Dzięki zabawie udało się ograniczyć ślad węglowy (czyli ograniczyć emisję dwutlenku węgla do środowiska) o blisko 257 ton – dwa razy więcej niż w ubiegłym roku!!!
Rywalizacja w liczbach:
Zwycięzcy 2021:
1 miejsce –Nowa Sól 15143 pkt;
2 miejsce – Biała Podlaska 8387 pkt;
3 miejsce – Puławy 5605 pkt;


Najbardziej aktywne Miasta:

Metropolia Bydgoszcz 1,5mln km
Nowa Sól 584 tyś km
Biała Podlaska 479 tyś km
Najbardziej aktywne rowerzystki:
Pani Lucyna z Białej Podlaskiej – 6044 km
Pani Urszula Awerczuk z Białej Podlaskiej – 5451 km km
Pani Bogusława Mogielnicka – z Nowej Soli 5355km
Najbardziej aktywni rowerzyści:
Waldemar Dubicki z Nowej Soli – 7144 km
Pan Kazimierz Mucha z Piekar Śląskich – 6559 km
Pan Jacek Jeżewski z Białej Podlaskiej – 6313 km
Uczestnicy rywalizacji mogą pobierać z aplikacji certyfikat uczestnictwa w zakładce Informacje w panelu Rywalizacji.
Kolejna odsłona rowerowej zabawy już w czerwcu 2022 r. Aplikacja Aktywne Miasta działa cały rok. Zachęcamy do korzystania i zgłaszania swoich pomysłów na jej unowocześnienie !
Więcej szczegółów na www.aktywne.miasta.pl
Ma zdjęciu: prezydent Jacek Milewski oraz pracownicy wydziału Programowania i Promocji UM: naczelnik Beata Kulczycka, Iwona Szaradowska, Malwina Nastaj-Czechanowska, Tadeusz Szechowski

Ogólnopolska Rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”

U podstaw organizacji przedsięwzięcia legła chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez włoskie miasto Bolonia do 2017 roku i zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim: propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city  w miastach.

Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Pierwsza edycja Rywalizacji została przeprowadzona w terminie: 1 – 30 września 2019 roku. Druga edycja, w roku 2020 również trwała cały miesiąc. W roku 2021 rywalizacja została przeprowadzona w czerwcu.

Po więcej informacji wejdź na: http://www.rowerowastolicapolski.pl/


Trasa rowerowa: Kolej na Rower

Ścieżka rowerowa biegnie na odcinku Stypułów-Sławocin śladem nieczynnej linii kolejowej nr 371 relacji Żagań-Wolsztyn w granicach powiatu nowosolskiego. Na ścieżkę składają się dwa odcinki: pierwszy od Stypułowa do Nowej Soli, drugi od Nowej Soli do Sławocina (przejazd zabytkowym mostem kolejowym przez Odrę). Pomiędzy odcinkami trasa biegnie przez miasto Nowa Sól.

Ścieżka posiada również infrastrukturę towarzyszącą w postaci miejsc obsługi rowerzystów tzw. MOR-ów, na których osoby podróżujące mogą odpocząć.

Dzięki ścieżce rowerzyści mogą szybko i bezpiecznie dojechać do pracy, miejsc użyteczności publicznej czy na zakupy nie produkując przy tym zbędnych ilości dwutlenku węgla i oszczędzając pieniądze, które musieliby wydać na paliwo lub bilet.

Można powiedzieć, że ścieżka jest rowerowym odpowiednikiem legendarnej Drogi 66, ponieważ jest najdłuższą trasą łączącą wschód z zachodem powiatu.

Wejdź na: www.kolejnarower.pl 
Pobierz mapy: http://kolejnarower.pl/do-pobrania/
Zobacz trasy: http://kolejnarower.pl/trasy/

plakat z logami miasto na fali, konkurs nasz zabytek oraz fundacja most the most

Dla mieszkańca

Urząd Miejski

Edukacja

Kultura

Organizacje pozarządowe

Samorząd

Sport

Turystyka

Sprawy społeczne

Komunikacja

O Nowej Soli

Flaga i Godło Polski z podpisem Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa