Kacza Górka to jedno z ostatnich większych naturalnych terenów w Nowej Soli, które od lat czeka na rewitalizację. Miejsce to jest regularnie odwiedzane przez mieszkańców, ale dawno straciło swój blask. Dlatego w Urzędzie Miejskim powstaje plan kompleksowej modernizacji tego terenu. Kolejne spotkania i konsultacje ujawniają szczegóły inwestycji, która po Parku Krasnala i Parku Fizyki będzie interesującym dopełnieniem oferty rekreacyjnej, sportowej i edukacyjnej w Nowej Soli.
– Dopinamy szczegóły projektu, który pozwoli nam starać się o zewnętrzne finansowanie. Chodzi o dotację, która ma na celu zwiększenie atrakcyjności przyrodniczej miasta, z dużym naciskiem na bioróżnorodność. To dla nas ważne wsparcie, bo szacunkowy koszt tej inwestycji to 7 mln zł – mówi Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli.
Głównym celem rewitalizacji Kaczej Górki jest całkowite usunięcie betonu z tego obszaru. Asfaltowe alejki i betonowe ścieżki zostaną zastąpione nawierzchnią mineralną, która nie będzie szkodzić systemowi korzeniowemu drzew. Warto dodać, że ciekawe gatunki fauny i flory, które zamieszkują ten teren, także zyskają nowe warunki do życia.
– Zespół specjalistów przeprowadził audyt przyrodniczy. Zbadano, co tam lata, pełza, pływa i rośnie. Zaglądali pod każdy kamień – wyjaśnia Beata Pietrzykowska, naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Efekty obserwacji były zaskakujące. W starym drzewostanie, tuż przy akwenie, żyją nietoperze, a wśród dębów mieszka kozioróg dębosz – chrząszcz, który w Polsce i sąsiednich krajach jest objęty ochroną. Żeruje głównie w pomnikowych drzewach.
– Dlatego przy planowaniu rewitalizacji musieliśmy zastanowić się, jak wkomponować przestrzeń dla ludzi, żeby nie zaszkodzić zwierzętom i roślinom – dodaje Beata Pietrzykowska.
Celem planowanej modernizacji Kaczej Górki w Nowej Soli jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni rekreacyjnej, z jednoczesnym poszanowaniem i ochroną naturalnego środowiska. Projekt zakłada m.in. instalację energooszczędnego oświetlenia, budowę domków dla ptaków i owadów, altan, ławek i leżaków. W planach znajduje się także budowa fontann oraz aeratora w zbiorniku wodnym, co poprawi natlenienie wody i naturalne jej oczyszczanie.
Autorem zdjęć jest Michał Bigos oraz AHOJ! Przygodo – AHOJ! Przygodo