– Dla mnie ważny jest merytoryczny dialog, dobry klimat do rozmów i wzajemny szacunek. Tak było dzisiaj w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, za co dziękuję Panu Ministrowi – mówi Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli. – Minister Jan Szyszko zna problemy Nowej Soli, w lipcu gościł u nas. Wówczas sygnalizowaliśmy gotowość do udziału w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast. To dla nas ogromna szansa. Obecnie definiujemy i konsultujemy nasze plany warte ponad 80 mln zł. Jesteśmy perfekcyjnie przygotowani, ale mamy świadomość, że konkurencja jest duża – dodaje B. Kulczycka. W spotkaniu uczestniczyła również posłanka Maja Nowak.
Program, który może odmienić Nową Sól
Do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast zakwalifikowano 139 miast w Polsce z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą.
– To dla Nowej Soli ogromna szansa na pozyskanie funduszy, które pozwolą na wdrożenie szeregu działań w kluczowych obszarach. Program koncentruje się na poprawie infrastruktury miejskiej, zrównoważonym rozwoju, ochronie środowiska, a także wspieraniu grup społecznych w trudnej sytuacji – wylicza Łukasz Rut, koordynator nowosolskiego projektu.
Władze miasta zdają sobie sprawę, jak ważne jest podjęcie działań na rzecz rozwoju, by nie dopuścić do spowolnienia gospodarczego, a w przyszłości – do wyludnienia. Właśnie dlatego projekty realizowane w ramach programu są nie tylko potrzebą, ale wręcz koniecznością.
– Przed nami wiele wyzwań: demografia, ekologia, zawirowania na rynku pracy, czy wreszcie rosnące opłaty, które drenują kieszenie mieszkańców – wylicza B. Kulczycka. – Stoimy przed ogromną szansą rozwiązania wielu z tych problemów. Oczywiście, nie ma gwarancji, że dostaniemy te pieniądze w całości, ale chcę podziękować wszystkim urzędnikom zaangażowanym w to działanie za ogrom pracy.
Projektowane inwestycje – miasto przyszłości
Nowa Sól zamierza skupić się na kilku kluczowych obszarach, które wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców. Do najważniejszych projektów należą:
Aktywny Senior 2.0 – przewiduje budowę dwóch Dziennych Domów Seniora oraz Klubu Seniora, które będą przestrzenią do integracji i aktywizacji osób starszych. Inwestycja ta odpowiada na rosnące potrzeby starszych mieszkańców miasta, którzy borykają się z problemem samotności i wykluczenia społecznego.
Młodzieżowy Inkubator Kariery – miasto planuje stworzenie „Parku Zawodów”, który umożliwi młodzieży zdobywanie kompetencji zawodowych i łatwiejsze wejście na rynek pracy. Będzie to także przestrzeń dla młodych ludzi, którzy będą mogli rozwijać swoje umiejętności praktyczne.
Centrum Wsparcia Rodziny – to nowoczesna przestrzeń, która pomoże rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych, oferując wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe, prawne oraz pomoc w sytuacjach kryzysowych.
Zielone Miasto – projekt zazielenienia Nowej Soli obejmuje nasadzenia drzew i roślinności w strategicznych miejscach w mieście. Dzięki tej inwestycji miasto stanie się bardziej ekologiczne, a jego mieszkańcy zyskają przestrzeń do wypoczynku i relaksu.
Biogazownia – inwestycja umożliwi budowę fermentacji osadów ściekowych oraz kogeneracji biogazu, co pozwoli na produkcję energii elektrycznej i ciepła. Modernizacji doczeka się również oczyszczalnia ścieków.
Centrum Zarządzania Kryzysowego z Inteligentnym Systemem Monitoringu, który wzmocni bezpieczeństwo mieszkańców i umożliwi szybsze reagowanie na zagrożenia.
– Oczywiście to nie są wszystkie nasze propozycje. Są też projekty mniejsze, jak np. „Fundusz Sąsiedzki” czy „Ogrody edukacyjne” przy szkołach i przedszkolach, ale filarem są zadania, które po prostu poprawią jakość życia mieszkańców – wyjaśnia B. Kulczycka.
Zaangażowanie mieszkańców – klucz do sukcesu
Jednym z najważniejszych elementów przygotowań tych projektów będą szerokie konsultacje społeczne.
– Zadbamy, aby każdy mieszkaniec mógł wyrazić swoją opinię na temat proponowanych inwestycji. Przed nami konsultacje online i otwarte spotkanie z mieszkańcami – mówi Łukasz Rut, koordynator nowosolskiego projektu. I dodaje: Do tej pory odbyliśmy kilka spotkań konsultacyjnych. Przedsiębiorcy i członkowie organizacji pozarządowych już mieli szansę zapoznać się z ambitnymi projektami przygotowanymi przez Urząd Miejski.
Ostateczny termin złożenia dokumentów aplikacyjnych do pierwszego etapu Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast upływa 16 stycznia 2025 r.