Na zaproszenie Beaty Kulczyckiej, prezydent Nowej Soli, do miasta przyjechała delegacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w skład której weszli: Agnieszka Hejduk-Domańska, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego, Agnieszka Wawrzaszek-Łoś, zastępca dyrektora, oraz dr Zdzisław Bujanowski, dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej.

Goście, w towarzystwie prezydent miasta oraz lubuskich parlamentarzystów – Mai Nowak, Posłanki na Sejm RP, i Wadima Tyszkiewicza, Senatora RP – wizytowali budynki, w których obecnie mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grażyny Bacewicz, przy ul. Kołłątaja i ul. Zjednoczenia. Następnie odwiedzili zabytkową Willę Gruschwitza, planowaną jako nowa, nowoczesna siedziba szkoły.

Przełom w sprawie modernizacji Willi Gruschwitza

Wizyta delegacji to ważny krok w kierunku realizacji projektu przeniesienia szkoły muzycznej do zabytkowego budynku. Chociaż nie padła jeszcze konkretna deklaracja finansowa, to ustalano, że na przestrzeni najbliższych tygodni zostanie podpisane porozumienie, które określi warunki dalszej współpracy dotyczącej adaptacji budynku.  

Szkoła muzyczna w nowej odsłonie

Obecnie szkoła muzyczna funkcjonuje w dwóch budynkach, jednak ich stan oraz ograniczona przestrzeń nie spełniają współczesnych standardów. Przeniesienie szkoły do zabytkowej Willi Gruschwitza nie tylko poprawi warunki nauki dla uczniów i pracowników, ale również wzbogaci ofertę kulturalną miasta.

Modernizacja tej willi to ogromna szansa dla dzieci i młodzieży z Nowej Soli, by mogły rozwijać swoje talenty muzyczne w godnych warunkach. Symboliczne znaczenie miało wydarzenie zorganizowane przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej – przygotowali oni niespodziankę dla gości z Warszawy i w ruinach zabytkowej willi zagrali na swoich instrumentach. Wzruszający minikoncert, na tle zniszczonych murów, był przypomnieniem o potrzebie wsparcia finansowego dla tego ambitnego projektu.

Realizacja wymaga ogromnych nakładów

Realizacja projektu wymaga ogromnych nakładów finansowych, szacowanych na kilkadziesiąt milionów złotych. Dlatego władze miasta intensywnie zabiegają o wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, starając się zabezpieczyć niezbędne środki. Warto przy tym zaznaczyć, że miasto jest przygotowane do realizacji tego zadania i posiada niezbędną dokumentację.

Zaangażowanie władz lokalnych i ministerstwa

9 grudnia 2024 r. prezydent Beata Kulczycka spotkała się w Warszawie z przedstawicielami ministerstwa, co zaowocowało reaktywacją projektu. Zaangażowanie obecnej prezydent w tę sprawę rozpoczęło się już w 2016 roku, gdy jako naczelnik Wydziału Programowania i Promocji w Urzędzie Miejskim podjęła pierwsze działania na rzecz adaptacji zabytkowej willi.

Dzięki determinacji oraz wsparciu ministerstwa projekt ma szansę na realizację w najbliższych latach. Kluczowe decyzje dotyczące finansowania inwestycji wciąż jednak pozostają w gestii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W wizycie uczestniczyli również:

  • Mirosława Kochańska, Powiatowa Konserwator Zabytków,
  • Andrzej Drozdek, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich UM Nowa Sól,
  • Jerzy Szynder, dyrektor Szkoły Muzycznej w Nowej Soli,
  • Adam Świdziński, zastępca dyrektora Szkoły Muzycznej w Nowej Soli.