– Skąd te 1000 dni? To optymalny według mnie, choć symboliczny czas istnienia obozu dla Żydówek w Neusalz. Pierwsze przyjechały 30 stycznia 1942 roku, ostatnie wyszły stąd pod koniec stycznia 1945. Około 1000. Skąd te 1000 dziewczyn? Bo tyle ich przez neusalzki obóz przeszło. Nie co do jednej równe tysiąc, nie mam na to niezbitego i jednoznacznego dowodu. Około 1000.

– W tej historii jest wiele niedopowiedzeń, brakuje matematycznej pewności. Większość dokumentów została spalona a szczegółowa pamięć miejsca minęła wraz z życiem uczestników tych wydarzeń.
10 lat temu, w styczniu 2015 roku, poszedłem za tą historią, za losem młodych dziewczyn przywiezionych do mojego miasta, by niewolniczo tu pracowały, traciły młodość, zdrowie, traciły cały swój świat a nawet życie. Straszny jest ten wyraz „około”. On coś zabiera. Generalizuje.
Zakres słowa „około” próbuję od tych 10 lat zmniejszyć.

– Tegoroczna próba opowiedzenia tej historii będzie inna. Opowiem Wam o tym na podstawie pewnego przedstawienia teatralnego, które będziecie mogli tego dnia na żywo zobaczyć.
To wydarzenie jest jedną z części tegorocznych obchodów 80. rocznicy ewakuacji dziewczyn z filii obozu Gross-Rosen w Neusalz – czytamy na na fun page’u Marka Grzelki, organizatora wydarzenia.

Czas i miejsce wydarzenia:

24 stycznia 2025, Magazyn Solny, przy Placu Solnym 1 w Nowej Soli

Od godz. 18:00 do 20:00

Organizatorem wydarzenia jest Marek Grzelka

Tekst/grafika autorstwa Marka Grzelki