Nowa Sól ponownie stała się miejscem wymiany doświadczeń w zakresie rozwoju miast i wykorzystania potencjału rzeki Odry. W poniedziałek, 1 kwietnia, miasto odwiedziła delegacja Euroregionu Silesia, która przyjechała na wizytę roboczą i rekonesans. Celem było zapoznanie się z projektami zrealizowanymi przez Nową Sól w ramach dawnej współpracy z Euroregionem Sprewa-Nysa-Bóbr.

Wizyta studyjna i poznanie dobrych praktyk

W skład delegacji weszli: Grzegorz Utracki, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry, reprezentujący polską stronę Euroregionu Silesia, Grzegorz Gryt, były prezes zarządu, oraz Daria Kardaczyńska, dyrektor stowarzyszenia.

Euroregion Silesia, utworzony w 1998 roku, zrzesza 22 gminy po polskiej stronie i 53 po czeskiej. Jego głównym celem jest współpraca transgraniczna oraz wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu. Euroregion Silesia oficjalnie nie współpracuje z Nową Solą, jednak rzeka Odra, jako jeden z kluczowych elementów turystyki, łączy oba obszary, co sprawia, że wymiana doświadczeń w zakresie jej zagospodarowania jest niezwykle cenna.

Goście spotkali się z Prezydent Nowej Soli, Beatą Kulczycką, która osobiście oprowadziła ich po mieście i przedstawiła kluczowe inwestycje. Delegacja odwiedziła Centrum Informacji Turystycznej, kanał portowy, Magazyn Solny oraz zrewitalizowaną wieżę ciśnień. Szczególne zainteresowanie wzbudziła rewitalizacja placu Re-ODRA. Beata Kulczycka opowiedziała o rozwoju miasta, podkreślając, że jeszcze zanim objęła urząd prezydenta, zajmowała się pozyskiwaniem funduszy i realizacją projektów dla Nowej Soli. Efekty tej pracy widać na każdym kroku, czego przykładem są rejsy Laguny po Odrze, rewitalizacja placu Re-ODRA czy odnowienie historycznego Magazynu Solnego.

Odra. Szansa i wyzwanie

Podczas spotkania poruszono temat znaczenia rzeki Odry dla rozwoju regionu. – Odra daje ogromne możliwości, ale jest także ogromnym zagrożeniem – podkreślił Grzegorz Utracki, prezes Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry. W jego gminie, dzięki dofinansowaniom, udało się zrealizować m.in. projekt budowy przystani kajakowych oraz rozwinięcia rekreacji i turystyki na Odrze. Zwrócił uwagę, że Nowa Sól świetnie wykorzystuje potencjał rzeki, uruchamiając między innymi rejsy statków turystycznych.

Nowa Sól przykładem inwestycji przyjaznych mieszkańcom

Goście byli pod wrażeniem nie tylko inwestycji infrastrukturalnych, ale także działań ukierunkowanych na poprawę jakości życia mieszkańców. Na południu Polski mamy zupełnie inne możliwości, chcemy po prostu sprawdzić, jak robi się to na zachodzie. Jesteśmy pod wrażeniem inwestycji w turystykę oraz w ludzi, którzy w Nowej Soli mogą czuć się po prostu zaopiekowani. Widzimy ogrom rewitalizacji i projektów, z których korzystają Nowosolanie. Zaskakujące jest to, że tyle uwagi poświęca się mieszkańcom, a nie tylko twardym inwestycjom – zaznaczyła Daria Kardaczyńska

Współpraca w przyszłości

Delegacja zapowiedziała, że na przełomie września i października br. zorganizuje wizytę studyjną w województwie lubuskim. Goście odwiedzą wówczas Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski, aby poznać kolejne dobre praktyki związane z realizacją projektów międzynarodowych.