Do nowosolskiego przedszkola nr 7 z oddziałami integracyjnymi oraz na oddział dziecięcy naszego szpitala, trafi pakiet książek ABC Empatii. Przekazuje je nam Fundacja Czepczyńskich. To druga, po ABC Ekonomii, współpraca miasta z Fundacją.
Czym jest ABC Empatii?
To niezwykle pięknie wydana pozycja, która pokazuje świat, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia.
W sposób przystępny tłumaczy językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu. ABC Empatii uwrażliwi dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia oraz kształtuje pozytywne postaw wśród dzieci i ich rodziców – mówi założyciel fundacji, Artur Czepczyński.
Książka ta wspiera również metodycznie nauczycieli, wychowawców, opiekunów i wyposaża ich w wartościowe materiały edukacyjne, jest także wsparciem rodziców i opiekunów zaopatrując ich w narzędzie do rozmowy z dziećmi.
Publikacja jest bardzo dobrze odbierana, stąd z chęcią odpowiedzieliśmy na kolejną propozycję Fundacji – inicjatywę przekazywania książki „ABC Empatii” do 1000 gmin w Polsce i szpitali. Celem projektu jest uwrażliwianie dzieci na niepełnosprawność – mówi wiceprezydent ds. społecznych Natalia Walewska-Wojciechowska.
W konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli, uczestniczyli:
Artur Czepczyński –Fundacja Czepczyńskich
wiceprezydent Natalia Walewska-Wojciechowska
naczelnik wydziału oświaty – Irena Sienkiewicz
Sylwia Wojtasik – członek Zarządu Powiatu Nowosolskiego
Magda Lentowicz – Pielęgniarka Naczelna, Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli oraz pielęgniarka oddziałowa Brygida Bubel
Irena Ranosz-Talarek – specjalista ds. edukacji, współautorka materiałów edukacyjnych oraz Eryk Czepczyński – bohater książki ABC-Empatii.