W dzisiejszym świecie, rozwijające się technologie cyfrowe stają się nieodłącznym elementem życia społecznego. Aby sprostać temu dynamicznemu otoczeniu, Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło wesprzeć rozwój kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. W ramach ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., w Nowej Soli rozpoczął się program „Laptop dla ucznia”, który ma za zadanie dostarczenie sprzętu komputerowego uczniom klas czwartych.
Całkowita liczba przekazanych laptopów wynosi 367, a ich wartość szacowana jest na 1 059 007,86 zł. To inwestycja w przyszłość edukacyjną dzieci, mająca na celu umożliwienie im rozwijania kompetencji cyfrowych oraz korzystania z nowoczesnych technologii w procesie nauki.
Szkoły podstawowe w Nowej Soli, które skorzystały z tego rządowego wsparcia, to:
Szkoła Podstawowa Nr 1 – 69 sztuk,
Szkoła Podstawowa Nr 2 z O.I. – 61 sztuk,
Szkoła Podstawowa Nr 3 – 39 sztuk,
Szkoła Podstawowa Nr 5 – 25 sztuk,
Szkoła Podstawowa Nr 6 – 48 sztuk,
Szkoła Podstawowa Nr 8 – 113 sztuk.
Proces dystrybucji sprzętu trwał od 2 do 6 grudnia, w tym czasie rodzice lub opiekunowie prawni uprawnionych uczniów mieli możliwość odbioru laptopów. Aby skorzystać z programu, konieczne było podpisanie umowy oraz protokołu odbioru, co stanowiło formalność wymaganą przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Każda z uczestniczących w programie szkół indywidualnie poinformowała o terminie odbioru sprzętu za pośrednictwem dziennika elektronicznego, innych mediów oraz poprzez bezpośrednią komunikację z wychowawcami klas. To zabezpieczało skuteczną i zorganizowaną dystrybucję laptopów, gwarantując, że każde uprawnione dziecko otrzymało niezbędny sprzęt.
Laptopy, które trafiły do rąk uczniów, są marki Lenovo. Program „Laptop dla ucznia” nie tylko dostarcza narzędzia niezbędne do skutecznej nauki, ale również stawia na rozwijanie kompetencji cyfrowych, talentów i zainteresowań młodych ludzi.