W dniach od 25 do 31 października br., w ramach kampanii „Wspólnie dla pszczół”, miejskie przedszkola gościły wyjątkowych gości – Panów Waleriana i Macieja, doświadczonych pszczelarzy z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Nowej Soli. Inicjatywa, zorganizowana przez Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe oraz Nadleśnictwo Nowa Sól, miała na celu zwiększenie świadomości dzieci na temat znaczenia pszczół dla ekosystemu oraz edukację na temat pszczelarstwa.

Warsztaty pszczelarskie, przeprowadzone w ramach tej kampanii, stanowiły nie tylko ciekawą rozrywkę dla najmłodszych mieszkańców miasta, ale również ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości ekologicznej społeczeństwa. Dzieci miały okazję nie tylko zobaczyć, ale także zanurzyć się w fascynujący świat pszczół i pracy pszczelarzy.

Pan Walerian i Pan Maciej z pasją dzielili się swoją wiedzą, rzucając światło na tajemnice życia pszczół oraz procesu produkcji miodu. Opowieści pszczelarzy stały się dla dzieci źródłem fascynujących informacji i ciekawostek z życia tych pracowitych owadów. Dzięki spotkaniom, najmłodsi mieszkańcy dowiedzieli się, dlaczego pszczoły tańczą, ile czasu żyją, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód – skarb natury, który wszyscy uwielbiamy.

Część praktyczna warsztatów również nie pozostawiała miejsca na nudę. Dzieci miały możliwość przymierzenia strojów pszczelarskich, obserwacji uli edukacyjnych oraz zapoznania się z narzędziami używanymi przez pszczelarzy w ich codziennej pracy. Ta interakcja z rzeczywistym środowiskiem pszczelarstwa skłaniała do refleksji nad znaczeniem pszczół w przyrodzie.

Spotkania zakończyły się niezapomnianą degustacją miodu, którego tajemnice poznały dzieci podczas warsztatów. To doświadczenie smakowe stanowiło doskonałe podsumowanie edukacyjnego tygodnia, podkreślając jednocześnie, jak ważne są pszczoły dla produkcji zdrowego pożywienia.

Kampania „Wspólnie dla pszczół” nie tylko dostarczyła dzieciom ciekawych i pouczających chwil, ale również przyczyniła się do budowania świadomego społeczeństwa, zwracającego uwagę na kwestie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Inicjatywy tego typu są kluczowe dla przyszłości naszej planety, a edukacja najmłodszych staje się wspaniałą inwestycją.

fot. miejskie przedszkole