uczestnicy grupy uczącej się pływać na basenie

Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne “START” w Zielonej Górze oraz Urząd Miejski w Nowej Soli powołali sekcję pływania dla dzieci z niepełnosprawnościami. Zajęcia odbywają się na Pływalni Krytej Solan w ramach projektu „Bądź Aktywny! 2021” którego patronem jest Polski Komitet Paraolimpijski, a cały projekt realizowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Rekrutacji uczestników projektu dokonano spośród dzieci niepełnosprawnych ze szkół podstawowych w Nowej Soli (10 osób) ze schorzeniami narządu ruchu i wzroku.
ZSR ”Start” koordynuje realizacją tego zadania, a trenerami prowadzącymi zajęcia są Mirosław Rutkowski oraz Michał Półtorak. W poniedziałek 21 czerwca w zajęciach uczestniczyła wiceprezydent ds. społecznych Natalia Walewska-Wojciechowska oraz Danuta Tarnawska, prezes zarządu Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „START” w Zielonej Górze. W spotkaniu uczestniczyły także naczelnik wydziału oświaty Irena Sienkiewicz oraz radna Rady Miejskiej Anna Ast. W zajęciach uczestniczy dwóch wolontariuszy którzy aktywnie wspomagają trenerów i dzieci, które mogą liczyć także na aktywny doping swoich rodziców.
Zajęcia wystartowały 1 czerwca i zaplanowane są do 28 marca 2022. Odbywają się dwa razy w tygodniu z rozszerzeniem o sesje letnią i zimową, podczas których dzieci skorzystają z zajęć codziennie. Podczas 2,5-godzinnych zajęć dzieci uczestniczą w grach i zabawach podczas których oswajają się z wodą. Będą także uczyły się pływać na piersiach i grzbiecie, aby samodzielnie mogły bezpiecznie korzystać z basenu i wód otwartych. Zajęcia są dostosowane do możliwości uczestników.


Polski Komitet Paraolimpijski rozpoczął realizację projektu „Bądź AKTYWNY! 2021” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zajęcia będą prowadzone w 60 sekcjach sportowych. Skorzysta z nich 600 uczestników z całego kraju.
W ramach projektu „Bądź AKTYWNY! 2021” przewidziana jest organizacja 60 sekcji sportowych, w tym 30 sekcji pływackich i 30 sekcji sportowych ukierunkowanych na inne dyscypliny takie jak: boccia, goalball, lekkotletyka, łucznictwo, szermierka na wózkach, tenis stołowy, race running czy narciarstwo.
Wybór miast, w których będą odbywać się zajęcia będzie zależał od miejsca zamieszkania zrekrutowanych uczestników. W skład każdej sekcji będzie wchodziło średnio 10 osób, a zajęcia prowadzone będą przez dwóch doświadczonych trenerów z pomocą wolontariuszy.
Działania rekrutacyjne skupiają się głównie na osobach z niepełnosprawnościami narządu ruchu i narządu wzroku, a także z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, w związku ze szkoleniem osób mogących później wziąć udział w Igrzyskach Paraolimpijskich. Jednak zajęcia w sekcjach mogą być wstępem do przygody ze sportem zarówno w aspekcie rekreacyjnym, jak i wyczynowym. Dedykowany jest osobom z niepełnosprawnościami, które poprzez sport chcą zwiększyć swoją aktywność i samodzielność w codziennym życiu lub podnieść poziom sportowy.