18 kwietnia o godzinie 13:30 na placu przed Starostwem Powiatowym w Nowej Soli spotkają się ludzie gotowi oddać hołd bohaterom. To właśnie tam, w ramach wyjątkowego wydarzenia, uczestnicy przywitają biegaczy biorących udział w sztafecie „14 edycja Sztafety gen. Broni Tadeusza Buka”.

To wyjątkowe wydarzenie nie tylko oddaje hołd pamięci gen. broni Tadeusza Buka, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej, ale także stanowi symbol zdrowego stylu życia i patriotyzmu. Rozpoczęta w Spale, miejscu spoczynku gen. Buka, sztafeta zakończy swój bieg w Żaganiu, gdzie gen. Buk dowodził 34 Brygadą Kawalerii Pancernej w latach 2002-2005.

400 kilometrów pokonywanych przez biegaczy nie są jedynie dystansem. To podróż przez historię, oddanie hołdu bohaterom i promowanie wartości patriotycznych oraz zdrowego stylu życia. Podczas trasy, żołnierze mają okazję do spotkań z młodzieżą, dzieląc się wartościami patriotycznymi i duchem żołnierskim.

Celem sztafety jest nie tylko uczczenie pamięci bohaterów, ale także zachęcenie młodych ludzi do wstąpienia w szeregi 34 Brygady Kawalerii Pancernej – Hetmańskiej Brygady.