na pierwszym planie ogród sztuk miejskiej biblioteki publicznej, za nim budynek biblioteki. jest lato, świeci słońce. obok placówki znajduje się budynek biblioteki dla dzieci bibluś

9 maja (czwartek) /godz.17.30/ Miejska Biblioteka Publiczna im. Edwarda Stachury w Nowej Soli, ul. Bankowa 3, Galeria pod Tekstem, wstęp wolny
Tematem spotkania będzie najnowsza powieść Jakuba Żulczyka „Dawno temu w Warszawie”! (Wydawnictwo Świat Książki).

Książka „Ślepnąc od świateł” podbiła serca czytelników, sprzedając się w Polsce w nakładzie ponad 350 tysięcy egzemplarzy. Nowa powieść kontynuuje losy znanych postaci, przenosząc nas do Warszawy w samym środku pandemii, gdzie obostrzenie goni obostrzenie i gdzie emocje sięgają zenitu. Lockdown zamyka ludzi w domach, w ich głowach, w kleszczach lęku. W środku tego szaleństwa Marta Pazińska próbuje walczyć o życie i godność tych, którzy są samotni i bezbronni. Nie rozumie jednak, że cała Warszawa stała się bezbronna jak dziecko. A ci, którzy przez lata czaili się w ciemności, teraz ruszyli po władzę. Idę po nią po trupach dzieciaków, policjantów, polityków. Kości chrzęszczą pod ich stopami.  Parę lat po wydarzeniach ze „Ślepnąc od świateł” bohaterowie tamtej powieści schodzą pod powierzchnię miasta, zanurzają się w płynącym pod nim złu. A zło jest zimne. I gęste.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i bezkompromisowych pisarzy młodego pokolenia

Jakub Żulczyk ur. 1983 r. w Nidzicy, mieszka w Warszawie. Studia dziennikarskie i amerykanistyczne skończył w Krakowie, na UJ.
W 2006 zadebiutował powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”, wydaną nakładem Lampy i Iskry Bożej. Ta debiutancka powieść została wznowiona w 2017 r. nakładem wyd. Świat Książki. Miesięcznik Lampa gościł go również jako autora wywiadów, recenzji, esejów. Jest autorem tekstów dla magazynów „Exclusiv”, „Playboy”, wcześniej – „Machina”, a od jesieni 2008 do końca istnienia Dziennika (jesień 2009) – był stałym felietonistą sobotniego wydania Dziennika-Kultura – jego autorska rubryka nosiła tytuł „15 minut sławy“. Rubryka była ponownie publikowana w tygodniku WPROST, przez blisko dwa lata.
Latem 2008 r., jako jedyny reprezentant Polski, Żulczyk wszedł do grupy finalistów corocznego konkursu Young Euro Connect – eseistycznej rywalizacji młodych europejskich pisarzy. Z całą grupą przez dwa tygodnie odbywał spotkania w niemieckich miastach i ośrodkach kultury.
W 2008 r. ukazała się jego druga powieść, „Radio Armageddon“ (Lampa i Iskra Boża, wznowiona przez wydawnictwo Świat Książki w 2015 r.) okrzyknięta „najbrutalniejszą i najuczciwszą polską powieścią młodzieżową”. Autora zaczęto porównywać do Thomasa Pynchona, Dona DeLillo i Williama Gibsona. „Radio Armageddon” przyniosło Żulczykowi popularność, książkę recenzowano w każdej gazecie codziennej, tygodniku, miesięczniku kulturalnym. „Radio Armageddon” zdobyło mu nominację do Paszportów „Polityki” 2008 roku. W 2014 roku spektakl na motywach powieści wystawiał wrocławski Teatr Współczesny.
Jesienią 2010 ukazała się trzecia powieść Autora, pt „Instytut” (wyd. ZNAK, wznowiona w zmienionej wersji przez Świat Książki w 2016 roku). Powieść została zaadaptowana na scenę Teatru Opole (premiera styczeń 2022), a także ukazała się w wersji anglojęzycznej nakładem Legend Press w 2021 r.
W latach 2011/12 ukazała się dwuczęściowa powieść dla młodzieży (young adult) pt. „Zmorojewo” i „Świątynia”, wydana nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia w wersji książkowej oraz audio-bookowej, a w 2019 wznowiona przez Agora SA.
Obok powieści, ma na koncie także scenariusze serialu TV „BrzydUla“, dwa sezony serialu TV pt. „Belfer”, napisanego wraz z Moniką Powalisz, według własnego pomysłu, emitowanego przez Canal+ Polska od jesieni 2016 r., a także serial oryginalny pt „Warszawianka”, stworzony dla HBO Polska (premiera sezonu I zapowiadana na 2022 rok).
Ponowną nominację do „Paszportów Polityki” przyniosła autorowi powieść sensacyjna pt. „Ślepnąc od świateł” (wyd. Świat Książki, 2014 rok). Na podstawie tej powieści stacja HBO Europe wyprodukowała serial TV (wg scenariusza autorskiego) w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Premiera miała miejsce jesienią 2018, serial dostępny jest na całym świecie na platformie HBOGO. Powieść ukazała się w wersji angielskiej wiosną 2020, nakładem wydawnictwa Legend Press, Londyn oraz czeskiej, w wydawnictwie Promlutiv.
W kwietniu 2017 r. ukazała się kolejna powieść Żulczyka, pt. „Wzgórze psów”, nakładem wydawnictwa Świat Książki. Powieść ukazała się w wersji rosyjskiej, w listopadzie 2021 r., nakładem wydawnictwa AST, St Petersburg. Trwają prace dewelopmentowe nad scenariuszem do serialu na podstawie tej powieści, autorami scenariusza są Jakub Żulczyk i reżyser Piotr Domalewski.
W październiku 2019 wydano powieść pt. „Czarne słońce” (Świat Książki), a w styczniu 2021 – „Informacja zwrotna”. Książka zdobyła tytuł „książki roku 2021” serwisu kulturalnego www.granice.pl oraz zdobyła nominację do Bestsellerów Empiku 2021.
Od 2020 roku, razem z Juliuszem Strachotą, Jakub Żulczyk prowadzi podcast pt. „Co ćpać po odwyku” wyprodukowany przez Storytel Polska, dostępny także na Spotify. Premiera 4tej serii podcastu miała miejsce jesienią 2021; w drugiej połowie 2022 odbyła się premiera piątej, finałowej serii tego podcastu.
We wrześniu 2023 premierę miała jego najnowsza powieść „Dawno temu w Warszawie”, stanowiąca kontynuację powieści „Ślepnąc od świateł. W listopadzie tego samego roku premierę miał mini serial na podstawie książki „Informacja zwrotna” w reż. Leszka Dawida, na platformie Netflix.

fot. Zuzanna Krajewska