W ostatnich dniach w mediach coraz częściej słychać o niebezpiecznych sytuacjach związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla, gazem i pożarami. Aby podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców, Zakład Usług Mieszkaniowych rozda Nowosolanom czujniki czadu. To akcja skierowana do najemców mieszkań komunalnych ogrzewanych piecami węglowymi oraz z instalacją gazową (popularnymi Junkersami). Przygotowano blisko 120 urządzeń.

Specjalne czujniki (detektory) będą do odbioru bezpłatnie w siedzibie ZUM przy ul. Wróblewskiego 7. Akcja startuje zaraz po świętach.

– Trochę żałuję, że Święty Mikołaj nie wyrobił się przed świętami, ale mimo wszystko cieszę, że te czujniki trafią do najemców jeszcze przed Nowym Rokiem – uśmiecha się Mariusz Smolarczyk, prezes Zakładu Usług Mieszkaniowych w Nowej Soli. – Zapraszamy do nas, czujniki będą wydawane bezpłatnie najemcom, którzy korzystają z pieców węglowych i gazowych – wyjaśnia.

– Bezpieczeństwo mieszkańców to podstawa, a każda taka inicjatywa zwiększa komfort i ochronę życia lokatorów, szczególnie w sezonie grzewczym – mówi Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli. – Zachęcam najemców mieszkań komunalnych, aby znaleźli chwilę i wybrali się do ZUM, ten mały czujnik, naprawdę może uratować życia – dodaje.

Co ciekawe, w akcję ZUM zaangażowały się również osoby prywatne. Pan Kamil Sikora ze Stowarzyszenia Nowosolska Paczka, dzięki uprzejmości firm: Kaczmarek Electric Oddział Nowa Sól i PHU Józwa pozyskał kilkanaście takich urządzeń i postanowił przekazać je do Urzędu Miejskiego.

– Nowosolska Paczka angażuje się wiele takich działań. My reagujemy na to co się dzieje, a pożary, szczególnie w lokalach ogrzewanych starymi piecami niestety się zdarzają. Cieszę się, że zarówno prezydent miasta, jak i prezes ZUM są otwarci na współpracę – mówi Sikora.

Cichy zabójca

Tlenek węgla to bezwonny, bezbarwny i silnie trujący gaz, który często zbiera śmiertelne żniwo. Dlatego tak ważne jest, aby osoby korzystające z pieców gazowych i węglowych zaopatrzyły się w czujniki czadu oraz regularnie czyściły urządzenia grzewcze.

Statystyki są alarmujące – w Polsce co roku dochodzi do blisko 30 tysięcy pożarów domów i mieszkań. Czujniki dymu mogą uratować życie, wykrywając dym unoszący się z wadliwych instalacji elektrycznych, kuchenek czy pieców węglowych.

Systematyczna modernizacja

ZUM systematycznie pracuje nad poprawą bezpieczeństwa w mieszkaniach komunalnych. Przed sezonem grzewczym wymieniane są stare piece oraz przeprowadzane przeglądy instalacji grzewczych. W ubiegłym roku, dzięki dofinansowaniu z programów zewnętrznych, udało się wymienić sto pieców węglowych.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę ważną inicjatywę. Pamiętajmy, że małe zmiany mogą mieć ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo.