W trakcie dzisiejszej sesji radni nie tylko głosowali nad uchwałami, ale także dyskutowali o planowanych zmianach i nowych inicjatywach. Sesja okazała się wielogodzinną dyskusją. Jednym z tematów była propozycja utworzenia Centrum Usług Społecznych, wybór nowego opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta oraz po raz pierwszy w historii start Nowosolskiego Budżetu Obywatelskiego.
Centrum Usług Społecznych – inwestycja w przyszłość
- Otóż Centrum Usług Społecznych to jest instytucja, która będzie zlecać świadczenie usług społecznych w sposób bardziej zindywidualizowany – mówił podczas sesji Tomasz Czerwoniak, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych.
Jak podkreślał, w Kancelarii Prezydenta RP trwają prace nad zmianą ustawy, które mogą uczynić powstawanie takich instytucji obowiązkowym. Miasto już teraz planuje aplikować o środki zewnętrzne na utworzenie CUS-u.
– Jeżeli tych środków nie pozyskamy, może się okazać, że za jakiś czas będziemy musieli sfinansować to w całości z własnego budżetu – mówił Czerwoniak. - Musimy mierzyć i siły, i zamiary. Nie możemy wziąć na siebie więcej, niż będziemy w stanie udźwignąć i zrealizować – dodał.
Zmiana opiekuna MRM. Młodzież chce współdecydować
Zgodnie ze statutem Młodzieżowej Rady Miasta, to właśnie młodzi radni wskazują kandydatów na swojego opiekuna. Tym razem zaproponowali siedem osób: Ryszarda Biesiadę, Mirosławę Głowacką, Andrzeja Petreczko, Daniela Roguskiego, Janusza Hanusza, Jarosława Sierackiego i Piotra Szyszko. Ostatecznie gotowość do objęcia funkcji zadeklarowali Andrzej Petreczko i Daniel Roguski. W głosowaniu Rady Miejskiej zwyciężył Roguski.
- To ważne, że młodzież może współdecydować o tym, kto będzie ich wspierał. To również forma nauki odpowiedzialności obywatelskiej – mówiła prezydent Beata Kulczycka.
Podczas sesji głos zabrał także przewodniczący MRM Patryk Srebniak. - Jako młodzież chcemy być obecni w życiu miasta. Działamy niezależnie, jesteśmy apolityczni, ale zależy nam na współpracy z samorządem – mówił.
Nowosolski Budżet Obywatelski – mieszkańcy wybierają
Po raz pierwszy mieszkańcy Nowej Soli będą mogli bezpośrednio współdecydować o tym, na co zostanie przeznaczona część środków z budżetu miasta. Nowosolski Budżet Obywatelski ma ruszyć we wrześniu 2025 roku, a pierwsze projekty będą realizowane już w 2026.
- Mieszkańcy muszą mieć realny wpływ na kierunek rozwoju swojej małej ojczyzny. Chcemy, by głos lokalnej społeczności wybrzmiał nie tylko w konsultacjach, ale również w realnych działaniach – podkreśla Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli, dodając To narzędzie nie tylko aktywizuje, ale też wzmacnia relacje między samorządem a mieszkańcami. Miasto to nie tylko urząd, to wspólnota ludzi, którzy mają prawo decydować.
W ramach pierwszej edycji do dyspozycji mieszkańców będzie łącznie 500 tys. złotych:
- 400 tys. zł na zadania inwestycyjne (np. infrastruktura rekreacyjna, place zabaw, modernizacja przestrzeni),
- 100 tys. zł na projekty związane z zielenią miejską (np. nowe nasadzenia, ogrody społeczne, działania proekologiczne).
Projekty będzie można zgłaszać od 1 do 15 września 2025 r. przez specjalną platformę online dostępną na stronie www.nowasol.pl. Warunkiem jest złożenie formularza wraz z listą minimum 20 mieszkańców popierających pomysł.
- Tworząc założenia budżetu obywatelskiego, zależało nam na tym, by był on zrozumiały, dostępny i sprawiedliwy – mówi Tomasz Czerwoniak, jeden z autorów projektu. - To nie będzie martwy dokument, ale realne narzędzie wpływu mieszkańców na to, jak wygląda Nowa Sól.
Głosowanie na zgłoszone projekty odbędzie się 13-24 października 2025 r. w formie elektronicznej. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać głos. Dla osób wykluczonych cyfrowo Urząd Miejski przygotuje punkt z dostępem do komputera i pomocą asystenta.
Wyniki zostaną ogłoszone do 28 października, a zwycięskie propozycje trafią do budżetu miasta na 2026 rok.
- To dopiero początek. Wierzę, że pierwsza edycja przekona mieszkańców, że warto działać i współtworzyć nasze miasto – dodaje prezydent Kulczycka. - Mam nadzieję, że w kolejnych latach budżet obywatelski stanie się naturalną częścią miejskiej demokracji.
Współdecydowanie to przyszłość samorządu
Czerwcowa sesja pokazała, że Nowa Sól nie tylko zarządza, ale przede wszystkim słucha – zarówno młodzieży, jak i seniorów, organizacji społecznych i mieszkańców. Propozycja utworzenia Centrum Usług Społecznych, wybór nowego opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta oraz start Budżetu Obywatelskiego to konkretne działania, które potwierdzają, że samorząd idzie w stronę dialogu, otwartości i realnego wpływu obywateli na rozwój miasta.
- Nowa Sól to nasze wspólne miejsce do życia. Im więcej głosów w tej rozmowie, tym mądrzejsze decyzje – podsumowała prezydent.











































