Okres i zakres prac

W trakcie ostatnich dwóch tygodni pracownicy urzędu, przy wsparciu osób, które wykonują prace społecznie użyteczne oczyścili, wykosili, odmulili i shakowali rów melioracyjny. Poprawiając także elementy utwardzone, które zostały uszkodzone.

Prace rozpoczęły się  przy ulicy Dolnośląskiej wzdłuż zakładów Ekonomicznej Strefy Południowej do zbiornika retencyjnego, zwanego potocznie strażackim, czyli rowu, który biegnie wzdłuż ulicy Śląskiej. Drugi etap – to wylot ze zbiornika strażackiego w kierunku przepompowni przy ulicy Wrocławskiej. Niezwykle istotnym elementem są przepusty, które były oczyszczone.

– Usuwane są również liście –  głównie dębu, które spowalniają przepływ wody, powodując zastoje. A w konsekwencji zatykając także kratę wlotową do przepompowni, która częścią skanalizowaną odprowadza wodę do zbiornika Kacza Górka. – powiedział Andrzej Kośmidek, który w urzędzie zajmuje się robotami publicznymi

Kolejny ważnym aspektem jest utrzymanie terenu utwardzonego, czyli wzmocnienie trylinki, odbudowanie skarp zbudowanych i z trylinki i ażurów. Sam rów jest odmulany i hakowany – czyli usuwane są rośliny, które ukorzeniły się na dnie rowu nieutwardzonego. Koszone są skarpy i teren bezpośrednio przyległy do skarp. Często w rowach pojawiają się przedmioty – na przykład odpady gabarytowe, które należy usunąć.

– To bardzo  ważny rów i zbiornik retencyjny.  Jego utrzymanie jest priorytetem. Powód jest prosty – on właśnie odprowadza wodę ze strefy, – powiedziała Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli

Utrzymanie rowów w mieście to całoroczne zadanie

Utrzymanie rowów to zadanie urzędu, a właściwie miejskiego zaplecza. Osoby pracujące w urzędzie wykonują prace przez cały rok. Utrzymanie etatów i ciężkiego sprzętu,  to w końcu koszty, z którymi zmierzyć się musi miasto. Większość rowów jest  utrzymywana pracami ręcznymi, są nawet miejsca, w których urobek musi zostać usunięty. To bardzo trudne warunki pracy.

Głos Mieszkańców – ważna sprawa

Bardzo ważne są uwagi mieszkańców – na przykład dzisiaj pojawił temat uprzątnięcia rowu podmiejskiego, w dzielnicy Pleszówek. Pracownicy na bieżąco reagują na zgłoszenia mieszkańców, twierdząc, że takie informacje są na wagę złota.

W jaki sposób mieszkańcy mogą zgłosić problem?

Najprostszym sposobem jest zgłosić problem telefonicznie do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Na naszej stronie znajdą Państwo numer telefonu.