21 marca, w słoneczny dzień, który łączy w sobie radość z nadejściem wiosny i obchodami Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli gościła młodzież z SOSW im. Janusza Korczaka. Uczniowie, w towarzystwie opiekunów i nauczycielki Beaty Walendowskiej, przynieśli ze sobą symboliczne skarpetki „nie do pary” – ręcznie robione, kolorowe skarpetki, które od kilku lat stały się znakiem solidarności z osobami z Zespołem Downa.
– To dla mnie ogromny zaszczyt gościć młodych ludzi w gabinecie. Ich obecność przypomina nam, jak ważne jest, by społeczeństwo było otwarte, pełne akceptacji i zrozumienia dla każdego człowieka, niezależnie od różnic – powiedziała Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli. Skarpetki „nie do pary” to prosty, ale potężny symbol, który przypomina nam, że różnorodność nas wzbogaca, a wszyscy zasługujemy na równe traktowanie i szacunek.
Wśród gości znaleźli się: Dorota z Emilią, Stella z Mają, Małgosia z Piotrem, Aleksander i Mateusz. Młodzież z SOSW, podczas swojej wizyty, symbolicznie włączyła się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa który od 2005 roku, z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, obchodzi się na całym świecie. Od 2012 roku święto organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Zespół Downa, najczęstsza anomalia chromosomalna, wiąże się z obecnością dodatkowego chromosomu w 21 parze, a sama data święta (21 marca) nie jest przypadkowa. To dzień, który ma na celu nie tylko zwrócenie uwagi na osoby z Zespołem Downa, ale i promowanie ich praw do pełnej integracji w życiu społecznym: – Dzięki takim wydarzeniom, jak dzisiejsze, możemy budować mosty porozumienia i akceptacji w naszym społeczeństwie – podkreśliła prezydent Kulczycka.
Beata Kulczycka i wiceprezydent Tomasz Twardowski, dołączając do młodzieży, również założyli skarpetki „nie do pary”, wyrażając tym gestem solidarność.
Wizyta w prezydenckim gabinecie była także okazją do rozmowy na temat potrzeby zwiększania świadomości społecznej na temat osób z Zespołem Downa: – Każdy gest, nawet ten najmniejszy, jak założenie skarpetek, może stać się symbolem większego ruchu w stronę pełnej integracji – podsumowała prezydent.
Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa przypominają, jak ważne jest, aby dążyć do budowania społeczeństwa, w którym każdy człowiek, niezależnie od swoich różnic, jest traktowany z szacunkiem i akceptacją.

