Pod koniec października prezydent Nowej Soli, Beata Kulczycka skrzyknęła mieszkańców, którzy wspólnie z nią posprzątali park przy Mickiewicza. Wówczas wyniesiono stamtąd kilka worków odpadów. Dziś (15.11) w świeżo zrewitalizowanym i posprzątanym parku pojawili się najmłodsi mieszkańcy Nowej Soli, którzy zadbają o ptaki zimujące w naszym mieście.
– Ja nie potrafię usiedzieć w fotelu – uśmiecha się prezydent Nowej Soli, Beata Kulczycka. – Gospodarz miasta musi być blisko mieszkańców. Mam na głowie wiele tematów związanych z przyszłorocznym budżetem i audytami po poprzedniej władzy. Wiele spraw musimy uporządkować, podobnie jak ten park. Ale takie spotkania, jak to dzisiejsze z najmłodszymi, jest dla mnie bardzo ważne. To my dorośli musimy im stwarzać przestrzeń do nauki i zabawy. Stąd pomysł na karmniki dla ptaków w parku przy Mickiewicza – dodaje.
Nowości w parku
W zrewitalizowanym parku, poza licznymi atrakcjami dla mieszkańców takimi jak: siłownia plenerowa, plac zabaw dla dzieci, minipark linowy, czy strefa seniora, wydzielono też przestrzeń, gdzie można dokarmiać ptaki. To forma rekreacji połączona z edukacją.
Przy specjalnych karmnikach zamontowano tabliczki z informacjami, jakie gatunki ptaków mieszkają w parku i co najbardziej lubią skubać. Jak dokarmienie ptaków wygląda w praktyce, testowali najmłodsi mieszkańcy z Miejskiego Przedszkola nr 12 . Maluchy miały sporo frajdy.
– Wyznaczyliśmy trzy miejsca, to takie strefy, w których można dokarmiać ptaki. Są one zlokalizowane z dala od alejek, żeby nie płoszyć ptaków, bo parkowy gwar może je odstraszać – tłumaczy Beata Pietrzykowska z Urzędu Miejskiego. – W sąsiedztwie karmników posadziliśmy krzewy, ponieważ ptaki po posiłku muszą mieć szansę ucieczki, gdy pojawiają się drapieżniki – dodaje. Czym dokarmiamy ptaki? – Mam apel do mieszkańców! Dokarmiajmy ptaki tylko słoneczkiem. Te ziarna są najbardziej tłuste i w okresie jesienno-zimowym sprawdzą się najlepiej. Nie może to być słonecznik solony, czy z przyprawami – uściśla B. Pietrzykowska.
W przyszłości podobne karmniki będą zainstalowane np. przy ul. Zygmunta Starego oraz w obszarach parkowych i leśnych wskazywanych przez mieszkańców.