Nowosolanie Igor Orwat i Robert Rychlewski, Kangur Art Gallery oraz Fundacja Promocji Retro Informatyki „Dawne Komputery i Gry” zapraszają na wydarzenie społeczno-kulturalne „Festiwal Dawnych Komputerów i Gier oraz Jarmark Wymiany Społecznej”, które odbędzie się w dniach 30.09. – 01.10. 2023 roku.
Po długiej przerwie Festiwal Dawnych Komputerów i Gier po raz trzeci odbędzie się w Nowej Soli. Celem wydarzenia jest przypomnienie zarówno osobom starszym, jak i młodszym jak wyglądała informatyka kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Realizujemy to poprzez udostępnienie w pełni interaktywnych i sprawnych dawnych urządzeń: komputerów i konsol. To nie jest typowo muzealna wystawa: na sprzęcie można pograć lub programować! Na wydarzeniu są dostępne m.in. Commodore 64, Amiga 500, Atari 65XE, Philips MSX, NES, SNES, Nintendo 64, Vectrex, Sega Master System II i pecety spięte w sieć. Do każdej z platform będzie udostępnionych kilkadziesiąt gier. Podczas wydarzenia będzie można spróbować swoich sił i zmierzyć się z innymi w trakcie turniejów i konkursów.
Jarmark Wymiany Społecznej składa się kilku wydarzeń.
Głównym jest jarmark — wyprzedaż garażowa. Promując proekologiczne działania zgodne z filozofią „less waste”, czyli generowania mniejszej ilości śmieci, zapraszamy mieszkańców Nowej Soli i okolic do aktywnego uczestnictwa w wyprzedaży. Każdy będzie mógł przynieść i wystawić niepotrzebne mu przedmioty, które zamiast trafić na śmietnik, dzięki wymianie lub sprzedaży zyskają nowe życie. Czyli jak w angielskim przysłowiu: „dla jednego śmieć, dla innego skarb (one man’s trash is another man’s treasure)”.
Kolejnym wydarzeniem jest wystawa zbiorów kilku lokalnych pasjonatów retro-elektroniki okraszone opowieściami o eksponatach.
Dla najmłodszych przygotowaliśmy prezentację bajek z przeźroczy, z użyciem zabytkowego i kultowego projektora Ania.
Natomiast do rodziców skierowana jest prelekcja, której tematem będą zagrożenia czyhające na młodych graczy, wady oraz zalety grania w gry komputerowe.
Wstęp na wydarzenie jest wolny