INFORMACJA PRASOWA
Rozbudowane wały przeciwpowodziowe Odry i Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli w województwie lubuskim już służą mieszkańcom. Przeprowadzona przez Wody Polskie inwestycja wzmacnia ochronę przed powodzią ponad 43 tysięcy mieszkańców regionu oraz ich mienia i lokalnej infrastruktury na obszarze 22 kilometrów kwadratowych.
W 1997 roku podczas powodzi tysiąclecia mieszkańcy Nowej Soli sami zabezpieczali dobytek swojego życia przed kataklizmem. Potem przez lata zabiegali o inwestycję skutecznie chroniącą przed powodzią. Wybudowane przez Wody Polskie wały przeciwpowodziowe to element kompleksowej strategii szerokiej ochrony województwa lubuskiego przed katastrofalnymi skutkami wielkiej wody i pozytywna odpowiedź na apele społeczności lokalnej oraz władz samorządowych.
Celem projektu było zabezpieczenie obszarów położonych wzdłuż doliny Odry, ze szczególnym uwzględnieniem Nowej Soli. Na długości 1,7 kilometra na lewym brzegu Odry, powyżej ujścia Czarnej Strugi, powstał nowy wał. Rozbudowano również 1,2 kilometra istniejącego wału Odry. Obwałowania Czarnej Strugi rozbudowano zaś na długości ponad 7,5 kilometrów, gdzie przebudowę przeszły również przepusty i przejazdy wałowe. W dolnym biegu wybudowano wał przegradzający dolinę z nowoczesną śluzą wałową i przepompownią z 4 agregatami pompowymi o łącznej wydajności 10 m3/s, odprowadzającą wody ze zlewni Czarnej Strugi w okresie wystąpienia wysokich stanów wód w Odrze.
W ramach inwestycji zrealizowano około 12,5 kilometrów dróg technicznych, udostępnionych mieszkańcom, w tym około 3,5 kilometra dróg o nawierzchni bitumicznej. Od strony portu o 200 metrów przedłużono promenadę nadodrzańską dla pieszych i stworzono w formie stopni audytorium w sąsiedztwie placu wykorzystywanego do różnego rodzaju imprez miejskich.
W rejonie Osiedla Konstytucji w miejscu starej kładki, która nie spełniała wymogów technicznych, wybudowano nową kładkę dla pieszych nad Czarną Strugą. Jej rozpiętość wynosi 17 metrów, długość pomostów to 20,5 metra, zaś szerokość 3 metry. Przeprawa łączy osiedle mieszkaniowe z leśnym terenem rekreacyjnym i ścieżką w kierunku obiektów szpitalnych służby zdrowia. Dojścia są możliwe poprzez nowe chodniki, schody i wjazdy dla wózków.
Wszelkie działania były realizowane zgodnie z przepisami ochrony środowiska i z poszanowaniem nadrzecznej natury. Specjalna kurtyna dla ryb zamontowana na wlocie do obiektu będzie chroniła ichtiofaunę w trakcie działania przepompowni. W korycie Czarnej Strugi powstały zatoczki dla ryb i skupiska głazów, które zapewniają organizmom wodnym miejsca schronienia i rozrodu oraz podnoszą bioróżnorodność w rzece.
Zadanie, którego wykonawcą była spółka Sinohydro Limited, sfinansowano z funduszy Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu państwa. Wartość kontraktu to 180 mln złotych. Roboty budowlane były prowadzone na terenie gmin Nowa Sól i Otyń od IV kwartału 2019 do III kwartału 2023 roku.
Źródło informacji prasowej:
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Filmowe nagranie: Urząd Miejski w Nowej Soli. Wiceprezydent Miasta Nowa Sól – Dariusz Gusta