Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowej Soli informuje, że w dniu 23 grudnia 2024 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka
(Dz.U. 2024 poz. 1906).

Zgodnie z jego treścią:

1. Teren powiatu nowosolskiego znalazł się na obszarze, na którym występuje choroba niebieskiego języka lub zagrożenie wystąpienia tej choroby.

2. Zakazuje się przemieszczania bydła, owiec i kóz poza obszar wskazany w rozporządzeniu, chyba, że powiatowy lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, wyda pozwolenie na takie przemieszczenie.

3. Pozwolenie, wydaje się, jeżeli:

a) w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz poza obszar określony w ust. 1 pkt 1 w gospodarstwie, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, nie potwierdzono choroby niebieskiego języka;

b) nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz poza obszar określony w ust. 1 pkt 1 od tych zwierząt zostały pobrane próbki do badania laboratoryjnego w kierunku choroby niebieskiego języka, które zostało przeprowadzone metodą serologiczną, i uzyskany wynik tego badania jest ujemny;

c) posiadacz bydła, owiec lub kóz, które mają zostać przemieszczone poza obszar określony w ust. 1 pkt 1, poinformował powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce, do którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, o zamiarze dokonania takiego przemieszczenia nie później niż 48 godzin przed planowanym terminem jego dokonania.

Ze względu na dynamiczną sytuację epizootyczną, hodowców zachęca się do stałego kontaktu z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Nowej Soli, w celu aktualizowania istniejących informacji na temat wymogów i ograniczeń, związanych z wystąpieniem choroby niebieskiego języka na terytorium Polski.

Zakażenie wirusem choroby niebieskiego języka (BTV) zgodnie z prawodawstwem UE zalicza się do kategorii chorób podlegających obowiązkowi rejestracji. Powyższe wynika z kategoryzacji chorób opisanej w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882, które obowiązuje od 21 kwietnia 2021 r. W związku z powyższym, w gospodarstwach objętych zakażeniem, co do zasady nie wdraża się uśmiercania ani zwierząt zakażonych, ani tym bardziej wszystkich zwierząt. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której zwierzę z ciężkim przebiegiem choroby nie reaguje na wdrożone leczenie objawowe. W takich przypadkach, humanitarnym postępowaniem jest uśmiercenie zwierzęcia w celu skrócenia jego cierpienia.

Ponadto zaznaczyć należy, że do zakażenia BTV dochodzi w wyniku ukąszenia zwierzęcia przez zakażone komary z rodzaju kuczmany (Culicoides). Komary te zakażają się pijąc krew zwierząt będących w okresie wiremii. Wirus nie jest przenoszony poprzez produkty pochodzenia zwierzęcego, np. mleko czy mięso. Mięso, mleko, skóry, wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi oraz dla zwierząt.

Wszystkie niezbędne informacje są dostępne pod adresami:

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/choroba-niebieskiego-jezyka-blutongue

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/bt-w-polsce-mapa-obszary-ogniska

Treść omawianego rozporządzenia : Pobierz

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowej Soli prosi o zapoznanie się z ww. Rozporządzeniem.