Podczas dzisiejszej sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą przystąpienia do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR) dla Gminy Nowa Sól – Miasto na lata 2023–2030. Decyzja otwiera drogę do rozszerzenia działań rewitalizacyjnych o nowe obszary i projekty, w tym historyczną kaplicę poewangelicką oraz tereny sąsiadujące z Magazynem Solnym.
– Chcemy przystąpić do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji, został on przyjęty w grudniu 2023 roku i właściwie od tego czasu kolejne projekty rewitalizacyjne zaczęły się dziać – mówiła podczas sesji Iwona Kubacka-Kazieczko z nowosolskiego magistratu. – Chcemy program przystosować do kolejnych zmian, które zachodzą w przestrzeni, w różnych działaniach. Dążmy do tego, by go uaktualnić w ten sposób, by można spokojnie wnioskować o dofinansowanie z unijnych pieniędzy na cele rewitalizacyjne – dodała.
Głównym impulsem do aktualizacji GPR-u jest fakt, że gmina stała się właścicielem zabytkowej kaplicy poewangelickiej, o którą Nowa Sól zabiegała przez wiele lat.
– To między innymi jest przyczynek do zmiany programu, tak by ująć również rewitalizację tego obszaru i obiektu zabytkowego. Nie zmieniamy głównych założeń GPR-u, dopisujemy jedynie zadanie związane z rewitalizacją kaplicy i uaktualniamy te korelujące z Magazynem Solnym. To główny cel wzruszenia GPR-u – zaznaczyła Kubacka-Kazieczko.
Zgodnie z nową kartą przedsięwzięcia, kaplica ma zostać przekształcona w dom przedpogrzebowy oraz wielokulturowe centrum duchowego wsparcia mieszkańców miasta. Inwestycja ma nie tylko na celu ratowanie zabytku, ale również pielęgnowanie niematerialnego dziedzictwa lokalnej społeczności.
– Nowa Sól od zawsze patrzy w przyszłość, ale nie zapomina o przeszłości. Troska o zabytki i szacunek dla wielokulturowości miasta to wartości, które przyświecają nam w działaniach rewitalizacyjnych – podkreślono w uzasadnieniu projektu.
Głos zabrała również prezydent Nowej Soli, Beata Kulczycka:
– W czerwcu ubiegłego roku nastąpiła bardzo wzmożona intensyfikacja dialogu z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim. I faktycznie od czerwca trwały uzgodnienia w kontekście przejęcia własności tej kaplicy – mówiła prezydent. – Mając świadomość harmonogramu związanego z przejęciem, uruchomiliśmy proces prac projektowych, wiedząc, że jest to zabytek klasy zerowej, że będą wytyczne konserwatorskie. W związku z tym przynajmniej od września ubiegłego roku trwają prace związane z projektowaniem i programem prac konserwatorskich właśnie w tym obiekcie. Jeśli chodzi o formę przejęcia własności kaplicy to była to forma darowizny od Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jesteśmy dzisiaj pełnoprawnym właścicielem tego obiektu. Stoimy przed dużą szansą, że będą to środki refundowane – dodała.
Wśród planowanych działań znajduje się również uporządkowanie i zagospodarowanie terenów sąsiadujących z Magazynem Solnym. Obszar ten, położony nad Odrą i w sąsiedztwie Nadodrzańskiego Parku Rekreacyjnego, ma duży potencjał turystyczno-rekreacyjny. Zostaną nim objęte także tereny wzdłuż ul. Żwirki i Wigury – od Magazynu Solnego po ścianę przeciwpowodziową.
Ciekawym elementem projektu jest tzw. „świetlna ścieżka”, która połączy rewitalizowane tereny z Magazynem Solnym, oferując nowoczesną przestrzeń wypoczynkową i społeczno-kulturalną dla mieszkańców.
Przyjęcie uchwały poprzedziła pozytywna opinia Komitetu Rewitalizacji oraz jednomyślne poparcie radnych. Oznacza to zielone światło dla dalszych prac w sferze gospodarczej, środowiskowej oraz przestrzenno-funkcjonalnej.
Dzięki kompleksowemu podejściu, Nowa Sól kontynuuje swoją misję nie tylko modernizacji przestrzeni miejskiej, ale również odbudowy lokalnej tożsamości opartej na szacunku dla historii i różnorodności.








