Nowa Sól liderem w Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego – to wyjątkowa inicjatywa, którą Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej realizuje we współpracy z Urzędem Statystycznym w Zielonej Górze. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych.
W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Lubuskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny. Udział w rankingu jest bezpłatny dla Gmin.
Miejsce w rankingu to wynik 16 syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe.
Atuty rankingu to: skumulowana i syntetyczna ocena gmin w różnych obszarach, promowanie najlepszych praktyk w regionie, integracja regionu na poziomie samorządowym i obywatelskim, promowanie naszego regionu w Polsce, cykliczność pozwalająca na uchwycenie dynamiki zmian (ranking w danym roku pokazuje „zdjęcie” gminy, dzięki rankingom w kolejnych latach uzyskamy dynamiczny obraz gmin czyli ich zmianę w czasie), ranking obejmuje wszystkie gminy naszego regionu.
Gminy zostały nagrodzone w następujących kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi. Ogłoszenie wyników Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2021 odbyło się 15 grudnia 2021 roku. Wyróżnienie odebrał prezydent Nowej Soli Jacek Milewski podczas Konwentu Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.

Dowiedz się więcej o RANKINGU

LIDERZY WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO
Kostrzyn nad Odrą – Gmina miejska
Łęknica – Gmina miejska
Nowa Sól – Gmina miejska

LIDERZY GMIN MIEJSKICH
Kostrzyn nad Odrą
Łęknica
Nowa Sól


LIDERZY GMIN MIEJSKO-WIEJSKICH
Babimost
Sława
Świebodzin


LIDERZY GMIN WIEJSKICH
Kłodawa
Bobrowice
Słońsk
LIDERZY POWIATOWI
Babimost (powiat zielonogórski)
Bobrowice (powiat krośnieński)
Drezdenko (powiat strzelecko-drezdenecki)
Gozdnica (powiat żagański)
Kostrzyn nad Odrą(powiat gorzowski)
Łęknica (powiat żarski)
Nowa Sól (powiat nowosolski)
Pszczew (powiat międzyrzecki)
Sława (powiat wschowski)
Słubice (powiat słubicki)
Sulęcin (powiat sulęciński)
Świebodzin(powiat świebodziński)