W środę 27 września 2023 roku wspólnie z Nowosolskim Domem Kultury zaprosiliśmy najstarsze grupy przedszkolne na spektakl ekologiczny pt.: „Detektyw Kot”. Trzy przedstawienia przedmiotowego widowiska, dedykowane dla ponad 400 przedszkolaków zaprezentował dla nas Teatr Kultureska.
Przedstawienie zorganizowano w ramach projektu ekologicznego pn.: „Nowa Sól na fali czystego powietrza – edukacja ekologiczna w mieście” realizowanego w przedmiocie Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej dla przedsięwzięć edukacyjnych z obszaru tematycznego: Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom.
„Detektyw Kot” to interaktywny spektakl zagadkowy o tematyce ekologicznej, bazujący na baśni o „Kocie w butach”. Przedszkolaki obejrzały perypetie Maryli Kotowicz, najbardziej znanej kociej wokalistki i wzięły udział w śledztwie w sprawie zaginionych butów artystki. Na ich poszukiwanie wyruszył tytułowy detektyw Kot, wraz z asystentką Kocimiętką, a młodzi widzowie mogli wraz z aktorami rozwiązać szereg ekologicznych zagadek pozostawionych przez sprawcę kradzieży.
Głównym tematem spektaklu był problem niskiej emisji, zanieczyszczenia powietrza i jego ochrony. Spektakl miał na celu zaprezentowanie dzieciom najczęstszych przyczyny zanieczyszczeń powietrza i uświadomienie, że zanieczyszczenia te są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka i mogą prowadzić do wielu chorób. W spektaklu promowane były właściwe nawyki ekologiczne, takie jak np. segregacja odpadów, ochrona powietrza, oszczędzanie wody, oszczędzanie energii, a także ograniczenie konsumpcjonizmu. Elementami spektaklu były ciekawe zagadki, proekologiczne piosenki i wartościowa puenta. Wszystkie utwory śpiewane były przez aktorów na żywo.
Barwne kostiumy, bogata scenografia, piosenki śpiewane na żywo i zabawne teksty z mądrym przesłaniem wywołały uśmiechy na twarzach dzieci i sprawiły, że był to czas spędzony na dobrej i wartościowej zabawie.
Przedstawione spektakle odbyły się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.