W Urzędzie Miejskim doszło do podpisania umowy regulującej zasady korzystania z wód kanału portowego przez wędkarzy zrzeszonych w Polskim Związku Wędkarskim. Sygnatariuszami porozumienia byli prezydent miasta Beata Kulczycka oraz przedstawiciele PZW, Paweł Omachel, przewodniczący rady rejonu nr 2 w Nowej Soli., oraz Dariusz Chorab, jego zastępca.

Podpisanie umowy było efektem licznych skarg wędkarzy amatorów, którzy zwracali uwagę, że nie mogą łowić w porcie, ponieważ cały czas odbywają się tam zawody. Sytuacja ta budziła niezadowolenie i doprowadziła do konieczności uporządkowania zasad korzystania z akwenu. Dodatkowo istotnym aspektem porozumienia było zadbanie o dobrostan ryb, szczególnie po tragedii ekologicznej na Odrze. Wody kanału portowego w Nowej Soli stanowią bowiem zimowisko dla ryb i są pełne interesujących okazów, które przyciągają zarówno wędkarzy, jak i miłośników ochrony przyrody.

Podpisana umowa porządkuje przede wszystkim kwestie własnościowe, ponieważ od 2023 roku wody kanału portowego w Nowej Soli oficjalnie należą do miasta. Zmiana ta wynikła z przekwalifikowania akwenu z wód płynących na stojące, co skutkowało przeniesieniem praw własnościowych z Wód Polskich na Gminę. Do tej pory Polski Związek Wędkarski podpisywał umowy z Wodami Polskimi i bezpodstawnie korzystał z naszego akwenu, co zostało zakwestionowane przez lokalnych wędkarzy i urzędników.

– Teraz prezydent miasta uporządkowała tę kwestię, ustalając, że zawody będą mogły odbywać się maksymalnie dwa razy w miesiącu, a w pozostałe dni wędkarze będą mieli nieograniczony dostęp do wody. Dodatkowo wprowadzono zasadę „no kill”, co oznacza, że wszystkie łowione ryby muszą być wypuszczane z powrotem do wody – wyjaśnia Jacek Baranowski z Urzędu Miejskiego.

Prezydent Beata Kulczycka podkreślała, że podpisanie umowy było efektem szerokich konsultacji i kompromisu między urzędem a wędkarzami. – Zależało nam na pogodzeniu interesów wszystkich stron, dbając jednocześnie o ochronę środowiska i dobrostan ryb. Wierzymy, że nowe zasady przyniosą korzyści całej społeczności wędkarskiej – powiedziała.

Nowe zasady będą obowiązywać w sezonie wędkarskim od października do końca marca. Lokalni wędkarze z entuzjazmem przyjęli zmiany, a Polski Związek Wędkarski zadeklarował dalszą współpracę z miastem przy organizacji zawodów, akcji społecznych i działań na rzecz ochrony środowiska wodnego.