– Doskonale pamiętam te niby płyty i klepisko na tym placu. Pamiętam, jak pierwszy raz weszliśmy do Magazynu Solnego, żeby uporządkować to miejsce – wspomina Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli. – Dziś z dumą patrzę na przestrzeń przy Magazynie Solnym. To reprezentacyjne miejsce Nowej Soli. Kilka dni temu odbył się tu Kiermasz Świąteczny, który przyciągnął tłumy. Mieszkańcy podkreślali, że jest tu pięknie. W sprawie tego terenu jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa – dodaje z uśmiechem.
To była wyjątkowa uroczystość. We wtorek, 17 grudnia, w Magazynie Solnym odbyło się spotkanie podsumowujące zakończenie rewitalizacji przestrzeni wokół tego popularnego obiektu.
– To szczególny moment, podkreślający, jak duże zmiany zaszły w tej przestrzeni dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz skutecznie pozyskanym środkom – mówiła Natalia Chulist z Wydziału Inwestycji i Dróg Miejskich. – Ten plac, to tak wisienka na torcie, którym jest cały Magazyn Solny – dodała.
Plac przeszedł metamorfozę, która nie tylko podniosła jego estetykę, ale także uczyniła go funkcjonalnym miejscem spotkań i wydarzeń. Uczestnicy spotkania żartowali, że „było ściernisko, a jest San Francisco”, ale nie sposób nie zauważyć ogromnej różnicy.
Zakres prac był szeroki
W ramach rewitalizacji usunięto starą, zniszczoną nawierzchnię, a w jej miejscu pojawiły się eleganckie murowane rabaty i ogrodowe donice. Na placu zamontowano elementy małej architektury: ławki, stojaki rowerowe, kosze na odpady i blokady wjazdowe. Wieczorami przestrzeń zyskuje dodatkowego uroku dzięki nowoczesnemu oświetleniu, w tym dekoracyjnym słupkom i reflektorom.
Zadbano także o teren za budynkiem Magazynu Solnego. Zerwano starą betonową nawierzchnię, wyrównano grunt, a w miejscu pustej przestrzeni pojawiły się nowe rabaty. Przebudowano również ceglane ogrodzenie, wstawiając nowoczesne, metalowo-ceglane elementy. Uroku dodają detale, takie jak żagle płócienne oraz kawiarniane stoły i krzesła.
Połączenie historii z nowoczesnością
Rewitalizacja Placu Solnego była naturalnym krokiem po wcześniejszym remoncie samego Magazynu Solnego – obiektu, który jest świadectwem solnej historii miasta. Dzięki pozyskaniu miliona złotych z Fundacji Most the Most, Nowa Sól mogła przywrócić świetność temu wyjątkowemu miejscu. Przypomnijmy, że Magazyn Solny, wybudowany pod koniec XVIII wieku, jest ostatnim zachowanym budynkiem z okresu, kiedy miasto było ważnym punktem w handlu solą.
Podziękowania dla zaangażowanych
Podczas spotkania w Magazynie Solnym podkreślano, że sukces tej inwestycji to efekt pracy wielu osób. W wydarzeniu wzięli udział:
- Krzysztof Pultyn – wykonawca inwestycji, właściciel firmy BUD-BIG,
- Tomasz Grudziński – inspektor nadzoru budowlanego,
- Marek Meissner – inspektor nadzoru elektrycznego,
- Jarosław Lewczuk – archeolog nadzorujący prace badawcze,
- Mirosława Kochańska – Powiatowy Konserwator Zabytków,
- Projektanci z firmy Serafińscy Sp. z o.o.,
oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Nowej Soli.
Prezydent Beata Kulczycka podziękowała wszystkim za wkład i zaangażowanie, które pozwoliło zrealizować ten ważny dla miasta projekt.
Plac Solny gotowy na nowe wydarzenia
Dziś Plac Solny to nowoczesna, estetyczna przestrzeń, która może służyć mieszkańcom i gościom jako miejsce rekreacji, spotkań czy wydarzeń kulturalnych. Jak zapowiadają władze miasta, to jeszcze nie koniec planów związanych z tą okolicą.